10 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ ۱۱:۳۱:۳۱
کد مطلب:  982273
وزیرآموزش‌وپرورش در دیدار با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کرد؛
اولین گام استقرار سند تحول؛ قابلیت‌سازی اجرای برنامه‌های سند است

وزیرآموزش‌وپرورش در دیدار با سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: اجرایی کردن سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش از الزامات و دغدغه‌های وزارت آموزش‌وپرورش و شخص بنده است.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محسن حاجی میرزایی در دیدار با دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به الزامات اجرایی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، اظهار کرد: اجرایی کردن سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش از الزامات و دغدغه‌های وزارت آموزش‌وپرورش و شخص بنده است.

وی با تأکید بر این‌که استقرار و اجرای مؤلفه‌های یک نظام بسیار پیچیده‌تر از طراحی آن است، گفت:‌ با روند موجود و با توجه به مشکلات فعلی برنامه‌ریزی بلندمدت و پایدار برای تعلیم و تربیت امکان پیگیری اندکی دارد.

وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: اولین گام استقرار و پیاده‌سازی این سند قابلیت‌سازی و زمینه‌سازی برای اجرای برنامه‌های سند در وزارت آموزش‌وپرورش است.

حاجی میرزایی خاطرنشان کرد:‌ باید روی بروندادهای برنامه‌ها و مطالباتمان توافق کنیم و بعدازآن مدارس تراز سند را به‌عنوان الگو معرفی کنیم.

وی بابیان اینکه بعد از معرفی مدارس می‌توان برای بروندادها شاخص تعیین کرد، گفت:‌ با توجه به شرایط پیش رو و امکانات فعلی وزارت آموزش‌وپرورش قبل از هر چیز باید وضعیت فعلی و وضعیت مورد انتظار مشخص‌شده باشد تا بتوان برای رفع خلأهای موجود اقدام به برنامه‌ریزی کرد.

علم و فناوری و تعلیم و تربیت باید در پیوستاری از پیش‌دبستان تا دوران اشتغال دیده شود

در ادامه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تجارب اجرایی‌سازی اهداف سند نقشه جامع علمی کشور و سند مهندسی فرهنگی کشور در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ‌اظهار کرد: برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش قصد داریم که سازوکاری را در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی فعال کنیم که اجرائی سازی سند به‌صورت مستمر دنبال شود.

سعیدرضا عاملی خاطرنشان کرد: موضوع علم و فناوری را باید در پیوستاری ببینیم که از پیش‌دبستان تا دانشگاه و بعدازآن دوران اشتغال افراد را در برگیرد و از همین منظر مبحث تعلیم و تربیت نیز صرفاً مربوط به آموزش‌وپرورش نبوده باید برای آن مسیر مدونی را ترسیم کرده سازوکاری ارائه داد.

وی بابیان اینکه گزارش اجرایی شدن و به‌روزرسانی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد، گفت: آمادگی داریم تا روند اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش را در قالب مصاحبه‌های مطبوعاتی در اختیار جامعه قرار دهیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش متوجه یکسری برنامه‌های عمومی و اختصاصی است و برخی برنامه‌های مدنظر آموزش‌وپرورش در قالب برنامه‌های عمومی بوده است که ازلحاظ کیفی با سایر کشورهای جهان اشتراک دارد و تجارب موفق جهانی در زمینه‌های عمومی آموزش  باید در اختیار وزارت آموزش‌وپرورش قرارگرفته و در کشور اجرایی شود.

دبیر کل شورای عالی آموزش‌وپرورش: 530 برنامه منطبق با سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش تدوین‌شده است

مهدی نوید ادهم با اشاره به روند تحقق اهداف سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، اظهار کرد: برای اجرایی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش سه‌گام در نظر گرفته‌ایم که گام اول آن تدوین و تصویب سند، گام دوم زمینه‌سازی و گام سوم اجرا بوده است.

وی افزود:‌ سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش دارای 131 راهکار است و در 6 زیر نظام تقسیم‌شده و برای هر راهکار برنامه‌ای به تصویب رسید که درمجموع530 برنامه تدوین‌شده و سال اجرای آن مشخص‌شده و در شورای عالی آموزش‌وپرورش به تصویب رسیده است.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش با اشاره به برنامه‌های زیرنظام‌ها گفت: در برنامه زیرنظام تجهیز فضا، تجهیزات و فناوری که استانداردهای فضای مناسب آموزشی را در نظر دارد توسط سازمان مدیریت به تصویب رسیده و اکنون در حال اجرایی سازی در سطح کشور است.

نوید ادهم خاطرنشان کرد: ایجاد دانشکده مدیریت آموزشی در دانشگاه فرهنگیان منطبق با ضوابط مربوط به آموزش‌وپرورش از دیگر مواردی است که در دانشگاه فرهنگیان موردنظر داریم.

وی تصریح کرد: در زیر نظام مربوط به برنامه درسی ملی نیز کلیه دروس از اول دبستان تا پایان دبیرستان بازخوانی شد و همسوسازی کتب درسی با مفاهیم سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش صورت گرفته است.

دبیرکل شورای عالی آموزش‌وپرورش با اشاره به برنامه 5 ساله وزارت آموزش‌وپرورش، اظهار کرد: برنامه 5 ساله وزارت آموزش‌وپرورش منطبق با برنامه ششم توسعه تدوین‌شده و با محوریت گسترش فرهنگ تحول‌خواهی و تحول‌آفرینی دوره‌های مختلفی برای مدیران و معلمان آموزش‌وپرورش تدوین‌شده است.

رئیس ستاد اجرایی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش: تدوین برنامه‌های 724 منطقه آموزشی منطبق با سند تحول

رضا مددی در ادامه گفت: در سال‌های‌ 1392 تا 1396 بیش از 500 برنامه را ذیل 131 راهکار و 6 زیر نظام سند تحول را در شورای عالی آموزش‌وپرورش به تصویب رسانده‌ایم که این زیر نظام‌ها تکلیف آموزش‌وپرورش را تا سال 1404 مشخص کرده است.

مددی گفت:‌ برنامه‌های زیر نظام‌ها ذیل برنامه ششم توسعه تدوین شد و برش استانی زیر نظام‌ها در طول برنامه ششم توسعه مشخص‌شده که درنتیجه برنامه‌های 724 منطقه آموزشی آموزش‌وپرورش تدوین و ترسیم‌شده آماده اجرایی و عملیاتی شدن در سال تحصیلی 99-98 است.

رئیس ستاد اجرایی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: همه فعالیت‌های مدارس در سال تحصیلی جاری حول اهداف برنامه‌های تصویب‌شده صورت خواهد گرفت و ارزیابی ما بر این است که به‌طور متوسط در حدود 30 درصد از سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش تحقق‌یافته است.

به اشتراک بگذارید :