7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ ۱۳:۲۵:۰۰
کد مطلب:  974722
معاون پرورشی و فرهنگی در اختتامیه سومین جشنواره دانایی، توانایی؛
کتاب مهم‌ترین عنصر شکل‌گیری دانایی، آگاهی و هدایت جامعه است

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش مهم‌ترین محور حوزه‌های فرهنگی را کتاب دانست و تأکید کرد که اگر جامعه با کتاب پیوند زده نشود نمی‌توان از توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی سخن گفت.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، علیرضا کاظمی در اختتامیه سومین جشنواره دانایی، توانایی که صبح امروز در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، اظهار کرد: اگر به حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در مقایسه با سایر حوزه‌ها نگاه کنیم مظلومیت آن را در جامعه می‌بینیم. با توجه به سرانه کتاب، کتابخانه‌ها و کتاب‌خوانی در کشور متوجه می‌شویم که در این حوزه عقب هستیم.

وی افزود: به شما دانش‌آموزان تبریک می‌گویم چراکه در خط مقدم کتاب و کتاب‌خوانی قرار دارید و پرچم‌دار حوزه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب در کشور هستید.

معاون پرورشی و فرهنگی کتاب را محور یکی از مهم‌ترین حوزه‌های فرهنگی دانست و گفت: اگر نتوانیم جامعه را با کتاب پیوند بزنیم نمی‌توانیم از توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی سخن بگوییم.

کاظمی خاطرنشان کرد: برگزاری این جشنواره را برای توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی مهم‌ترین برنامه و رویکرد می‌دانیم چراکه زیرساخت و زیربنای همه برنامه‌های فرهنگی این جشنواره است.

وی در ادامه اضافه کرد: با دقت و مطالعه و همچنین نیازسنجی از جامعه مخاطب این جشنواره، آن را ازنظر کیفی و کمی توسعه می‌دهیم.

معاون پرورشی و فرهنگی تصریح کرد: اگر قرار باشد در کشور توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی صورت گیرد باید از آموزش ‌و پرورش و مدرسه شروع شود و تمام فعالیت‌ها را به مدرسه ببریم. باید کتابخانه‌های مدارس را به‌روز کنیم و نمایشگاه‌های کتاب را در مدارس تشکیل دهیم.

کاظمی به برگزاری 50 هزار نمایشگاه کتاب در50 هزار مدرسه اشاره کرد و گفت: اگر قرار باشد این موضوع به‌عنوان مهم‌ترین فعالیت‌ در توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی اتفاق بیافتد باید آن را از دوره ابتدایی آغاز کنیم تا دانش‌آموزان از این دوره که آغاز آشنایی آن‌ها با کتاب است با آن ارتباط محکم و عمیقی داشته باشند.

وی کتاب را مهم‌ترین عنصر شکل‌گیری دانایی، آگاهی و هدایت جامعه دانست و افزود: کتاب مهم‌ترین ابزاری است که همیشه در اختیار انسان است و او را به مسیر مستقیم هدایت می‌کند.

کاظمی اظهار کرد: تمام تلاش خود را به کار می‌بریم تا با کمک‌داوران و نویسندگان با نهادینه‌ کردن مطالعه و تشخیص درست کتاب، جامعه بیشتری را وارد این حوزه کنیم.

وی در پایان گفت: اکنون در کل کشور 400 هزار دانش‌آموز در سطح مدرسه و 500 هزار دانش‌آموز از مرحله مدرسه تا کشوری در جشنواره دانایی ـ توانایی شرکت کردند که باید برای افزایش جامعه مخاطب آن تلاش کنیم.

به اشتراک بگذارید :