13 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۱ ۱۰:۵۲:۵۰
کد مطلب:  0nHwetMb
رئيس سازمان نهضت سواد آموزي:
یکی از کار های زیربنایی سازمان استفاده از آمار های ثبتی برای تعیین وضعیت سواد كشور است

رئيس سازمان نهضت سواد آموزي گفت : یکی از کار های زیربنایی سازمان نهضت سواد آموزي استفاده از آمار های ثبتی برای تعیین وضعیت سواد كشور است .

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پروش به نقل از  سازمان نهضت سواد آموزي ، علي باقرزاده در دیدار با دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو كه در محل این کمیسیون ملی صورت گرفت اظهاركرد: یکی از کار های زیربنایی سازمان در سال 95 ، حرکت به سوی استفاده از آمار های ثبتی سطح تحصیلی در تعیین وضعیت سواد در کشور می باشد .

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به همکاری کمیسیون ملی یونسکوی ایران در خصوص فعالیت های انجام یافته در سال 94 اشاره و تصريح کرد : سازمان نهضت سواد آموزی در سال پیش رو چند کار زیربنایی و مهم را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود : پروژه سواد سنجی و سنجش سطح واقعی سواد افراد ، تکمیل اطلاعات و سوابق تحصیلی جمعیت زیر 50 سال کشور ، سوق دادن فعالیت های سازمان از سواد آموزی صرف به سمت آموزش بزرگسالان و تلفیق آموزش هابا مهارت های زندگی و شغلی افراد از اولویت ها و کار های زیر بنایی سازمان نهضت سواد آموزی در سال 95 می باشد .

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی به چالش ها موجود در عرصه آموزش بزرگسالان در کشوراشاره كرد و افزود: سازمان نهضت سواد آموزی به عنوان تنها متولی آموزش پایه بزرگسالان و سواد آموزی در کشور نیازمند حمایت از سوی مراجع علمی و دانشگاهی است . در خلال سال های اخیر دانشگاه ها و کرسی های آموزش بزگسالان دانشگاه ها مطالب جدید و به روزی را در این خصوص تولید و ارائه نکرده اند و این نوع از آموزش از توان و پشتوانه علمی لازم برخوردار نیست .

باقرزاده در باره نارسایی دیگری که این سازمان در فعالیت های خود با آن روبروست تصريح کرد : متاسفانه به دلیل عدم وجود پایگاه های داده غنی ، به روز و دقیق ، این سازمان و حتی نهاد های متولی گزارش دهنده مانند مرکز آمار ایران در تهیه گزارش دقیقی از وضعیت سواد، تعداد بی سوادان ،جنسیت ،پراکندگی جغرافیایی آنان با چالش و نارسایی مواجه می باشند .

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی ادامه داد : همین موضوع باعث می شود در ارائه گزارش دقیق و به روز به مراجع تصمیم گیرنده و همچنین نهاد های بین المللی برای تعیین جایگاه واقعی کشور با چالش روبروست.

به اشتراک بگذارید :