23 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ ۱۳:۱۲:۳۴
کد مطلب:  997770
همزمان با 12 آذر ماه برگزار شد؛
مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولین در آموزش و پرورش کردستان

همزمان با 12 آذر ماه ( سوم دسامبر) مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولین با حضور مسئولین استانی، معلولان و خانواده‌های آنان در اردوگاه شهید سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولین صبح امروز با حضور مسئولان استانی، معلولان و خانواده‌های آنان در سالن آمفی تئاتر اردوگاه شهید سلیمان خاطر سنندج برگزار شد.

خلیل رنجبر رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان در این مراسم با تبریک سوم دسامبر(12 آذر) روز جهانی معلولین، ابراز امیدواری کرد مسئولین زمینه ای فراهم کنند که دانش آموزان با نیاز های ویژه با کم ترین مشکل در کلاس های درس حضور یابند.

رنجبر با بیان اینکه مراسم گرامیداشت روز جهانی معلولین از سال 1992 از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، هر ساله در 12 آذر برگزار می شود؛ گفت: در دنیا بیش از 500 میلیون نفر از شهروندان به دلیل نقص در سیستم روحی،  مغزی، جسمی و حسی از معلولیت رنج می برند.

وی ادامه داد: 33 درصد جمعیت هر شهر و روستا جمعیت با نیاز های ویژه بوده که تقریبا در هر خانواده یک نفر با نیاز ویژه می باشد.

رنجبر در ادامه به بیان گزارشی از اهم اقدامات و برنامه آموزش وپرورش استثنایی کردستان پرداخت و گفت: در آموزش و پرورش هشت طیف در در راستای تامین عدالت آموزشی از خدمات آموزشی و پرورشی بهرمند می شوند.

وی با بیان اینکه مناسب سازی محیط فیزیکی برای معلولین اولین وظیفه همه مسئولین و دست اندرکاران امر است، اظهار داشت: در تمام دنیا همه مسئولین اجرای حقوق شهروندی را از وظایف خود می دانند.

رنجبر با انتقاد از اینکه متاسفانه در شهر سنندج خدمات خاصی برای معلولین و افراد با نیازهای ویژه در نظر گرفته نشده است، ابزار امیدواری کرد مقدمات ارائه خدمات برای این افراد در نظر گرفته شود.

وی « توانمند سازی و ارتقای مشارکت افراد دارای معلولیت در دستیابی به توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار » را شعار روز جهانی معلولین در سال 2019 عنوان کرد و گفت: همه مسئولین باید دست به دست آموزش و پرورش دهند که خدمات آموزشی بهتری به دانش آموزان با نیاز های ویژه ارائه دهیم.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کردستان با بیان اینکه کار های ارزشمندی در راستای تحقق عدالت آموزشی انجام می شود، گفت: بیش از 7 هزار و 700 دانش آموز با نیاز ویژه به صورت مستقیم و غیر مستقیم از خدمات آموزشی و پرورشی استفاده می کنند که دانش‌آموز ان با نیاز ویژه ذهنی به تعداد 991 نفر بیشترین آمار را دارند

وی خاطر نشان کرد: در راستای تحقق عدالت آموزشی و تسهیل دسترسی دانش‌آموزان به آموزش فراگیر بستر مناسب برای حضور و حمایت از 150 دانش‌آموز دارای آسیب بینایی و 278 نفر دانش‌آموز دارای آسیب شنوایی خفیف تا عمیق، یک‌هزار و 800 دانش‌آموز دارای مشکلات ویژه یادگیری و بیش از 4 هزار دانش‌آموز دیر آموز در مدارس عادی فراهم شده است

رنجبر با اشاره به احداث فضا های آموزشی و پرورشی در حوزه آموزش وپرورش استثنایی، گفت: با حمایت های مدیرکل آموزش وپرورش استان و مسئولین در طول چهار سال اخیر پروژه های آموزشی قابل توجهی در این حوزه احداث شده است.

وی از کلنگ زنی فضای آموزشی 12 کلاسه شهر سقز در سال گذشته خبر داد و خاطر نشان کرد: امسال همزمان با مراسم گرامیداشت روز معلولین در این شهرستان به بهره برداری می رسد.

رنجبر ادامه داد : کلنگ زنی هنرستان نو آموزان سنندج و پیشرفت فیزیکی 70 درصدی این فضای آموزشی و ساخت سالن ورزشی فرهنگی در تکیه و چمن سنندج دو پروژه آموزشی دیگر در حوزه آموزش و پرورش استثنایی استان است.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان از دائر کردن اولین مدرسه اتیسم در شهر سنندج خبر داد و گفت : 120 دانش آموز در استان شناسایی شده است و در همین راستا فضای آموزشی ویژه ایی در شهرک زاگرس بهاران سنندج برای این دانش آموزان راه اندازی خواهد شد.

وی در پایان خطاب به اولیای گرامی دانش آموزان با نیاز های ویژه گفت: با توجه به ارائه خدمات ویژه در خصوص بیمه دانش آموزی، اگر دانش آموزان با نیاز های ویژه به خدمات عینک، ویلچر، سمعک و... نیاز داشتند می توانند به شکل ویژه ایی از این خدمات استفاده کنند تا دانش آموزان با کمترین مشکل در کلاس های درس حضور یابند.

گفتنی است در این مراسم دانش آموزان به اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری چون اجرای سرود، رقص کردی، دکلمه و اجرای نمایش پرداختند و در پایان از تعدادی از دانش آموزان و فعالان این حوزه تجلیل به عمل آمد .

 

به اشتراک بگذارید :