11 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ ۱۳:۲۵:۰۰
کد مطلب:  984916
چهارم آذر؛ روز بزرگداشت جبار باغچه‌بان گرامی باد

چهارم آذر؛ روز بزرگداشت جبار باغچه‌بان، بنیان‌گذار نخستین کودکستان و نخستین مدرسه ناشنوایان ایران نامگذاری شده است.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش،جبار عسگرزاده (جبار باغچه‌بان) ( ۱۳۴۵- ۱۲۶۴) نویسنده، مترجم، روزنامه‌نگار و پیشگام در آموزش پیش‌دبستان وآموزش ناشنوایان در ایران، در ایروان ارمنستان دیده به جهان گشود. دوران کودکی و بخشی از جوانی خود را در ایروان سپری کرد و سپس در سال ۱۲۹۸به ایران آمد  و در مرند و تبریز به کسوت آموزگاری درآمد. در سال ۱۳۰۳، کودکستانی به نام باغچه اطفال را در تبریز باز کرد و برای خود نام خانوادگی باغچه‌بان را برگزید. او در آموزش به کودکان از نمایش، قصه‌گویی و بازی بهره می‌برد تا این‌که در سال ۱۳۰۶در شیراز کودکستانی راه‌اندازی نمود. وی نخستین دبستان ویژه کرولال‌ها را در سال ۱۳۱۲در تهران بنیان گذاشت و در سال ۱۳۲۲جمعیت حمایت از کودکان کرولال را تأسیس کرد. باغچه‌بان در آموزش‌های خود از شیوه‌های نو و ابتکاری بسیاری بهره می‌برد.

آثار باغچه‌بان عبارتند از: نمایشنامه‌های"پیر و ترب" ،"گرگ و چوپان"، خانم خزوک" و کتابهای" زندگی کودکان" و الفبای گویا" است.

وزارت آموزش‌وپرورش با گرامیداشت یاد و خاطره تمامی بزرگان نظام تعلیم و تربیت ایران، زحمات فراوان جبار باغچه‌بان را ارج می‌نهد و او را یکی از چهره‌های عاشق و خدمتگزار به فرزندان این سرزمین داشته و یادش را گرامی می‌دارد.

به اشتراک بگذارید :