10 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ ۱۳:۵۵:۱۰
کد مطلب:  937695
آذربایجان غربی
برگزاری کارگاه آموزشی طرح ارتقاء سلامت روانشناختی دانش آموزان دختر

کارشناس مسئول امور زنان آموزش و پرورش آذربایجان غربی از برگزاری کارگاه آموزشی مدرسان طرح ارتقاء سلامت روانشناختی دانش آموزان دختر متوسطه دوم در 9 منطقه آموزشی استان خبر داد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی امور زنان آموزش و پرورش استان،معاونت پرورشی استان "قدرت اله قاسمی" در مراسم آغازین این کارگاه آموزشی به ضرورت اجرای طرح اشاره کرده و اظهار داشت: آسیب های روانی - اجتماعی هر روزه تعداد بیشتری از افراد جامعه را درگیر خود می کنند و در این بین دانش آموزان دختر بدلایل مختلفی نظیر شرایط روانی منعطف تر، مسائل فرهنگی و اجتماعی بیشتر در معرض خطر می باشند، بنظر می رسد با افزایش مهارت تاب آوری دانش آموزان دختر بتوان رفتارهای پرخطر آنها  را کنترل نمود.  

وی یادآور شد: در سال های اخیر روان شناسی مثبت گرا به جای پرداختن به نابهنجاری ها و اختلال ها، بر توجه بیشتر به توانمندی ها و استعدادهای انسان تأکید دارد. این رویکرد مثبت گرا هدف نهایی خود را شناسایی شیوه هایی می داند که بهزیستی و شادکامی انسان را به دنبال دارد.

قاسمی خاطر شان کرد: عواملی که سبب سازگاری هر چه بیشتر آدمی با نیازها و تهدیدهای زندگی شوند؛ بنیادی ترین عامل های مورد پژوهش در این رویکرد از روان شناسی هستند.

یاری کارشناس مسئول امور زنان آموزش وپرورش استان نیز در این کارگاه گفت:در جامعه کنونی که آشفتگی های اجتماعی، اقتصادی،فرهنگی، اخلاقی برخانواده وبر کارکرد ها ونقش ها وروابط ومناسبات تاثیر گذاشته وزمینه مساعدی را برای انواع مختلف آسیبها ی اجتماعی  فراهم می آورد که اگر بموقع رسیدگی نشود افزایش جرم وبزه و...را در پی خواهد داشت که مخرب انضباط وسلامت جامعه است وی گفت : در این بین بیشترین آسیب گریبانگیر  فرزندان خانوداه است . لذا جهت مداخله سطحی در مدرسه وشناسایی بموقع آموزش مشاوران ومعلمان که در ارتباط مستقیم با دانش آموزان هستند امری مهمو الزامیست ، این طرح نیز باهدف  شناسایی آسیبهای حوزه دختران جهت ارتقای سلامت روانی دختران دانش آموز اجرا میشود.  

این کارگاه آموزشی با موضوع "تاب آوری و خود آگاهی" در سالن باشگاه فرهنگیان ارومیه با شرکت 30 نفر از مدرّسان میانی طرح و تدریس دکتر عیسی زادگان عضو هیأت علمی دانشگاه ارومیه برگزار شد.

گفتنی است طرح ارتقاء سلامت روان شناختی دانش آموزان دختر توسط اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی و با نظارت حوزه امور بانوان اداره کل و با حمایت مالی اداره کل امور بانوان استانداری در قالب کارگاه های آموزشی در 9 منطقه آموزشی و 27 آموزشگاه دخترانه دوره دوم متوسطه شامل نواحی یک  و دو ارومیه و شهرستانهای خوی، مهاباد، میاندوآب، سردشت، اشنویه، پیرانشهر و بوکان برای 1350 نفر از دانش آموزان و اولیاء و دبیران منتخب مدارس در جریان سالتحصیلی اجرا خواهد شد .

به اشتراک بگذارید :