13 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۰۲ ۰۷:۵۲:۵۳
کد مطلب:  943714
عضو دبیرخانه شورای هماهنگی و اجرای سند تحول آموزش و پرورش:
تدوین برنامه سالانه مدرسه از بسته های ابلاغی میز های چهارگانه مناطق، گام بلندی در راستای اجرایی شدن سند تحول در مدارس است

صالحانی عضو دبیر خانه شورای هماهنگی و اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در سنندج گفت: تدوین برنامه سالانه مدرسه از بسته های ابلاغی میز های چهارگانه مناطق، گام بلندی در راستای اجرایی شدن سند تحول در مدارس است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، صالحانی روز گذشته در دوره آموزشی شیوه های نوین در روند تدوین برنامه با رویکرد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که در باشگاه فرهنگیان سنندج برگزار شد، ماموریت و سیاست نظام تعلیم و تربیت را سند تحول بنیادین عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید برنامه های سند تحول بنیادین عملیاتی شده است، گفت: با جدیت برنامه های سند در حال اجرا است.

صالحانی با اشاره به چارچوب نهادی و نظام اجرایی تحقق اهداف و برنامه های سند تحول، شورای عالی آموزش و پرورش، وزارت آموزش و پرورش و دستگاه ها و نهادها به ویژه رسانه ملی را اضلاع سه گانه برای تحقق سند عنوان کرد و گفت: در این چارچوب بر ضرورت همراهی دستگاه ها و نهادها به ویژه صدا و سیما تاکید فراوان شده است.

وی افزود : چهار لایه نظری، تدوین برنامه، عملیاتی و اجرایی و نهادی برای تحقق سند پیش بینی شده است.

صالحانی در ادامه به اسناد تحولی آموزش و پرورش اشاره و به تشریح مبانی نظری، سند تحول بنیادین، زیر نظام و ساحت های ششگانه، اهداف دوره های تحصیلی، برنامه درسی ملی و چرخش های تحول آفرین پرداخت .

عضو دبیرخانه شورای هماهنگی و اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با بیان اینکه اجرای سند تحول در فصل هفتم آن محقق می شود، اظهارداشت: در سند تحول به سه رکن مدرسه، معلم و دانش آموز و خانواده توجه شده است.

صالحانی با بیان اینکه در سند تحول بر مدرسه محوری تاکید و مدرسه کانون تربیتی محله است و معلمان نیز مربی و عنصر اصلی تربیت هستند، تصریح کرد: در اجرا و تحقق اهداف سند بر استفاده از ظرفیت خانواده ها نیز توجه شده است.

وی در ادامه به تشریح زیر نظام های ششگانه سند پرداخت و برنامه درسی، تامین فضا ، تجهیزات و فناوری، پژوهش و ارزشیابی، راهبری و مدیریت تربیتی، تربیت معلم و تامین منابع انسانی و تامین و تخصیص منابع مالی را از جمله زیر نظام های سند عنوان کرد و با بیان اینکه وظایف کارگروه ها قبلاً ابلاغ شده است، تدوین برنامه اجرایی را مهم ترین وظایف زیر نظام ها بر شمرد .

این مقام مسول در بخش دیگری از سخنان خود تعلیم و تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، اجتماعی و سیاسی، زیستی و بدنی، زیباشناختی و هنری ، اقتصادی و حرفه ای و علمی و فناورانه را از ساحت های ششگانه مورد تاکید سند تحول ذکر کرد و اظهارداشت: تربیت بر اساس ساحت های ششگانه بیانگر ، پرهیز از توجه تک بعدی به مقوله تربیت، توجه به همه ابعاد وجودی انسان در تربیت و توجه همه جانبه در سیاست گذاری و برنامه ریزی امر تربیت است و تحقق ساحت ها ، مراتبی از حیات طیبه است .

صالحانی ضمن تشریح اهداف دوره های تحصیلی، با تاکید بر اینکه اهداف دوره ها بر اساس ساحت های ششگانه تعریف شده است، گفت: اهداف به تفکیک دوره های مختلف تحصیلی تصویب و ابلاغ شده است.

وی برنامه درسی ملی را برگرفته از راهکار ۱٫۱ سند تحول عنوان کرد و گفت: برنامه درسی ملی، نقشه نظام برنامه‌ریزی، نقشه کلان برنامه درسی و چارچوب نظام برنامه ریزی درسی کشور است .

صالحانی هم چنین اهم چرخش های کلی نظام فعلی برای تحول بنیادین را تشریح و با بیان اینکه بر اساس چرخش های تحول آفرین، حرکت از وضع موجود به مطلوب است، گفت: برای هر زیر نظام نیز چرخش به تفکیک آنها تنظیم شده است.

وی در ادامه سخنان خود به تشریح سازمان اجرایی در سطح ستاد و استان پرداخت و ترکیب شوراها در سطح وزارت و استان و اهم وظایف آنها را بیان کرد .

وی ضمن تشریح فرایند تدوین برنامه در سطح ستاد و استان ، گفت: تعداد ۲۲۶ عنوان برنامه در سال ۹۸ انتخاب و در قالب ۱۴۱۵ فعالیت به استانها ابلاغ شده است.

صالحانی با بیان اینکه استانها با توجه به برنامه های وزارتی، اقدام به تدوین برنامه عملیاتی سالانه خود کرده و برنامه ها جهت اقدام متناظر به مناطق ارسال شده است، گفت: در قالب بسته های ۴ گانه ابلاغی شهرستان به مدارس، مدیران مدارس برنامه سالانه واحد آموزشی را بر اساس بسته ها تهیه و تنظیم و ارزیابی فعالیت ها نیز بر همین اساس صورت خواهد گرفت.

وی در بخش پایانی سخنان خود به تشریح مراحل تهیه و تدوین برنامه سال ۹۸ در سطح ستاد، استان، مناطق و مدارس و میز های هماهنگی برنامه و نحوه ارایه برنامه به مدارس پرداخت و کمک به تقویت مدیریت ، جایگاه و اختیار عمل مدارس را از مهم ترین اهداف آن بر شمرد .

صالحانی با اشاره به تشکیل کارگروه هماهنگی برنامه های دوره های تحصیلی چهار میز و فرم تدوین انتظارات مدرسه، نحوه تکمیل فرم انتظارات از مدارس و آماده کردن بسته جهت ابلاغ به مدرسه را تشریح کرد و در خاتمه به سوالات شرکت کنندگان در دوره پاسخ گفت .

به اشتراک بگذارید :