17 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ ۱۰:۴۴:۱۸
کد مطلب:  933755
اولین برنامه اجرایی سند تحول بنیادین ادارات آموزش‌وپرورش در فارس رونمایی شد

مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: مهم‌ترین هدف ما تلاش برای اجرای صحیح سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش است.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌وپرورش فارس، دکتر علی عسکر نجفی در آیین رونمایی از اولین برنامه اجرایی سند تحول بنیادین ادارات آموزش‌وپرورش و بسته انتظارات از مدیران مدارس ،در ناحیه 4 آموزش‌وپرورش شیراز، گفت: همه تلاش‌ها باید به سمت اجرای صحیح سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش باشد و این مهم‌ترین هدف ماست.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس در اهمیت تدوین سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش، گفت:هر کار صحیحی نیازمند بنیاد و طرحی قوی است و باید چارچوب خاص و نقشه راه داشته باشد تا مسیر رشد را طی کند و سند تحول بنیادین ،نقشه راه آموزش‌وپرورش است.


وی تأکید کرد: انتظار این است که آموزش‌وپرورش به‌عنوان بزرگ‌ترین و فراگیرترین دستگاه اجرایی که عملکرد آن بر دیدگاه اقشار مختلف جامعه تأثیر بسزایی دارد، دارای ساختاری نظام‌مند و منسجم باشد.
نجفی با اشاره به پیشینه آموزش‌وپرورش و نداشتن ساختار ویژه برای پیشبرد اهداف در این نظام که بیشتر به‌صورت سلیقه‌ای انجام می‌شد، گفت: حرکت‌های ذوقی و سلیقه‌ای گذشته در آموزش‌وپرورش  موجب شد تا خروجی این نظام تربیتی ، متناسب با نیازهای اجتماعی ما نباشد و افرادی را تحویل جامعه داد که توان مقابله با آسیب‌های مختلف اجتماعی را نداشته و دیدگاه اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی نظام‌یافته‌ای نداشته باشند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس ارجح دانستن آموزش بر پرورش را در نظام تعلیم و تربیت موجب خسارت دانست و گفت: فلسفه تعلیم و تربیت در نزد خانواده  و مدرسه به‌عنوان ارکان آموزش‌وپرورش منطقی نبود و حاصل آن نظام کنکور محور و بروز مشکلات متعدد برای خانواده و جامعه شد.
وی عرصه‌های تربیتی همچون تربیت اعتقادی،عبادی، اخلاقی  و سیاسی و اقتصادی و ... را  گمشده آموزش‌وپرورش دانست و گفت: مطالبه مقام معظم رهبری و جامعه ،تغییر نظام تربیتی وارداتی کنونی است که موجب شکل‌گیری سند تحول بنیادین شد و اکنون این سند مسیر خود را برای اجرایی شدن در همه سطوح آموزشی و پرورشی آغاز کرده است.
نجفی اعتقاد مدیران آموزش‌وپرورش را به سند تحول بنیادین ضروری دانست و گفت: راه موفقیت نظام تعلیم و تربیت ما  در اجرای صحیح این سند است و مدیران به‌عنوان افسران اجرای این سند در مدارس هستند که می‌توانند زمینه تبدیل آن را به گفتگو و فرهنگ عمومی فراهم نمایند.


مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس یادآور شد: تغییر نگرش اولین لازمه اجرایی شدن سند تحول بنیادین است و این اقدام می‌تواند در قالب برگزاری دوره‌های آموزشی برای مدیران و معلمان شکل گیرد.
گفتنی است در این مراسم که با حضور مدیران مدارس و جمعی از مسئولین آموزش‌وپرورش ناحیه 4 شیراز برگزار شد، از برنامه اجرایی سند تحول بنیادین و بسته انتظارات ویژه مدیران مدارس در هر سه مقطع تحصیلی رونمایی شد.

به اشتراک بگذارید :