17 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ ۱۳:۲۲:۰۰
کد مطلب:  938349
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس در بوانات تأکید کرد:
برای توسعه آموزش‌وپرورش باید نقش خانواده‌ها در تعلیم و تربیت افزایش یابد

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: برای تربیت نیروی انسانی توانمند ، مناسب ، ماهر و همه‌جانبه ، باید به تمام ابعاد وجودی دانش آموزان توجه کنیم که برای این مهم نیازمند مشارکت خانواده‌ها در امر تعلیم و تربیت هستیم.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در جمع فرهنگیان شهرستان بوانات ،بابیان اینکه" برای رسیدن به یک آموزش‌وپرورش توسعه‌یافته شناسایی موانع بسیار مهم است " افزود: هم‌اکنون نظام تعلیم و تربیت دچار عوارض و موانع متعددی است و با رفع این موانع است که می‌توانیم به اهداف توسعه‌ای مهم که به دنبال آن هستیم دست‌یابیم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با اشاره به برخی از این موانع، گفت:  تمرکزگرایی یکی از عوارض مهم در نظام تعلیم و تربیت توسعه‌یافته است که می‌تواند خلاقیت و ابتکار را از مدیران آن سلب کند.

وی آموزش‌وپرورش را مدار توسعه دانست و گفت: تربیت نیروی انسانی و انتقال میراث معنوی از یک نسل به نسل بعد  ،مهم‌ترین هدف آموزش‌وپرورش است.

نجفی بابیان اینکه، نظام آموزشی ما دانش آموزان را برای زندگی تربیت نمی‌کند و خروجی آن انسان‌های توانمند برای مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیست، گفت: یادگیری مهارت‌های فردی و اجتماعی، مهارت‌های زندگی و احترام به محیط‌زیست ازجمله مهارت‌هایی است که باید در مدارس به دانش آموزان آموزش داده شود.

وی میزان توسعه‌یافتگی هر آموزش‌وپرورشی را  وابسته به میزان مشارکت خانواده‌ها در امر تعلیم و تربیت دانست و گفت : برای تربیت نیروی انسانی توانمند ، مناسب ، ماهر و همه‌جانبه ، باید به تمام ابعاد وجودی دانش آموزان توجه کنیم که برای این مهم  نیازمند مشارکت خانواده‌ها در امر تربیت هستیم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس با تأکید بر اینکه نظام تعلیم و تربیت باید اولویت اول همه مسئولین باشد گفت: ما در مسیر حرکت به سمت دستیابی به اهداف خود  قرار نداریم ، چراکه معلمین اولویت اول ما نیستند  .

وی با تأکید بر لزوم سوق دادن دانش آموزان به سمت رشته‌های مهارتی گفت : هرچند که  در بحث توسعه‌ی متوازن  فارس خوب عمل کرده ،به‌نحوی‌که هم‌اکنون 38 درصد دانش آموزان استان در رشته‌های مهارتی مشغول به تحصیل هستند؛ اما بر اساس برنامه ششم توسعه ،باید 50 درصد دانش آموزان باید به این سمت گرایش داده شوند.

نجفی اصلی‌ترین راه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی را آموزش دانست و گفت: باید در سنین پایین مهارت‌های زندگی  ازجمله احترام به محیط‌زیست ، نظم‌پذیری و ... در ذهن دانش آموزان نهادینه شوند و در این زمینه فاقد فلسفه نظری مدون در بحث‌های تربیتی هستیم .

به اشتراک بگذارید :