12 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ ۱۳:۰۹:۱۵
کد مطلب:  935525
مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی؛
کاهش ۱ درصدی ثبت‌نام دانش آموزان در رشته تجربی‌

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش ضمن اعلام بازتولید و نهایی شدن اطلس شغلی دانش‌آموزان در راستای هدایت تحصیلی، از کاهش یک‌درصدی ثبت‌نام در رشته علوم تجربی خبر داد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش به نقل از ایسنا،مسعود شکوهی با اشاره به اتمام فرآیند هدایت تحصیلی و روند توزیع متوازن میان شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی گفت: نسبت به سال تحصیلی گذشته یک درصد کاهش ثبت‌نام در رشته علوم تجربی داشتیم و در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش نیز تقریباً مشابه سال گذشته ثبت‌نام انجام شد.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی با اشاره به روند تهیه اطلس شغلی در راستای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان گفت: تمامی استان‌ها اقدام به بازتولید اطلس شغلی کرده‌اند که در حال نهایی شدن است.

شکوهی ادامه داد: درباره استقرار نظام استعدادیابی فعالیت علمی و اجرایی مستمر در حال انجام است و سال آینده طرح اجرایی آن آماده می‌شود.

وی درباره روند انجام غربالگری سلامت روان در سال جاری نیز گفت: غربالگری سلامت روان برای کلیه دانش‌آموزان دوره متوسطه اول همانند سال‌های گذشته انجام می‌شود.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی بابیان اینکه چند نوع غربالگری داریم. اظهار کرد: غربالگری پایه توسط معلمان انجام می‌شود و سپس مشاهدات خود را در سامانه همگام ثبت می‌کنند. در مراحل بعدی در صورت نیاز مداخلات تخصصی از سطح مشاور مدرسه تا هسته‌های مشاوره در سطوح استانی و واحدهای مددکاری در بیرون آموزش‌وپرورش صورت می‌گیرد. به‌عنوان‌ مثال ممکن است دانش‌آموزی نیازمند دریافت خدمات مددکاری باشد که به بهزیستی ارجاع می‌شود.

وی افزود: غربالگری‌ها نشانگان محور است. یک سری نشانه‌ها از قبیل اضطراب، خشم و مانند آن را به معلمان معرفی می‌کنیم تا اگر آن‌ها را در دانش‌آموزی مشاهده کرد اقدامات اولیه را انجام و در صورت نیاز به مشاور ارجاع دهد.

به اشتراک بگذارید :