7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ ۱۲:۲۳:۵۳
کد مطلب:  941609
عضو شورای عالی آموزش‌وپرورش:
سند تحول بنیادین برای اجرایی شدن باید به مجموعه‌ای از راهبردها تبدیل شود

حجت‌الاسلام عبدالکریم بهجت پور گفت: اگر این سند به بخشنامه‌ و جملات زیبایی که در تابلوهای مدارس نوشته می شوند، بدل گردد هیچ‌گاه به یک برنامه برای تحول آموزش و پرورش تبدیل نخواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شورای عالی آموزش و پرورش؛ حجت‌الاسلام عبدالکریم بهجت پور،عضو شورای عالی آموزش‌ و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه سند تحول بنیادین و مسئله تحول یک موضوعی است که دامنه‌ای از تغییرات را ایجاد می‌کند، گفت: زمانی که می‌خواهیم تحول، تغییر ساختاری و محتوایی را از یک نقطه ‌به ‌نقطه دیگر انجام دهیم، باید مجموعه گام‌های مؤثر این موضوع را مشخص کنیم.

وی ادامه داد: قبل از آن نیز باید بردارهای تحول تعیین شوند و بر اساس آن بردارها و حرکت پلکانی تغییر، به سمت نقطه مطلوب حرکت کنیم.

عضو شورای عالی آموزش ‌و پرورش افزود: این حرکت،‌ حرکت چند نفر از کارشناسان و تصمیم از بالا به پایین نیست بلکه این حرکت باید بتواند جمع زیادی از فرهنگیان را مانند مدیران، معلمان، کارشناسان و... را با خود همراه کند.

بهجت پور بیان کرد: برای انجام این کار و همراه کردن کادر آموزش‌ و پرورش برای اجرا کردن سند تحول بنیادین، باید چند اقدام مهم را موردتوجه قرار دهیم.

وی در این‌باره گفت: اولین اقدام این است که همگان باید به‌ضرورت تغییر دست پیدا کنند، یعنی بپذیریم که شرایط فعلی شرایط مناسبی نیست،‌ دومین اقدام این است که جمع باید متقاعد شوند تغییرات را در سلسله همراهان قرار دهیم که برای این کار باید به ‌اندازه کافی اطلاع‌رسانی کنیم.

عضو شورای عالی آموزش‌وپرورش اشاره کرد: اگر سند تحول بنیادین نتواند به‌اندازه کافی درباره راهبردها و مراحل تغییر خود اطلاع‌رسانی کند و اضطرار بیافریند، این سند هیچ‌وقت اجرا نمی‌شود.

وی همچنین در ادامه صحبت‌های خود گفت: اگر این سند به بخشنامه‌ها و جملات زیبایی که در تابلوهای مدارس نوشته می شوند، بدل گردد و جلوی چشم مدیران باشد هیچ‌گاه به یک برنامه برای تحول تبدیل نخواهد شد.

بهجت پور با اشاره به اینکه اطلاع‌رسانی در این بخش حرف اول را می‌زند، افزود: برای اطلاع‌رسانی دو حوزه اضطرار سازی و توضیح ضرورت تحول و حوزه تغییر و راهها و گام‌های تغییر مهم است. همچنین برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین در حوزه مهارت‌آموزی و آموزش نیز باید اقداماتی صورت گیرد.

عضو شورای عالی آموزش ‌و پرورش بابیان اینکه برای اجرای سند تحول بنیادین باید از بیرون نیز حمایت‌هایی باشد، گفت: این موضوع باید به‌صورت یک مطالبه در آید تا خانواده‌ها و دانش‌آموزان نیز به آن ورود پیدا کنند. ایجاد تصویر شفاف از آینده و تحولات آموزش‌ و پرورش جلوی چشم خانواده‌ها، فرهنگیان و دانش‌آموزان مهم است تا شوق همراهی را با تحول و تغییرات پیدا کنند.

بهجت پور در پایان تاکید کرد: باید سند تحول بنیادین به مجموعه‌ای از راهبردها تبدیل شود تا در دستور کار آموزش ‌و پرورش برای آموزش قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید :