15 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۱۵ ۰۸:۴۵:۵۴
کد مطلب:  933608
اعلام عناوین روزهای هفته جهانی فضا

هفته جهانی فضا از ۱۲ تا ۱۸ مهرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

به گزارش معاونت روابط عمومی  و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، هفته جهانی فضا جشن بین‌المللی علوم و فناوری و سهم و کمک آن برای بهبود شرایط زندگی انسان‌ها است. بر اساس قطعنامه‌ای که در سال 1999 میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد هرسال از 4 تا 10 اکتبر (13 تا 19 مهر) هفته‌ جهانی فضا نامیـده می‌شود. به نقل از وبگاه رسمی هفته جهانی فضا علت انتخاب کردن این روزها به‌عنوان هفته فضا، گرامیداشت دونقطه‌ی عطف در تلاش بشر برای دستیابی به فضا است که این دو نقطه به شرح زیر است:
-4 اکتبر 1957: پرتاب نخستین ماهواره زمینی ساخت بشر به نام Sputnik 1 که را ه را برای اکتشاف در فضا باز کرد.
-10 اکتبر 1967: امضای معاهده‌ای در مورد اصولی که مشخص‌کننده حدود دولت‌ها در اکتشافات فضایی و استفاده صلح‌آمیز از فضای ماوراء جو شامل ماه و سایر اجرام سماوی است.
هفته جهانی فضا در ایران و در سال 1398 از 12-18 مهرماه در حال برگزاری است که شعار اعلام‌شده برای امسال "ماه، دروازه‌ای به‌سوی ستارگان" است و برای هم سویی برنامه‌های این هفته انتخاب و اعلام‌شده است.
اسامی۷ دانشمند برجسته ایرانی؛ خواجه‌نصیرالدین طوسی، ابن‌سینا، عبدالرحمن صوفی، ابوریحان بیرونی، ابن‌کثیر فرغانی، ابوالوفای بوزجانی و عمر خیام بر روی روزهای هفته نام‌گذاری شده است و در برنامه‌های این هفته نیز تلاش خواهد شد تا با معرفی بیشتر این دانشمندان و پرداختن به فعالیت‌ها و دستاوردهای ارزشمند آنان، نقش پررنگ دانشمندان ایرانی را در توسعه علوم نجوم تشریح داده شود.
در زیر جدول  روزشمار هفته جهانی فضا را خواهید داد.

پوستر هفته جهانی فضا را از اینجا مشاهده کنید.

به اشتراک بگذارید :