7 شوال 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۲۸ ۱۲:۴۷:۲۳
کد مطلب:  940935
رییس آموزش وپرورش استثنایی کردستان خبر داد :
سنجش سلامت بیش از5 هزار  نوآموز پیش دبستانی استان

رییس آموزش وپرورش استثنایی کردستان از سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی 5 هزار و 571 نوآموز پیش دبستانی استان خبر داد .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش کردستان، خلیل رنجبر رییس آموزش وپرورش استثنایی استان با اعلام خبر اجرای سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان پیش دبستانی برای چهارمین سال متوالی در استان گفت: این برنامه از دوم شهریورماه آغاز و تا پایان آبان ماه در 11 پایگاه مقدماتی وتخصصی ادامه خواهد داشت .

رنجبر با اشاره به اینکه تا کنون 5 هزار و 571 نوآموز پیش دبستانی به پایگاه های سنجش سلامت و آمادگی تحصیلی در 8 شهرستان مراجعه نموده اند، افزود: تا کنون مدیران مراکز پیش دبستانی نیز برای بیش از 4 هزار نوآموز از طریق سامانه  http://h1.ehs.ir/tashkhis/home  اقدام به نوبت گیری درپایگاه های سنجش نموده اند .

وی تصریح کرد: از این تعداد 1021 نوآموز ارجاع هوش، 132 نوآموز ارجاع شنوایی، 361 نوآموز ارجاع بینایی، 17 نوآموز ارجاع جسمی حرکتی و 2نفر نوآموز مشکوک به اختلال عصبی رشدی اُتیسم تشخیص داده شده و به مرحله تخصصی جهت بررسی دقیق تر معرفی شدند .

رییس آموزش وپرورش استثنایی استان با تأکید بر اهمیت بحث غربالگری در سنجش خاطر نشان کرد: شناسایی و مداخله بهنگام در پیشگیری از معلولیت ها و رفع مشکلات آموزشی مؤثر ونظامی حمایتی در ارائه خدمات بهینه در زمینه آموزشی و تربیتی است .

رنجبر گفت: در این برنامه نوآموزان در زمینه بینایی، شنوایی، قد و وزن، دهان و دندان، آمادگی تحصیلی، اختلال رفتاری-گفتاری واُتیسم با هدف شناسایی اختلالات جسمانی وارزیابی سطح آمادگی تحصیلی سنجش می شوند .

وی با بیان اینکه نوآموزان پیش دبستانی که در پنج سالگی سنجش می شوند برای دوره ابتدایی نیاز به سنجش مجدد ندارند، افزود: سنجش به موقع نوآموزان پیش از ورود به مدرسه باعث می شود مشکلات شنوایی، بینایی وگفتاری شناسایی و در اغلب موارد با سمعک ،عینک ویا جلسات گفتاردرمانی،کاردرمانی و ... اصلاح شوند .

رنجبر با تأکید براهمیت وضرورت برنامه مذکور در تسهیل شرایط یادگیری نوآموزان وپیگیری مشکلات آنان، اجرای دقیق سنجش نوآموزان پیش دبستان را گامی مؤثر در جلوگیری از افت تحصیلی وارائه خدمات آموزشی متناسب با استعداد وتوانمندی های نوآموزان در راستای بسط عدالت آموزشی عنوان کرد .

 

 

 

به اشتراک بگذارید :