15 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۱ ۱۵:۲۳:۰۸
کد مطلب:  VVToznf0
معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش در شیراز :
به دنبال ايجاد شايستگي هاي پايه در دانش آموزان هستيم

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه ما به دنبال ايجاد شايستگي هاي پايه در دانش آموزان هستيم گفت: جهت گيري ها در دوره ابتدايي آموزش تخصصي نيست بلكه انسجام تفكر و افزايش مهارت هاي ارتباطي فرد با جهان پيرامون خود است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، محمد  ديمه ور در گفتگو با مجري برنامه تلويزيوني نگاه روز شبكه استاني سيماي مركز فارس گفت: ما در حوزه آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش به دنبال ايجاد و تقويت شايستگي هاي پايه   در دانش آموزان اين دوره هستيم.

ديمه ور با اشاره به اجراي طرح شهاب در مدارس ابتدايي گفت: در اين طرح به دنبال شناسايي استعدادهاي برتر دانش آموزي در مدارس ابتدايي و هدايت و تقويت آنها هستيم به نحوي كه  نهايتا به جايي برسيم كه جدا سازي بين دانش آموزان در قالب تيزهوش و غير تيزهوش نداشته باشيم .

وي با اشاره به برخي از پژوهش هاي انجام گرفته توسط انديشمندان حوزه تعليم و تربيت از دوره ابتدايي به عنوان دوران طلايي رشد ياد نموده و افزود: اگر روش هاي تدريس در اين دوره  مبتني بر خلاقيت باشد مطمئن باشيد دانش آموزان از آينده درخشاني برخوردار خواهند بود، لذا هر چقدر سرمايه گذاري در آن بشود ارزش افزوده و بازده بيشتري براي جامعه ايجاد مي نمايد.

وي همچنين با اشاره به برخي از تحقيقات انجام شده در حوزه عصب شناسي ساختار تعليم و تربيت گفت:  اين تحقيقات نشان مي دهند هرچه به آموزش و يادگيري در اين دوران طلايي كه ظرفيت يادگيري دانش آموزان بالاست توجه شده واهميت داده شود قدرت  يادگيري بالا رفته و بنيان هاي عميق يادگيري در دانش آموزان ايجاد مي گردد چرا كه با اين فعاليت ها ارتباطات نورون ها و سيناپس هاي عصبي افزايش يافته و تعداد آنها بيشترخواهد شد.

وي در خصوص زمان ثبت نام دانش آموزان پايه اول ابتدايي براي سال تحصيلي آينده نيز گفت: ثبت نام در دوره ابتدايي فقط در پايه اول انجام مي پذيرد و دانش آموزان ساير پايه ها به طور خودكار ثبت نام مي شوند و نيازي به مراجعه والدين محترم به مدارس نيست.

 ديمه ور با اشاره به اينكه ثبت نام اين عزيزان از ابتداي خرداد ماه 95 آغاز مي گردد گفت: با تدبيري كه انديشيده شده خانواده هاي محترم در هنگام مراجعه به مدرسه براي ثبت نام فرزندشان ضمن دريافت فرم سنجش بدو ورود براي شناسايي استعدادهاي دانش آموزان و سنجش وضعيت سلامتي اين عزيزان  به مراكز سنجش معرفي مي گردند.

وي با تاكيد بر لزوم مراجعه به مراكز سنجش دانش آموزان بدو ورود به مدارس گفت: نتايج اين سنجش به عنوان يك مستند در اختيار مدير، معلم مدرسه قرار مي گيرد تا از اين طريق بتوانند با توجه به توانايي و سرايط و تفاوتهاي فردي دانش آموز جريان يادگيري او را مديريت كنند.

وي با تاكيد بر لزوم ارتباط اولياء دانش آموزان با مدارس گفت: به دليل ضرورت ارتباط مؤثر و سازمان يافته خانواده هاي محترم با مدرسه و معلم و مدير يك دوره آموزشي در حد 6 جلسه پيش بيني شده است كه بخشي از آن در شهريورماه و بخشي در مهرماه برگزار خواهد شد.

 معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش با بيان اينكه ضروري است خانواده ها در جريان شيوه هاي يادگيري قرار گيرند، يادآور شد: بعضي از مداخلاتي كه از سر دلسوزي ممكن است در جريان يادگيري فرزندان توسط والدين صورت پذيرد مغاير با آنچه باشد كه در مدرسه در حال انجام است لذا لازم است اينها در جريان تعليم و تربيت با هم هماهنگ باشند.

  وي با اشاره به اجراي ارزشيابي كيفي و توصيفي از فعاليت هاي دانش آموزان گفت: پديده بسيار ارزشمندي درنظام آموزشي ما وجود دارد كه به نام ارزشيابي كيفي و توصيفي يعني دانش آموز در طول سال تحصيلي لحظه به لحظه حضورش در مدرسه و حتي در خانه مورد توجه قرار مي گيردو احيانا مشكلات يادگيري اگر وجود داشته باشد مورد بررسي قرار مي گيرد و بازخورد داده مي شودو خيلي مهم است كه خانواده  ها  با معلمين در ارتباط باشند تا بتوانند اين بازخورد را دو طرفه كنند و اين امر كمك زيادي خواهد نمود به يادگيري بويژه در پايه اول .

وي با تاكيد بر اينكه هيچ سرمايه گذاري پايدار تر و بهتر از سرمايه گذاري روي آينده فرزندان نيست، خواستار مشاركت بيشتر خانواده ها به منظور ارتقاء سطح فعاليت هاي آموزشي و پرورشي مدارس شده و افزود:  خوشبختانه خانواده ها اين هوش و ذكاوت را دارند كه بر روي آينده فرزندانشان سرمايه گذاري كنند.

ديمه ور همچنين با اشاره به برگزاري مرحله استاني جشنواره گلستان خواني براي اولين بار در كشور توسط آموزش و پرورش فارس گفت: هدف از اجراي برنامه گلستان خواني در دوره ابتدايي برابر با جهت گيري هايي كه در سند تحول بنيادين آموزش و پرورش آمده است و اصولا تعليم وتربيت همه دنيا نيز بر آن تاكيد دارند ايجاد چند مهارت اساسي در دانش آموزان است كه وظيفه آموختن اين مهارت ها به دانش آموزان به مدارس واگذار شده است .

 وي درتشريح اين مهارت ها گفت: از جمله مهمترين اين مهارت ها مهارت خواندن ، مهارت نوشتن ، مهارت خوب سخن گفتن و مهارت حساب كردن است  كه خوشبختانه اين جشنواره براي اولين بار در استان فارس زادگاه سعدي برگزارمي شود كه براساس برنامه ريزي هاي انجام شده تمام دانش آموزان پايه هاي چهارم، پنجم و ششم ابتدايي (حدود 200 هزار دانش آموز) هدف برنامه در استان بوده اند .

ديمه ور افزود : اجراي اين جشنواره  با دوره هاي آموزشي كه براي معلمان و مديران برگزار شده و تربيت مدرسي كه صورت گرفته و برگرفته از متون نغز و زيبايي كه وجود دارد و بعضا به صورت نظم ، نثر و حتي تاتر و نمايش هاي عروسكي و با خلاقيت هاي دانش آموزان همراه است .

وي با بيان اينكه گلستان سعدي از نظرما متني تربيتي و 100 درصد ايراني است  گفت: خوشبختانه يكي از ويژگي هاي مبرّز انديشمندان و ادباي فارسي زبان تسلط كامل به قران كريم بوده است ضمن اينكه اين اثر متني است كه فارسي اصيل را ترويج مي كند لذا اين اقدام به نوعي ترويج زبان و ادبيات فارسي در راستاي اهداف دوره ابتدايي است كه از نظر ما اولويت يك فعاليت هاي آموزش ابتدايي است .

وي با اشاره به اينكه روخواني گام اول است وبايستي فهم صورت پذيرد و تفهيم و تفسير لغات و نهايتا ارائه آن مد نظر است، گفت: دانش آموزي كه با اعتماد به نفس و با تسلط كامل بر مفاهيم و معاني به صورتي شيوا در جمع برنامه اجرا مي كند به حد اعلايي از يادگيري و اعتماد به نفس رسيده است و از اين حيث بسيار اميدواريم كه بتوانيم اين امر را توسعه داده و در ساير دوره هاي تحصيلي نيز اجرا نماييم .

ديمه ور افزود: آميخته شدن زبان زيباي فارسي با زبان ها و جملات غير ايراني بخصوص در فضاي مجازي يكي از مشكلات فعلي جامعه ماست و بسياري از جملات و كلمات ناب و پر معنا و ارزشمندي كه از گذشته هايي دور مورد استفاده بوده كم كم  از خاطره و ذهن مردم رفته لذا اين اقدامات  مي تواند گامي مؤثر باشد براي اينكه دوباره برگرديم به آن داشته ها و ميراث سنگين زبان فارسي .

به اشتراک بگذارید :