7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۰۲ ۱۱:۳۸:۰۷
کد مطلب:  944076
معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش کردستان:
سند تحول بنیادین، مهم ترین برنامه تحولی نظام آموزشی کشور است

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش کردستان در دوره آموزشی شیوه های نوین تدوین برنامه عملیاتی، گفت: سند تحول بنیادین، مهم ترین برنامه تحولی نظام آموزشی کشور است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، طالب محمدی در این نشست که با حضور عضو دبیرخانه شورای هماهنگی و اجرای سند تحول وزارت آموزش و پرورش در باشگاه فرهنگیان سنندج برگزار شد، به تشریح برنامه ریزی عملیاتی و عملیات برنامه ریزی و تدوین برنامه سالانه با رویکرد سند تحول بنیادین پرداخت و با اشاره به سابقه آموزش و پرورش کردستان در تهیه و تدوین برنامه عملیاتی، گفت: تاکنون جلسات مختلفی به همین منظور برگزار شده است .

 وی با اشاره به نقش و جایگاه آموزش و پرورش در توسعه پایدار و دانش بنیان و ضرورت برنامه محوری در تعلیم و تربیت، سند تحول را یک فرصت دانست و گفت: اهداف آموزش و پرورش بر محور دانش آموز است و سند تحول باید منجر به اقناع دانش آموزان و موفقیت آنان شود .

محمدی گفتمان غالب استان را سند تحول بنیادین عنوان کرد و در ادامه با اشاره به اهداف مدیریت آموزشی، اهمیت و نقش مدرسه و مدیریت آموزشگاهی، مدرسه را مهم ترین خاکریز دفاعی و گلوگاه آموزش و پرورش معرفی کرد و گفت: برنامه ریزی، لازمه کار است و تعیین هدف، تشخیص منابع و موانع و تنظیم راهکار های مناسب از لوازم برنامه ریزی است.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی استان، برنامه ریزی را پیوستار موفقیت و رشد هر سازمانی دانست و با بیان اینکه برنامه عملیاتی، ستون فقرات یک سازمان ( مدرسه و اداره ) است، به تشریح فرمت برنامه عملیاتی و برنامه های عملیاتی اولویت دار پرداخت .

وی در بخش دیگری از سخنان خود از سند تحول بنیادین به عنوان نقشه راه آموزش و پرورش نام برد و با بیان اینکه این سند حاصل کار بیش از 500 نفر از صاحب نظران است، که در سال 1390 در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و آذرماه همان سال رونمایی شد، گفت: سند تحول بنیادین، مهم ترین برنامه تحولی نظام آموزشی کشور است .

محمدی به مبانی نظری و متقن سند تحول بنیادین و ضرورت آگاهی از مفاد آن پرداخت و با بیان اینکه سند تحول دارای 23 هدف عملیاتی و 131 راهکار است، خواستار توجه به وزن زیر نظام ها در تهیه و تدوین برنامه ها شد .

وی در بخش دیگری از سخنان خود، سند چشم انداز 20 ساله، برنامه پنج ساله ششم توسعه، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور، سند تحول ، مصوبات شورای عالی، اهداف دوره های تحصیلی، سند توسعه آموزش و پرورش استان و بخشنامه ها، آیین نامه و دستورالعمل های ابلاغی را از مستندات قانونی برنامه های عملیاتی عنوان کرد و به تشریح اهمیت چیستی و چرایی کار و اهداف و ویژگی های برنامه پرداخت و گفت: در تهیه و تدوین برنامه، شاخص های مورد نظر باید با سیاست های آموزش و پرورش مرتبط باشد .

معاون پژوهش، برنامه ریزی و نیروی انسانی آموزش و پرورش کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح نحوه تدوین برنامه عملیاتی و فعالیت های ذیل برنامه و نکات ضروری در این خصوص پرداخت و گفت: برنامه عملیاتی استان با 196 برنامه به شهرستانها و مناطق تابعه استان ابلاغ شده است .

وی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی باید گروهی انجام شود، گفت: برنامه سالانه منطقه، خاص آن منطقه است، جمع آوری اطلاعات و تجزیه و تحلیل آن باید مربوط به سه سال اخیر باشد، از حجیم شدن برنامه پرهیز شود، برنامه ریزی دارای یک فرآیند بوده و همراه با پایش مستمر باشد .

محمدی در پایان سخنان خود گزارشی از برنامه های استان ارائه کرد و گفت: برنامه های اجرایی سند تحول در برنامه ششم توسعه استان در 197 برنامه و برنامه های عملیاتی سال 98 استان نیز در 196 برنامه تهیه و تدوین و به شهرستانها ابلاغ شده است و کارگاه های آموزشی ویژه برگزار و اقدامات در این راستا تشریح شده است.       

به اشتراک بگذارید :