11 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ ۱۵:۰۹:۳۴
کد مطلب:  998235
همزمان با روز جهانی معلولان صورت گرفت؛
رونمایی از 60 اثر سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی

همزمان با روز جهانی معلولان، از 60 عنوان آثار و مکتوبات آموزشی و کمک‌آموزشی و توان‌بخشی سازمان آمورش و پرورش استثنایی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی رئیس در این آئین با توجه به تفاوت‌های فردی اظهارکرد: تفاوت درنیازها در همه افراد جامعه وجود دارد و در روز جهانی معلولین باید برای تربیت جامعه دوستدار معلول تلاش کنیم.

وی بابیان اینکه هرچه مطالعه بیشتری داشته باشیم در بهتر کردن حال جامعه مؤثرتر خواهیم بود، اظهار کرد: معلولیت ۱۵۳هزار دانش‌آموز استثنایی یک فرصت است بنابراین نگاه ما به دانش‌آموزان با نیازهای ویژه، نگاه دارایی محور باشد.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی با اشاره به اینکه در روز جهانی معلولین باید برای تشریح ۳اصل؛ پذیرش تفاوت‌های فردی، تطابق و متناسب‌سازی در جامعه تلاش کنیم، گفت: معلمان و مربیان علاوه بر تعلیم دانش آموزان، نکاتی را از آن‌ها فرا می‌گیرند.

حسینی مطابق‌سازی و فراگیر سازی  را از رویکردهای اصلی سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی برشمرد و ادامه داد: از سال 1372 تاکنون آمار مخاطبان به بیش از80 برابر افزایش‌یافته است لذا با رویکرد توانمندسازی جامعه‌محور مبتنی بر دارایی محور برای تعلیم و تربیت دانش آموزان با نیازهای ویژه تلاش خواهیم کرد.

وی گفت: باید برای تربیت این‌گونه دانش آموزان، استانداردهای منابع انسانی، محتواها، فضا و تجهیزات و رویه‌ها را باید رعایت کنیم.

معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توان‌بخشی سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور  نیز در این آئین اظهار کرد: امروز در گروه مدیریت آموزش، درس‌افزار واژگان کتاب فارسی اول دبستان به زبان اشاره برای اولین بار تدوین شده است و به‌صورت چندرسانه‌ای مفید است و از سال تحصیلی جدید قابل ‌استفاده است.

وی به برخی از این کتب اشاره کرد و تصریح کرد: درس‌افزار زبان هفتم، دو جلد کتاب راهنمای معلم جمله‌سازی پایه پنجم، متناسب ‌سازی تصویری دانش آموزان آسیب شنوایی، ۵جلد کتاب گروه برنامه درسی، تألیف ۴جلد عنوان کتاب مداخله و توان‌بخشی یادگیری، کتاب راهنمای والدین نوآموزان دیرآموز از کتبی هستند که امروز از آن‌ها رونمایی می‌شود.

محسن غفوریان افزود: طراحی پوستر جهت‌یابی و حرکت با آسیب بینایی امروز رونمایی می‌شود که شیوه راهنمایی درست هدایت افراد را فراهم می‌کند. همچنین بسته آموزشی همراه معلم برای نابینایان برای آموزش خط بریل را رونمایی می‌کنیم.

وی به تألیف کتب نو نگاشت اشاره و عنوان کرد: تدوین ۸جلد کتاب دانش آموزان معلولیت جسمی حرکتی و ۸جلد کتاب مهارت‌آموزی برای دانش آموزان اوتیسمی خواهیم داشت.

معاون برنامه‌ریزی آموزشی و توان‌بخشی سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور به حوزه توانبحشی، مشاوره و مددکاری اشاره کرد و گفت: در حوزه شورای نشر تألیف کتاب فرزندمحوری و ۳کتاب کودک در حوزه کودکان استثنایی را خواهیم داشت و فاز نهایی سامانه ارزشیابی توصیفی به بهره‌برداری می‌رسد.

شایان‌ذکر است؛ در این مراسم از تعدادی فعالان  حوزه آموزشی دانش آموزان استثنایی تجلیل و از60 عنوان آثار در حوزه توان‌بخشی رونمایی شد.

به اشتراک بگذارید :