15 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۱/۲۶ ۰۹:۲۲:۲۳
کد مطلب:  KT79J3yQ
معاون مركز امور بین الملل و مدارس خارج از كشور وزارت آموزش و پرورش در شیراز خبر داد:
شمار مدارس مشاركتی با كمیساریای پناهندگان سازمان ملل در دولت یازدهم دو برابر شد

معاون مركز امور بین الملل و مدارس خارج از كشور وزارت آموزش و پرورش گفت: شمار مدارس ساخته شده با مشاركت كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در دولت یازدهم افزون بر دو برابر شده است

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، شاهین نوش آبادی در آیین افتتاح آموزشگاه شهید حبیب زاده ناحیه 3 شیراز گفت: قبل از سال 92، هفت مدرسه و بعد از آن در دوره دولت تدبیر و امید، هشت مدرسه با مشاركت كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در استان های مختلف كشور ساخته شده است.

وی اظهار كرد: در سال 95 نیز ساخت چهار آموزشگاه جدید در استان های مختلف كشور به این شیوه در دستور كار قرار دارد.

معاون مركز امور بین الملل و مدارس خارج از كشور وزارت آموزش و پرورش گفت: این مركز متولی تحصیل تمام دانش آموزان اتباع خارجی است كه شمار آنها هم اینك 410 هزار دانش آموز در سراسر كشور را شامل می شود.

وی ادامه داد: از این تعداد، حدود 360 هزار نفر ازدانش آموزان از اتباع كشور افغانستان هستند.

این مقام مسئول گفت: فرمان رهبر معظم انقلاب در سال 94 مبنی بر فراهم شدن زمینه تحصیل همه اتباع خارجی، موجب شد كه 48 هزار دانش آموز از اتباع افغان غیرمجاز در مدارس سراسر ایران نام نویسی و مشغول تحصیل شوند.

نوش آبادی اظهاركرد: كمكی كه كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد برای ساخت این مدارس داشته خوب است اما خواهان افزایش این كمك ها هستیم.

وی گفت: به عنوان نمونه، آموزشگاه شهید حبیب زاده در شیراز با كمك هشت میلیارد ریالی این كمیساریا ساخته شده است و از اعتبارات دولتی نیز شش میلیارد ریال هزینه شده، اما انتظار این است كه همه هزینه های ساخت مدارس برای تحصیل دانش آموزان اتباع خارجی را كمیساریا بپردازد.

معاون مركز امور بین الملل و مدارس خارج از كشور وزارت آموزش و پرورش، كمك های كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به امر آموزش دانش آموزان اتباع خارجی در ایران را 36 میلیارد ریال بیان كرد.

وی گفت: این در حالی است با احتساب هزینه 20 میلیون ریالی آموزش برای هر دانش آموز در مدارس، دولت و وزارت آموزش و پرورش ایران حدود هشت هزار میلیارد ریال برای آموزش دانش آموزان اتباع خارجی هزینه می كنند بنابراین كمك های كمیساریا با هزینه های دولت ایران در امر آموزش پناهندگان متناسب نیست.

نوش آبادی افزود: در جلسه هفته گذشته با نماینده كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ایران از وی خواستیم كه خدمات جمهوری اسلامی ایران به پناهندگان به خوبی به اطلاع جهانیان برسد و كمك های این كمیساریا با هزینه های صورت گرفته متناسب شود.

گفتنی است، آموزشگاه شهید رجبعلی حبیب زاده ناحیه 3 شیراز،با  ۱۲ کلاسه و اعتبار ۸ میلیارد ریال در زیر بنای یک هزار و ۳۰۰ مترمربع و در زمینی به وسعت هشت هزار مترمربع ،با مشاركت مالی كمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و اداره کل آموزش و پرورش فارس ساخته شده است.

به اشتراک بگذارید :