8 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ ۰۹:۲۵:۰۰
کد مطلب:  943039
مدیرکل فرهنگی و هنری، اردوها و فضاهای پرورشی در استودیو الفبا مطرح کرد؛
آینده‌ای شاد و پرنشاط مدارس ایران با انتخابات شورای دانش‌آموزی

هم‌زمان با برگزاری انتخابات شوراهای دانش‌آموزی در مدارس مدیرکل فرهنگی و هنری، با حضور در استودیو الفبا به تشریح و تبیین انتخابات شورای دانش‌آموزی در سال تحصیلی 99-98 پرداخت.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، علی رمضانی در برنامه مدرسه ایران استودیو الفبا با اشاره به آغاز به کار شوراهای دانش‌آموزی از 22 سال پیش گفت: بنیان‌گذاران شورای دانش‌آموزی در تاریخ 20 مرداد 1379 در شورای عالی آموزش‌وپرورش، بر این باور بودند که لازم است به دانش آموزان در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقش بیشتری دهیم.

وی ادامه داد: این فعالیت مورد استقبال قرار گرفت و حوزه قانون‌گذاری در شورای عالی در ماده 18 و ماده 20 آئین‌نامه مدارس مسئولیت این فعالیت را بر عهده مدیران و مسئولان مدارس قرارداد.

رمضانی با اشاره به اینکه شورای دانش‌آموزی مثل هر فعالیت اجتماعی دیگر نیاز به آموزش دارد، اظهار کرد: اگر دانش آموزان را بعد از انتخابات نتوانیم به مسیر درست هدایت کنیم حتماً به آنچه مطلوب نظر بنیان‌گذاران این طرح بوده است، نخواهیم رسید.

وی ادامه داد: امروز جامعه به درک توانایی جوانان و نوجوانان رسیده است و این مهم که جوانان و نوجوانان به جهت روحیه نشاط، شادمانی و خلاقیتی که دارند نقش‌پذیر هستند، بسیار مورد توجه قرارگرفته است.

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش‌وپرورش ادامه داد: در سال گذشته در بحث سیل استان‌های کشور، مسئولیت جمع‌آوری کمک‌های مردمی را به حوزه شورای دانش‌آموزی، با عنوان سیل مهربانی سپردیم که بسیار مؤثر بودند و همچنین در بحث آشنایی بازندگی حضرت امام(ره) مسئولیت را بر عهده شورای دانش‌آموزی قراردادیم که بسیار موفق در آن عمل شده است.

وی گفت: در سال 99-98 برای اولین بار انتخابات شورای دانش‌آموزی به‌صورت الکترونیکی و پایلوت در استان‌ها برگزار می‌شود و لازم است از مدیران، معلمان و تمامی سازمان‌ها درخواست کنم که در انجام این کار به آموزش‌وپرورش کمک کنند.

رمضانی اظهار کرد: امسال اولین دوره جشنواره لاله‌های روشن را با کمک چهار تشکل دانش‌آموزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی، سازمان دانش‌آموزی، جمعیت جوانان هلال‌احمر و بسیج دانش‌آموزی برگزار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از فعالیت‌های شورای دانش‌آموزی که با کمک تشکل‌ها انجام می‌شود، بحث آشنایی دانش آموزان با گام دوم انقلاب است. همچنین ما قصد داریم با استفاده از ظرفیت‌های موجود در شورای دانش‌آموزی و تشکل‌های دانش‌آموزی و هم‌افزایی آن‌ها، بحث کمبود نیرو در آموزش‌وپرورش را تا حدی جبران کنیم.

مدیرکل فرهنگی و هنری وزارت آموزش‌وپرورش گفت: انتظار داریم که خانواده‌ها و اولیا در مسیرانتخابات شورای دانش‌‌آموزی  نقش پررنگی داشته باشند و دانش‌آموزان را در این مسیر یاری کنند.

رمضانی ادامه داد: تصاویر ارسالی از مدارس ایران نشان می‌دهد طی هفته اخیر فعالیت‌های دانش آموزان برای انتخابات شوراهای دانش‌آموزی در مدارس آغازشده است. محیط مدرسه به محیطی شادتر و جذاب‌تر برای دانش آموزان تبدیل‌شده است و اگر بخواهیم محیط آموزشی و پرورشی شاد و بانشاط برای دانش آموزان فراهم کنیم، حتماً باید به نقش دانش آموزان در مدارس توجه داشته باشیم که این مهم در شورای دانش‌آموزی در نظر گرفته‌ شده است.

گفتنی است؛ انتخابات شورای دانش آموزان در تاریخ اول آبان ماه به‌طور هم‌زمان در مدارس سراسر کشور برگزار خواهد شد.

 

 

به اشتراک بگذارید :