6 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۲۹ ۰۹:۵۸:۵۰
کد مطلب:  941419
مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش خبر داد:
تصویب "تمدید اجرای نظام آموزشی قدیم تا پایان سال تحصیلی 99-98" در شورای عالی آموزش و پرورش

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش از تمدید اجرای نظام آموزشی قدیم تا پایان سال تحصیلی 99-98 خبر داد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش زنجان به نقل از دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری، عباس سلطانیان مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش گفت: در بیست و سومین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش مورخ 98/07/10، تمدید اجرای نظام آموزشی قدیم تا پایان سال تحصیلی 99-98 به تصویب رسید.

وی ادامه داد: به منظور ایجاد فرصت بیشتر برای دانش‌آموزان شاغل به تحصیل در نظام آموزشی قدیم، اجرای نظام آموزشی قدیم تا پایان سال تحصیلی 99-98 تمدید گردید.

سلطانیان تصریح کرد: براساس برنامه ششم توسعه، مهمترین تکلیف وزارت آموزش و پرورش اجرای متوزان سند تحول بنیادین است و در جهت تحقق اهداف آن سند گام برمی‌داریم.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: در سال تحصیلی گذشته 65 درصد دانش‌آموزان مقطع متوسطه کشور در شاخه نظری، 18 درصد در شاخه کاردانش و 16 درصد در شاخه فنی و حرفه‌ای تحصیل کردند و حتما باید تا پایان سال 1400، نیمی از دانش‌آموزان متوسطه کشور در شاخه نظری و نیمی دیگر در شاخه‌های فنی و مهارتی تحصیل کنند.

وی خاطرنشان کرد: در سال تحصیلی جدید بیش از 35 درصد مجموع دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه کشور در رشته‌های مهارتی و فنی تحصیل می‌کنند که طبق برنامه این آمار باید به 37 درصد می‌رسید و هشداری است که باید به آن توجه شود و حتما باید به مسائلی از قبیل فضا و تجهیزات هنرستان‌ها، امکانات هنرستان‌ها و هنرآموزان توجه جدی نمود تا اقبال عمومی دانش‌آموزان جهت ورود به رشته‌های فنی و مهارتی افزایش یابد.

سلطانیان افزود: یکی از چالش‌های حوزه متوسطه نظری کاهش شدید ورود دانش‌آموزان به رشته ریاضی و فیزیک است و طبق آمارها از 32 استان کشور، در 23 استان اولویت اول انتخاب رشته تحصیلی دانش‌آموزان، رشته علوم تجربی و در 9  استان دیگر اولویت اول دانش‌آموزان در انتخاب رشته تحصیلی، رشته ادبیات و علوم انسانی بوده است و در هیچ استانی رشته ریاضی و فیزیک اولویت اول دانش‌آموزان نبوده است که این موضوع یک چالش و مسئله است.

مدیرکل دفتر آموزش متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: اعتقاد به حوزه مهارت‌آموزی بسیار حائز اهمیت است و حتما باید سهم دانش‌آموزان محصل در شاخه نظری کاهش یافته و به رشته‌های فنی اضافه شود و دغدغه ما باید به سمتی باشد که به مهارت‌آموزی نگاه ویژه داشته باشیم تا در آینده دانش‌آموزانی با مهارت به جامعه تحویل دهیم.

سلطانیان عنوان کرد: گفتمان امروز ما در کشور اجرای سند تحول بنیادین است و در این بین کاهش تمرکز و دادن اختیار، توسعه مشارکت‌ها، استفاده بهینه از منابع جهت افزایش بهره‌وری، تاکید بر عملیاتی کردن پروژه‌ها و برنامه‌های اولویت‌دار و پرهیز از برنامه‌های نمایشی و بدون بازده می‌تواند ما را در اجرای این سند یاری کند و در حال حاضر دغدغه همه ما ارتقاء کیفیت آموزشی، بهبود یادگیری دانش‌آموز و ارتقاء جایگاه مدرسه می باشد که باید به آن توجه ویژه شود.

وی در پایان گفت: برنامه آموزشی حوزه متوسطه نظری را در پنج محور اجرایی می کنیم که این برنامه‌ها شامل تامین و بسط عدالت آموزشی جهت دسترسی به آموزش و پوشش تحصیلی حداکثری، کیفیت بخشی به آموزش‌های این دوره، ارتقاء مدیریت آموزشگاهی به عنوان کلیدی‌ترین عنصر در بحث کیفیت آموزشی، تقویت و توسعه مشارکت دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در بحث آموزش‌های مهارتی و در نهایت توسعه فعالیت‌های پژوهشی و فعالیت پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی می باشد که در جهت تحقق آن‌ها گام برمی داریم.

به اشتراک بگذارید :