17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ ۱۲:۳۵:۰۵
کد مطلب:  934721
مدیر کل آموزش و پرورش فارس تاکید کرد:
بهترین و عالی ترین مکان برای فرهنگ سازی مدرسه است

مدیر کل آموزش و پرورش فارس بهترین و عالی ترین مکان برای فرهنگ سازی را مدرسه معرفی کرد و گفت : برای تحقق استراتژی فرهنگ سازی و پیشگیری ،بهترین تاکتیک آموزش است .

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس ، دکتر علی عسکر نجفی در همایش تقدیر  از نمونه های ترافیکی ، همیاران پلیس ، فرهنگیاران ترافیک و راهوران محله ؛بخش عظیمی از آسایش و امنیت کشور را مدیون فداکاری  نیروی انتظامی دانست و گفت :  همه اقشار جامعه ما  از قبیل معلم ، پزشک ، کارگر در سایه امنیتی زندگی می کنیم که مدیون و مرهون تلاش های عزیزانمان در نیرو انتظامی و سایر نیروهای نظامی کشور هستیم.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس افزود : سرگذشت و سرنوشت برخی از کشورهای همسایه،  اهمیت امنیتی را که امروز برخورداریم بیشتر  برای ما مشخص می کند .

وی  با اشاره به درک عمیق نیرو انتظامی از مسئله فرهنگ و فرهنگ سازی در بالا بردن میزان نظم ، امنیت و آرامش جامعه گفت : نیرو انتظامی  همیشه  در کنار دستگاه هایی که متولی بحث فرهنگ هستند بوده ،چرا که پرداختن به مقوله سخت امنیت ،هیچ گاه نیروی  انتظامی را از  پرداختن به موضوع فرهنگ و فرهنگ سازی غافل نکرده است .

نجفی  افزود : آموزش و پرورش به عنوان یکی از مهمترین و گسترده ترین دستگاه اجتماعی و اجرایی کشور نقش مهمی در فرهنگ سازی و پرداختن به مباحث فرهنگی دارد که نیروی انتظامی با این درک صحیح و درست همیشه تعامل خوبی را با این نهاد داشته است.

مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت : ماحصل این همکاری ها اجرای طرح های متعددی است که به صورت مشترک در دو دستگاه نیرو انتظامی و آموزش و پرورش صورت گرفته ،از جمله  حفاظت از محیط های آموزشی در معرض خطر و پاک سازی محیط این واحدهای آموزشی از عوامل تهدید زا  که با قوت و قدرت اجرا کردند.

وی به طرح همیاران پلیس اشاره کرد و گفت : این طرح نقش بسیار مهمی در آگاهی بخشی به خانواده ها برای کمک به بحث ترافیک و جلوگیری از خطرات  مترتب بر  نا امنی رفت و آمد و حمل و نقل ایجاد می کند.

نجفی با اشاره به آسیب ها و تهدیدات فضای مجازی گفت : در حوزه فضای مجازی که  متاسفانه امروز به یک تهدید بسیار مهم در مسائل اجتماعی و حیات خانواده ها تبدیل شده ،پلیس با حضور مقتدرانه در حوزه فتا نقش مهمی در آرام سازی و اطمینان بخشی به نوجوانان عزیز ما ایفا کرده است .

وی افزود : اینکه 900 هزار دانش آموز در استان فارس با امنیت و آرامش به مدارس راه پیدا کردند و فعالیت تحصیلی خود را از سر گرفتند ماحصل همکاری و حضور موثر پلیس در کنار مدارس و فرهنگیان بود .

 مدیر کل آموزش و پرورش فارس گفت :  مداخلات سریع و موثر و بهنگام پلیس در تعرضات به حریم  مدارس از طرف اشخاص غیرمسئول  و همکاری با قوه قضائیه برای ساماندهی مسائل و مشکلات  از دیگر نمودهای همکاری نیرو انتظامی با آموزش  و پرورش  است .

وی پلیس را  نیرویی امین  ،دوست داشتنی ، مسئولیت پذیر و مردمی دانست و گفت : لازم است از اقدامات این عزیزان در جلب اعتماد مردم تشکر کنم .

نجفی یکی از جلوه های همکاری پلیس با آموزش و پرورش  را بحث ترافیک و فرهنگ سازی برای ارتقای این فرهنگ  دانست و گفت : اینکه امروز به نام قانون مندی و ارتقا فرهنگ ترافیک نامگذاری شده نشان از  نگاه خوب فرهنگی دستگاه ناجا به آموزش و پرورش در فرهنگ سازی است  چرا که فرهنگ سازی ناظر بر وجه پیشگیری است و در واقع  پیشگیری هزینه های کمتری از درمان دارد .

وی  قانون مداری و فرهنگ عمومی را دو مولفه فرهنگی دانست و گفت : این دو مورد  امروز در دستور کار نیرو انتظامی است و شاخص مهمی برای ارزیابی توسعه یافتگی است و هر کشوری که بر این دو مقوله خوب کار کرده باشد قطعا توسعه یافته است .

مدیر کل آموزش و پرورش فارس بهترین و عالی ترین  مکان برای فرهنگ سازی را مدرسه معرفی کرد و گفت : برای تحقق استراتژی فرهنگ سازی و پیشگیری بهترین تاکتیک آموزش است لذا باید  از طریق آموزش فرهنگ پیشگیری در جامعه نهادینه شود .

وی گفت : اگر بخواهیم در آینده نسلی سالم ، قانون مند و مدنی داشته باشیم باید روی دانش آموزان عزیز سرمایه گذاری کنیم. وی گفت : اگر بخواهیم در زمینه کاهش تلفات جاده ایی و بحث های مرتبط با ترافیک به نتیجه لازم برسیم قطعا لازم است اقدامات و فعالیت های پراکنده در حوزه های مختلف را ساختارمند ،  نظام مند ، متشکل و هماهنگ کنیم که این خود باعث جلوگیری از اتلاف وقت و انرزی و هزینه می شود .

نجفی به برخی از راه کارهای کشورهای موفق در بحث ترافیک اشاره کرد و گفت : توجه به آموزش به عنوان اصلی ترین متغییر در رسیدن به هدف ، اصلاح ساختار سازمان های مرتبط  ، کاربرد مناسب تبلیغات ، بهره برداری بهینه از استانداردها و توسعه قوانین و ارزش ها ، توسعه ساختارها و زیر ساخت های مرتبط با ترافیک  از جمله مواردی است که کشورهای موفق به کار برده اند .

وی با تاکید  بر لزوم هم افزایی سایر دستگاه ها در بحث ترافیک و تخصیص اعتبارات لازم به این بخش گفت :  باید در این زمینه از همکاری صدا و سیما ، شهرداری ، راهداری و همچنین از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده مطلوب به عمل آید .

به اشتراک بگذارید :