13 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۳۱ ۰۸:۵۲:۳۴
کد مطلب:  QUxXiBiM
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس در جمع روسای ادارات استان تاکید کرد :
مدرسه باید پاسخگوی ذهن جستجوگر دانش آموزان باشد

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس گفت : وظیفه آموزش و پرورش تنها به پایان رساندن برنامه های درسی نیست ، بلکه مدرسه باید به گونه ای برنامه ریزی نماید که پاسخگوی ذهن جستجوگر دانش آموز در همه احوال باشد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، علی عسکر جمشیدی ، در جمع روسای ادارات آموزش و پرورش سراسر استان فارس  ضمن تاکید بر  اهمیت استفاده از  مجلات رشد  در بین دانش آموزان  و فرهنگیان  گفت: در عصر جدید ،وظیفه آموزش و پرورش تنها  به پایان رساندن   برنامه های درسی نیست ، بلکه مدرسه باید به گونه ای برنامه ریزی نماید که پاسخگوی ذهن  جستجوگر دانش  آموز در  همه احوال باشد.

وی افزود:  بهترین منبعی که می تواند به این مهم کمک کند ، استفاده از مجلات رشد است که  هم برای دانش آموزان و هم معلمان و مدیران   بسیار مفید است .

جمشیدی  گفت: در سال جاری  ادارات آموزش و پرورش  شهرستان های   آباده با 66 درصد ناحیه 2 شیراز با 54 درصد- خرم بید 51 درصد مشهدمرغاب 49 درصد ناحیه 1 شیراز و بیضا نیز با 47 درصد. بیشترین درصد عضویت مجلات رشد را در سطح استان به خود اختصاص داده اند . 

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس  با تاکید بر اینکه " این موضوع نشانگر  توجه ویژه مدیران این ادارات  به  اهمیت استفاده از مجلات رشد است" افزود :آمار  به دست آمده نیز نشان از آن دارد، مدارسی که از منابع غیر درسی استفاده می کنند  با درصد مردودی کمتری  مواجه هستند .

وی  همچنین با اشاره به اهمیت   برگزاری آزمون تیمز در مدارس گفت: از طریق این آزمون ، روند عملکرد  دانش آموزان پایه های چهارم  ابتدایی و نهم متوسطه (سوم راهنمایی ) در درس ریاضی   و علوم  مورد بررسی قرار می دهند و برای بسیاری از کشورها ، دستیابی به  نمره میانگین جهانی در این آزمون  استاندارد ،از اهمیت ویژه ای در تصمیم گیری ها برخوردار است .

جمشیدی در تشریح عملکرد ادارات آموزش و پرورش استان در میزان مشارکت  در این آزمون  گفت:  شهرستان  سپیدان با 71 درصد در رتبه نخست مشارکت در  آزمون تیمز قرار دارد و پس از آن  آموزش و پرورش  سده با  54 درصد- فسا 36 درصد و خرم بید با  34 درصد  رتبه های بعدی را از ان خود کردند

وی همچنین با تاکید بر اهمیت  برگزاری کارگاه های آموزشی  برای معلمین  در سطح ادارات   گفت: کارگاه های آموزشی   موجب نوسازی تیم آموزشی و بازپروری علمی معلمین می شود، چرا که اطلاعات همواره در حال ارتقاء  می باشد .

جمشیدی   افزود : در زمینه برگزاری  کارگاه های آموزشی و دعوت از مولفین کتب درسی کشوری  نیز ، در طی سال جاری ، ادارات  نواحی چهارگانه شیراز   و شهرستان های  فسا – استهبان –مرودشت و اوز  ، بیشترین همکاری را داشته اند .

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس  ،در بخش دیگری از سخنان خود ، جشنواره جابر را به دلیل ایجاد یک رقابت سالم و علمی در بین  دانش آموزان  دوره ابتدایی  و همچنین حرفه ای کردن و   کاربردی کردن فعالیت های آنان   را از دلایل اهمیت این جشنواره عنوان کرد.

جمشیدی افزود : این جشنواره بستری مناسب  برای تعامل پایدار بین دانش آموز ، معلم و  گروه های آموزشی فراهم می کند ، به نحوی که   این مجموعه دائم در چرخه یاددهی و یادگیری قرار می گیرند.

وی از جشنواره جابر  به عنوان یک پایان و هزاران آغاز یاد کرد و افزود:  با پایان این جشنواره  ، هزاران ایده های نو  در ذهن  دانش آموزان شکل می گیرد  که نیازمند هدایت  این ایده ها توسط مدیران و معلمین است  .

جمشیدی همچنین تاکید کرد: در صورتی که  از این موقعیت برای فعال نمودن دانش آموزان در سایه راهنمایی اولیا و معلمین  آنها  استفاده شود، به نحوی که  اولیا و معلمین تنها راهنمای دانش آموزان باشند ، نه  عامل اصلی دخالت کننده در تولید اثر  و ایده خلاقانه ،جشنواره جابر یک فرصت است و در غیر اینصورت یک تهدید .

وی گفت: در زمینه برگزاری کارگاه ویژه جشنواره جابر نیز در سال جاری ، شهرستان های فسا و خرامه پیشگام بودند .

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش فارس   به فعالیت های دوره تابستان برای دانش آموزان اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه های  پیش بینی شده برای این دوره زمانی ، اجرای طرح قصه های ناتمام   است  که  دانش آموزان شرکت کننده در این طرح ، با تکمیل داستان های ناتمام در زمینه تقویت مهارت نوشتن خود تلاش می کنند .

جمشیدی در پایان  گفت:اختتامیه  طرح گلستان‌خوانی دانش آموزان ابتدایی  استان فارس، سه شنبه 31 فروردین ماه ،  با همکاری بنیاد سعدی‌شناسی و معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز در آرامگاه سعدی برگزار می‌شود.

در ادامه جلسه ، مدیر کل نوسازی مدارس فارس نیز با اشاره به اعتبارات عمرانی استان در سال گذشته ، از  کاهش  مشکلات مربوط به  تعمیرو تجهیز مدارس، با  تامین بخشی از  این  اعتبارات خبر داد .

مهندس احمد  دست نیان ،یکی از رویکردهای مهم نوسازی مدار س در تامین کمبود های اعتباری خود را ،بهره گیری از طرح  مشارکت مردمی عنوان کرد .

وی به روسای ادارت آموزش و پرورش توصیه کرد:  به منظور بهره گیری به موقع از پروه های نوسازی  لازم است  قبل از اتمام کار پروژه ها ، نسبت به تامین انشعابات آن از ادارات مختلف اقدام نمایند.

به اشتراک بگذارید :