15 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۸ ۰۹:۴۷:۲۰
کد مطلب:  6zeGKw7Q
مدیر کل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش:
آموزش و پرورش استان خراسان رضوی پیشتاز فعالیتهای فرهنگی هنری

مدیر کل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش گفت:موفقیت آموزش و پرورش خراسان به دلیل یکپارچگی در سیستم آموزشی است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، مهدی علی اکبرزاده در افتتاح نمایشگاه هنرهای دستی تجسمی سی و چهارمین جشنواره فرهنگی هنری که بیش از دو هزار اثر از ۴۷ناحیه و شهرستان ارسال شده بود و ۴۰۰اثر برتر انتخاب شده بود؛  با بیان اینکه انجام اقدامات فرهنگی و هنری نیاز به اعتقاد دارد گفت: خوشبختانه هیچ فردی ورود انسان ها به عرصه هنری را کتمان نمی کند و جالب اینجاست که علم این کار در جامعه هنرپرور ایران وجود دارد.
وی ادامه داد:این راه تنها به اقدام نیاز دارد و جزو وظایف آموزش و پرورش است که شرایطی را فراهم کند تا دانش آموزان در این عرصه ها راه بیابند و در همین راستا در سال گذشته فضاهای بیشتری را ایجاد کردیم تا دانش آموزان با رغبت بیشتری در فضاهای هنری شرکت کنند.
وی آموزش و پرورش را مکمل یکدیگر دانست و خاطر نشان کرد:ما در نظام تعلیم و تربیت این دو مقوله را از هم جدا نمی دانیم و معتقدیم باید هر دو در کنار هم قدرتمند شوند.
این مقام مسئول با اعلام اینکه آموزش بخشی از انسان سازی است افزود:ورود یک سری از فعالیت های پرورشی به جهت آشنایی دانش آموزان با خلق و خوی یک انسان کامل است و اگر آموزشی صورت میگیرد به دلیل این است که انسان قابلیت یادگیری دارد.
او  تلاش آموزش و پرورش را در مسیر فعالیتهای فرهنگی و هنری بر طبق سند تحول بنیادین عنوان و بیان کرد:در نظام تعلیم و تربیت بر این مهم اعتقادمندیم که بایستی عرصه های فرهنگی و هنری و مسابقات را برای ایجاد روحیه آفرینش در دانش آموزان تقویت کنیم.
وی تصریح کرد:یکی از وظایف مهم آموزش و پرورش بعد از انتهای مسابقات است به این معنا که با مشخص شدن نخبگان هنری باید آنها را پشتیبانی کنیم و استعداهای آنها را بیش تل از قبل پرورش دهیم و این همان پرورشی است که در نام نظام آموزش و پرورش از آن یاد میکنیم.
علی اکبرزاده در ادامه گفت: تمام فعالیتهای ما در جهت افزایش و تجهیز اروگاه ها و کانون های تربیتی است زیرا این فضاها قادر است جوانان و نوجوانان مارا اندکی از فضای صرف آموزشی دور کند و دانش آموزان احساس فراغ بیشتری داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه وظیفه آموزش و پرورش شناسایی مهارت ها در بین دانش آموزان است بیان کرد:با وجود تمام مشکلات مالی هر سال بهترین جشنواره را برگزار میکنیم و به نظر من تابستان بهترین زمان برای سوق دادن دانش آموزان به فعالیت های فرهنگی و هنری است.
وی افزود:این مسابقات تنها یک بهانه است که دانش آموزان را در این عرصه وارد کنیم تا فرصتی برای ارتباط ایده ها و نظرات ایجاد شود.
وی در خصوص وظیفه مدارس در قبال فعالیت های پرورشی به اهمیت توجه با نظام هدایت تحصیلی اشاره کرد و اظهار داشت:یک اشتباهی که از جانب والدین صورت میگیرد عدم توجه به علایق جوانان به رشته های هنری است که به خاطر چشم و هم چشمی های بی دلیل باعث کور شدن استعدادهای کودکان خود میشوند.
وی خاطر نشان ساخت:توصیه من به والدین مخصوصا آن دسته از والدینی که کودکانشان در این جشنواره شرکت کرده اند این است که بیشتر به توانمندیی های فرزندان خود توجه کنند و برای انتخاب رشته آینده آنها با صاحبنظران مشورت کنند.
وی در ادامه تصریح کرد:استان خراسان رضوی جزو استانهایی است که در این زمینه پیشرو بوده است و امسال شاهد حضور ده هزار دانش آموز در جشنواره بودیم در حالی که این رقم در سال گذشته هشت هزار نفر بود.
علی اکبرزاده با بیان این مهم که فعالیت های استان خراسان رضوی در زمینه اقدامات فرهنگی هنری چشمگیر است ادامه داد:این اتفاق جای خوشحالی دارد که مسئولین خراسانی دانش آموزان را در یک مکان کاملا فرهنگی گرد هم میآورند.
مدیر کل فرهنگی و هنری وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت:با این اقدام دانش آموزان متوجه می شوند که متولیان امر تعلیم و تربیت به مسیر زندگی آنها توجه می کنند.
وی با بیان اینکه دلیل موفقیت آموزش و پرورش خراسان در حوزه فعالیت های فرهنگی و هنری یکپارچگی در سیستم آموزشی است. تصریح کرد:نهاد آموزش و پورورش تنها در صورتی موفق است که دیگر نهاد های کشور کمک حال آن باشند.
لازم به ذکر است آموزش و پرورش استان خراسان رضوی با بیش از ۸۰ درصد نهادهای این استان تفاهم نامه همکاری دارد.

به اشتراک بگذارید :