15 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۸ ۰۹:۳۵:۳۴
کد مطلب:  pd1wFaV4
امضای تفاهم نامه بین ادارات کل آموزش و پرورش ، کتابخانه های عمومی و کانون پرورش فکری کودک و نوجوان استان :
دکتر حسینی: بیش از 98 درصد مدارس استان دارای کتابخانه هستند

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در جلسه امضای تفاهم نامه بین این سازمان و اداره کتابخانه های عمومی استان و همچنین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت : ما در استان به ازای هر دانش آموز 8/4 کتاب داریم که آمار بالایی نیست و باید ضمن افزایش تعداد این کتاب ها در مورد موضوع و‌کیفیت آن ها هم تدبیری بیندیشیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، صبح امروز و با حضور دکتر سیدجواد حسینی مدیر دستگاه تعلیم و تربیت استان ، اکبری رئیس اداره کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و همچنین محقق مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان تفاهم نامه همکاری مشترک بین آموزش و پرورش و نهاد کتابخانه های عمومی استان امضا شد.

دکتر حسینی در این جلسه اظهار داشت: توسعه مشارکت در تمامی ابعاد آموزش و پرورش یکی از سیاست های اصلی پنجگانه نظام تعلیم و تربیت بوده است و در همین راستا در این اداره کل ضمن تدوین منشور مشارکت در آموزش و پرورش به دنبال جلب مشارکت دستگاه های دولتی و عمومی بوده ایم.

وی ادامه داد: برهمین اساس هم تاکنون با بیش از ۸۰ درصد ادارات و دستگاه های اجرایی استان تفاهم نامه همکاری امضا کردیم ضمن این که اجرای طرح های دستگاه های مدرسه ساز تخصصی ، طرح حامی و همچنین صد مدرسه ،صد دبیرخانه را نیز در همین بخش دنبال کردیم.

حسینی گفت: اساس و پایه نظام آموزش و پرورش مبتنی بر کتاب و کتابخوانی است و این در حالی ست که امروز با سرانه پایین مطالعه کتاب روبرو هستیم و در همین حال بیشتر دانش آموزان ما اگر مطالعه ای هم دارند در بخش کتاب های درسی و کمک درسی است.

وی با اشاره به این که ۹۹ درصد مدراس در استان دارای کتابخانه هستند توسعه فضا و تجهیزات مربوط به کتابخانه ها را از اولویت های این سازمان دانست و گفت: ما در استان به ازای هر دانش آموز 4/8 کتاب داریم که آمار بالایی نیست و باید ضمن افزایش تعداد این کتاب ها در مورد موضوع و‌کیفیت آن ها هم تدبیری بیندیشیم.

این مقام‌مسئول راه اندازی کتابخانه موضوعی ، توجه به کتابخوانی و کتاب بازی و کتاب دانی و فهم کتاب به عنوان یار مهربان برای دانش آموزان، نقد کتاب در مدارس ، گسترش کتابخوانی خانوادگی در کنار توجه به جلب مشارکت معلمان مولف در راستای طرح قشربندی حرفه ای معلمان را از دیگر موضوعات محوری در حوزه آموزش و پرورش می دانیم و برهمین اساس هم تفاهم نامه را تنظیم کردیم و امیدواریم این تفاهم مشترک به عنوان گامی مثبت در توسعه فرهنگ کتابخوانی تلقی شود.

 مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان خراسان رضوی هم در این جلسه گفت : کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان به عنوان یکی از متولیان موضوع کتاب تنها نهادی است که به صورت دولتی تولید کتب را ازپایه تاچاپ دنبال می کند وبه لحاظ کیفیت واهمیت وارزش بالای کار وتوجه به محتوا وچاپ کتاب بسیاری از نویسندگان صاحب نام کتاب کودک ونوجوان در این حوزه فعالیت می نمایند وتلاش می کنند تا آثارشان توسط کانون پرورش فکری چاپ شود.

محقق نیشابوری افزود: استفاده از نیروی های کتابدار متخصص که کتاب را درجلسات مختلف برای دانش اموزان واعضا نقد وبازخوانی می کنند از ویژگی های کتابخوانی درکانون پرورش فکری است .

دکتر براتعلی منصوریان معاون پرورشی آموزش و پرورش استان هم در این جلسه بااشاره به این که برنامه ریزی برای اجرای مطلوب فعالیت ها در حوزه کتاب از محوری ترین اقدامات آموزش و پرورش استان است اظهار داشت : اینگونه اقدامات در ساحت فرهنگی و هنری موثر است و طرح هایی از جمله درخت دانایی با همکاری شهرداری مشهد و طرح گل و گلاب در مدارس شاهد و نمونه دولتی اجرا شده و در هر هفته کتب کارشناسی شده در قالب بسته ای ویژه به دانش آموزان ارائه می شود.

وی بااشاره به لزوم تجهیز بیش از پیش کتابخانه های مدارس ، از وجود بیش از چهار میلیون و 950 هزار جلد کتاب در این کتابخانه ها در سطح استان خبر داد.

 

به اشتراک بگذارید :