3 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ ۱۴:۳۳:۲۳
کد مطلب:  937744
معاون حقوقی و امور مجلس در نشست اصول و مبانی نظری ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد؛
در اجرای قانون نباید با کسی تعارف داشته باشیم

در اولین روز از نشست تخصصی اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات با موضوع اصول و مبانی نظری ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد، معاون حقوقی و امور مجلس اظهارکرد: باید قانون را مدنظر قرار دهیم و باکسی در اجرای قانون تعارف نداشته باشیم.

به گزارش معاونت و اطلاع‌رسانی آموزش و پرورش، در اولین روز از نشست تخصصی اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات، با موضوع اصول و مبانی نظری ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد، حجت‌الاسلام علی عسکری اظهارکرد: پذیرش ولایت‌فقیه امری عقلانی و براساس قانون اساسی است و ولایت فقیه برای کشور نعمتی است که باید قدردان آن باشیم.

وی با اشاره به اهمیت حرف نهایی ولی فقیه درجامعه اسلامی افزود: اگر وحدت در مسائل وجود نداشته باشد جامعه دچار مشکل می‌شود لذا از میان فقها تنها یک نفر باید حرف نهایی را بگوید و نمی‌توان در هر موضوعی نظرات مختلف علما را به کار بست بلکه باید نظر مرجع اعلم که دارای ویژگی‌های مدیریتی است را پذیرفت و حکم حکومتی را اجرایی کرد.

عسکری خاطرنشان کرد: در دهه‌های اخیر همواره شاهد رهبری مدبرانه ولی فقیه و عبور از تنگناها با راهنمایی‌های ایشان و همچنین حضور خوب مردم در عرصه‌های مختلف بوده‌ایم، اما عملکرد نامطلوب برخی مدیران میانی موجب وجود فساد در برخی دستگاه‌ها شده است.

وی با بیان اینکه شفافیت، نظارت و ارزشیابی در سیستم‌های اداری مهم است، اظهار کرد: سیاست‌های کلی تعیین‌کننده است اما پاسخگو نیست لذا شفافیت، نظارت و ارزشیابی از ابزار رفع فساد در ادارات است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: قدرت نه گفتن از مهارت‌هایی است که یک مدیر باید آن را دارا باشد.

وی با اشاره به بخشی از فعالیت‌های این معاونت در امور مجلس افزود: حق نمایندگان مجلس وضع قانون و نظارت بر اجرای آن هستند اما حق دخالت در دستگاه‌های دولتی را ندارند.

حجت‌الاسلام عسکری اظهار کرد: نیروی انسانی از مؤثرترین عناصر راه‌های مبارزه و مقابله با فساد در ادارات است.

وی فلسفه تشکیل انجمن اسلامی در اوایل انقلاب در ادارات را مقابله با فساد و حفظ ارزش‌ها برشمرد و افزود: در حکومت اسلامی قانون بر مسئولین حاکم است و اگر قانون در جامعه اجرا شود در هر شرایطی می‌شود بر مشکلات فائق آمد.

معاون حقوقی و امور مجلس گفت: همواره باید قانون را مدنظر قرار دهیم و در مسائل مختلف باکسی تعارف نداشته باشیم.

وی ناکارآمدی در هریک از قوای سه‌گانه را زمینه فساد دانست و افزود: در بین مسئولان دلسوزانی هستند که شبانه‌روز تلاش می‌کنند تا مشکلی از جامعه حل شود اما متأسفانه گاهی اوقات در حال مشاهده سیستم شدنی فساد اداری نیز هستیم.

به اشتراک بگذارید :