14 شوال 1443

پرسش های متداول

پرسش های متداول

جذب امریه در آموزش و پرورش چگونه است ؟

آموزش و پرورش استان طبق سهمیه اختصاصی از وزارت آموزش و پرورش ، معمولا هرسال در اواخر دی و اوایل بهمن اقدام به جذب امریه یا همان سرباز معلم می نماید . آن تعداد از داوطلبانی که تاریخ اعزام به خدمت آنان اول اسفندماه هر سال الی اول تیرماه سال بعدی می باشد با داشتن مدرک دانشگاهی ( حداقل فوق دیپلم) می توانند متقاضی جذب به صورت سرباز معلم شوند .

سرباز معلمان معمولا در دوره ابتدایی مدارس روستایی بکارگیری می شوند ودر صورت نیاز در برخی رشته های تحصیلی به ویژه رشته های فنی ، در هنرستان های فنی بکارگیری می شوند و در طول مدت تدریس درآموزش و پرورش از حقوق دوران سربازی بهره مند می شوند .

آموزش و پرورش تعهدی برای استخدام این نیروها پس از اتمام سربازی نداشته و پس از 2 سال تدریس ترخیص می شوند .

*******************************

شرایط عمومی استخدام در آموزش و پرورش چیست ؟

بر اساس ماده 42 قانون مدیریت خدمات کشوری شرایط عمومی استخدام در دستگاه های اجرایی عبارت است از :

الف - داشتن حداقل سن بیست سال تمام‌وحداکثر چهل سال برای استخدام رسمی و برای متخصصین  با مدرک تحصیلی دکتری چهل و پنج‌سال .

ب داشتن تابعیت ایران‌.

ج - انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت قانونی برای مردان‌.

د - عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر.

هـ- نداشتن سابقه محکومیت جزائی مؤثر.

و - دارابودن مدرک تحصیلی دانشگاهی و یا مدارک همتراز(برای مشاغلی که مدارک همتراز در شرایط احراز آنها پیش‌بینی شده است‌) .

ز - داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی برای انجام کاری‌که استخدام می‌شوند  .

ح اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

ط التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.


********************************

آیا آموزش و پرورش نیروهای خرید خدمات آموزشی و مربیان پیش دبستانی را استخدام می نماید ؟

براساس قانون الحاق دو تبصره به ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس مصوب 19/7/1391 مجلس شورای اسلامی ، وزارت آموزش و پرورش موظف شده است از تاریخ لازم الاجراء شدن قانون ظرف دو سال مربیان پیش دبستانی و نیروهای خرید خدمت آموزشی را از طریق برگزاری آزمون با در نظر گرفتن شرایطی در اولویت استخدام قرار دهد . لیکن دستورالعمل این بند تاکنون از سوی وزارت آموزش و پرورش تدوین و ابلاغ نشده است .  

***********************************

ضوابط معاینات پزشکی قبل از استخدام چیست ؟

نیروهایی که در آموزش و پرورش استخدام می شوند بایستی از سلامت کامل جسمی و ورحی برخوردار باشند . مواردی از قبیل قد ( به طور معمول آقایان 160 سانتی متر و خانم ها 150 سانتی متر ) ، داشتن بینایی کامل 10/10 با استفاده از عینک ، برخورداری از شنوایی کامل ، نداشتن تب خال و آثار سوختگی در چهره ، نداشتن نقص عضو موثر ، تکلم به صورت روان ، نداشتن لکنت زبان و... در معاینات آموزش و پرورش مد نظر قرار می گیرد .

****************************

جذب نیرو به صورت حق التدریس چگونه است ؟

بر اساس قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس و... مصوب 15/7/1388 مجلس شورای اسلامی ، آموزش و پرورش اجازه جذب نیرو به صورت حق التدریس ندارد .

*******************************

آیا آموزش و پرورش نیروی قراردادی جذب می نماید ؟

بستگی به نوع مجوز صادره از مراجع ذی صلاح دارد . چنانچه مجوز جذب نیرو به صورت قراردادی اختصاص یابد مراتب همانند نیروی پیمانی اقدام می گردد .

*********************************

آموزش و پرورش چه زمان هایی و در کدام موقع از سال آگهی استخدام منتشر می نماید ؟

زمان ثابتی برای انتشار آگهی استخدام وجود ندارد و انتشار آگهی بیشتر بستگی به مجوزی دارد که از سوی مراجع ذی صلاح به استان ها ابلاغ می گردد و فصل خاص و زمان ثابتی هم ندارد .

************************

آموزش و پرورش با چه مدارک تحصیلی اقدام به پذیرش نیرو می نماید ؟

برای اشتغال در مشاغل آموزشی حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز فوق دیپلم می باشد و  در برخی موارد حداقل مدرک کارشناسی مورد نیاز است . ولی برای مشاغل خدماتی معمولا داشتن پنجم ابتدایی یا سیکل کفایت می نماید .

*****************************

چگونه می توانیم وارد آموزش و پرورش شویم ؟

 الف) ورود به آموزش و پرورش از طریق آزمون استخدام آزاد امکان پذیر است که در صورت اختصاص مجوز از سوی مـراجع ذی صلاح , مراتب از طریق انتشار آگهی در رسانه های همگانی و سایت اطلاع رسانی این سازمان به نشانیwww.hamedan.medu.ir به اطلاع عموم خواهد رسید . داوطلبان استخدام درصورت احراز شرایط مندرج در آگهی منتشره ، می توانند برابر ضوابط اعلام شده ثبت نام کرده و با شرکت و موفقیت در آزمون مربوطه , موجبات موفقیت خود را فراهم نمایند .

ب) از طریق کنکور سراسری و انتخاب رشته های دانشگاه ویژه فرهنگیان