11 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ ۰۸:۰۸:۰۰
کد مطلب:  987153
رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در مراسم سالگرد درگذشت بنیانگذار آموزش ناشنوایان؛
نهضت بریل آموزی برای نابینایان و نهضت زبان اشاره برای ناشنوایان را پیگیری می‌کنیم

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی در مراسم سالگرد درگذشت بنیانگذار آموزش ناشنوایان اظهار کرد: نهضت بریل آموزی برای نابینایان و نهضت زبان اشاره را برای ناشنوایان پیگیری می‌کنیم. 

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی در مراسم سالگرد درگذشت جبار باغچه‌بان که در مدرسه باغچه‌بان شهر تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه یک‌ میلیون معلم در مدارس کشور تدریس می‌کنند، اظهار کرد: استادانی همچون شهید مرتضی مطهری و شهید چمران الگوهای مناسبی برای معلمان هستند. در عرصه تعلیم و تربیت دانش‌آموزان عشایری مرحوم بهمن بیگی، در تاریخ عشایری ماندگار است، همچنین در زمینه تربیت ناشنوایان نیز جبار باغچه‌بان مردی است که نام او در تاریخ آموزش زبان گویای ناشنوایان ماندگار بوده و خواهد ماند.

حسینی بابیان اینکه باغچه‌بان از۷۹سال زندگی‌اش، ۵۰ سال را برای تعلیم و تربیت دانش‌آموزان و ناشنوایان اختصاص داد، گفت: وی اولین کودکستان‌های خاص را در تبریز تأسیس کرد. اولین اجرای نمایشی بچه‌ها را با نمایش گرگ و چوپان رقم زد و دستگاه تلفن گنگ را نیز اختراع کرد. باغچه‌بان ۳۴ کتاب در عرصه تعلیم و تربیت به‌ویژه ناشنوایان و ۲۳ مقاله و دست‌نوشته روشنگرانه و متعهدانه از خود به یادگار گذاشت و نیز دو مجله لک‌لک و مجله هفتگی زبان را نیز منتشر کرد.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی تصریح کرد: بیش از ۱۵ هزار دانش‌آموزان ناشنوا در سراسر کشور هستند که از این تعداد بیش از ۵ هزار و۵۰۰ نفر در مدارس استثنایی و بیش از ۹هزار۹۰۰ نفر نیز در مدارس فراگیر و تلفیقی درس می‌خوانند.

حسینی گفت: تعداد زیادی از این دانش آموزان که در مقاطع پیش‌دبستان، دبستان، متوسطه اول و دوم، کاردانش و فنی و حرفه‌ای هستند، در ۷۶ هنرستان در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش و ۳۶رشته فنی و حرفه‌ای و کاردانش مشغول به تحصیل هستند. همچنین بیش از هزار و۷۰ نفر از آن‌ها در مدارس کاردانش و فنی و حرفه‌ای استثنایی فعالیت می‌کنند. بیش از ۹۴۵ دانش‌آموز نیز در بیش از ۸۰ رشته در مدارس تلفیقی و فراگیر مشغول به تحصیل هستند.

رئیس سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی کشور خاطرنشان کرد: تلاش می‌شود این دانش‌آموزان به سمت آموزش‌های مهارتی و کاردانش و فنی و حرفه‌ای پیش روند؛ به‌گونه‌ای که دست‌کم یک مهارت عملی را که برای زندگی و پیوند با جامعه مؤثر باشد، فراگیرند.

حسینی گفت: دانش‌آموزان ما مجموعه‌ای از استعدادها هستند و اگر به هر دلیلی یکی از توانایی‌ها در آن‌ها محدودشده، توانایی‌های سرشار دیگری در آن‌ها قرارگرفته که به‌عنوان مسئولان تعلیم و تربیت با آماده‌سازی شرایط تعلیم و تربیت در هر جایگاهی با نگاه دارایی محور باید به دانش آموزان بنگریم و استعدادهای آنان را شکوفا کنیم.

وی اظهارکرد: نهضت بریل آموزی برای نابینایان و نهضت زبان اشاره را برای ناشنوایان پیگیری می‌کنیم. در روز ۱۲ آذر که روز جهانی معلولین است این کار به‌صورت ویژه شکل خواهد یافت. همچنین تولیدات محتوا، مناسب‌سازی فضاها، مناسب‌سازی معلمان و منابع انسانی و آموزش‌ها و توانمندسازی خانواده‌هاو جامعه از سیاست‌های جدی است که پیگیری می‌شود. برنامه‌های فرهنگی، هنری، ورزشی واجتماعی نیز از برنامه‌هایی است که بیش ازگذشته درجریان تعلیم وتربیت دانش‌آموزان در سرلوحه کارها قرارگرفته است

به اشتراک بگذارید :