15 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۱ ۱۲:۱۶:۳۳
کد مطلب:  bXWEBfx8
دکتر حسینی در اختتامیه پنجمین جشنواره نوجوان سالم در خراسان رضوی خبر داد:
رشد 350 درصدی کارگاه های توانمندسازی در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در استان

با معرفی آثار برتر در دو بخش دانش آموزی و همکاران فرهنگی پنجمین جشنواره نوجوان سالم در استان خراسان رضوی پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، دکتر سیدجواد حسینی در این مراسم اظهار داشت:امروز نمی توانیم این موضوع را انکار کنیم که آسیب های اجتماعی در جامعه ما بویژه در بین نوجوانان و جوانان درحال رشد است و باید اذعان کنیم که در زمینه پیشگیری از این آسیب ها چندان موفق نبوده ایم.

وی بااشاره به این که پیشگیری ها باید در سه سطح اولیه، ثانویه و ثالثه انجام شود ادامه داد: رویکردهای پاتولوژی و سبب شناسانه و رویکرد ساختاری دو روشی است که می توانیم در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی آن‌ها را دنبال کنیم ولی همگان اعتقاد دارند رویکرد ساختاری قطعا پرفایده تر است.

حسینی افزود: در مجموعه تعلیم و تربیت استان و در حوزه بانوان ، طرح هایی مانند آمایش مشکلات دانش آموزان دختر مقطع متوسطه دوم مناطق کم برخوردار ، طرح آموزش حقوق و تکالیف به دانش آموز برای تواناسازی دانش آموزان دختر(دو هزار دانش آموز، دو هزار ولی)، طرح ملی مشکات،طرح ملی بشری ، طرح ملی محیا ، طرح استانی سبای مهر و طرح عظمت زن در فرهنگ عفاف و‌ حجاب را به مرحله اجرا گذاشتیم.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۴ بیش از ۸ هزار و ۲۰۰ دوره برای توانمندسازی اولیا در زمینه پیشگیری از آسیب های اجتماعی برگزار نمودیم ضمن این که بیش از ۱۰ هزار کارگاه آموزشی با موضوعات سبک زندگی ایرانی اسلامی، مقابله با تهاجم فرهنگی، پیشگیری از روابط غیرمتعارف و همچنین مقابله با سومصرف مواد مخدر را برای دانش آموزان و اولیا برگزار کردیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی از فعالیت ۳۷ مرکز مشاوره و راهنمایی خانواده در استان خبر داد و گفت: در سال ۹۴ بیش از ۹ هزار کارگاه تواناسازی برای دانش آموزان و معلمان در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی برگزار کردیم که بیش از ۳۵۰ درصد رشد نسبت به سال گذشته در این بخش را شاهد بودیم.

وی بااشاره به اجرای طرح هدایت در مدارس استان از برگزاری اردوهای هزار نفره دانش آموزی با محوریت تقویت هویت ملی و دینی و اخلاقی با تکیه بر آموزه های شاهنامه فردوسی خبر داد و افزود: امسال در یکی از مدارس حاشیه شهر مشهد تئوری پنجره های شکسته را اجرا کردیم که نتایج خوبی هم بدست آمد و در آینده برای تجربه گردانی این طرح مدیران مدارس مناطق مختلف از مدرسه جماران در منطقه تبادکان بازدید خواهند کرد.

حسینی ۱۵ جریان علمی، فرهنگی و هنری  و ورزشی که در استان برگزار می‌شود را از اقداماتی دانست که می تواند به پیشگیری از آسیب های اجتماعی کمک کند و در همین رابطه تاکید کرد: جشنواره نوجوان سالم که به دنبال ایجاد نهضت پیشگیری از آسیب های اجتماعی است و در ۱۵ رشته هم برگزار شده یکی از این جریان هاست و خوشحالیم که این اقدامات و برنامه های ساختاری پس از تحلیل نتایج آزمون روانی - اجتماعی دانش آموزان پایه نهم موجب کسب نتایج بسیارخوبی شده است.

وی گفت: براساس این پایش علمی که در سال 94 انجام شد ، هیجانات مثبت دانش آموزان استان رشد ۹ درصدی داشته وهیجانات منفی ۶ درصد نسبت به سال ۹۳ کاهش را شاهد بوده است، همچنین کاهش ۱/۵ درصدی رفتارهای پرخطر ، افزایش ۹ درصدی رضایت از مدرسه و معلمان و فضای آموزشی ، بهبود یافتن سه درصدی پیوند ، نظارت و حمایت خانواده از دانش آموز ،افزایش ۱۲ درصدی شرکت در فعالیت های فرهنگی هنری ، بالارفتن مطالعات غیر درسی دانش آموزان به میزان پنج درصد  و در مجموع رشد ۱۰ درصدی فعالیت های بهداشت روانی- اجتماعی دانش آموزان پایه نهم در سال 94 نسبت به سال قبل تر از آن را شاهد بوده ایم.

اسدی مدیر آموزش و پرورش ناحیه چهار مشهد که میزبان برگزاری جلسه بود هم در این مراسم اظهار داشت: این جشنواره با رویکرد فرهنگی و هنری برگزار می شود و امروز از بین بیش از دوهزار و ۸۰۰ اثر در بخش های مقاله نویسی، نقاشی ، ایده پردازی، روزنامه دیواری، شعر، نرم افزار و چندرسانه ای ، فیلم کوتاه و عکس از آثار برتر تجلیل می‌شود.

ادیبان دبیر این دوره از جشنواره نوجوان سالم هم گفت: بیش از پنج هزار پوستر جشنواره به مدارس استان ارسال شد که در مقطع ابتدایی تنها در رشته نقاشی و انشا شاهد برگزاری این جشنواره بودیم.

وی گفت: در مجموع آثار ارسال شده ، در حدود ۱۷۰۰ اثر مربوط به دانش آموزان مقطع ابتدایی ، ۶۹۷ اثر در مقطع متوسطه اول  ، ۳۰۷ اثر در مقطع متوسطه دوم  ، و ۹۷ اثر از  همکاران فرهنگی به دبیرخانه رسید که د نهایت نیشابور،سبزوار و ناحیه چهار مشهد بیشترین عناوین برتر را کسب کرده اند.

گفتنی ست در این مراسم از طرح ها و ایده های برتر در دو بخش دانش آموزی و معلمان تقدیر شد.

به اشتراک بگذارید :