11 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ ۱۴:۳۳:۴۲
کد مطلب:  930241
تشریح برنامه‌های حوزه قرآن، عترت و نماز آموزش‌وپرورش در سال تحصیلی جدید؛
حضور در نماز جماعت مدارس کاملاً اختیاری است

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش تشریح برنامه‌های حوزه قرآن، عترت و نماز آموزش‌وپرورش در سال تحصیلی جدید گفت: به‌عنوان خادمین نماز وظیفه‌داریم بستر نماز جماعت مدارس اعم از تجهیز نمازخانه‌ها، تعیین امام جماعت و تعیین زنگ اذان را فراهم کنیم اما حضور دانش آموزان در نماز جماعت مدارس کاملاً اختیاری است زیرا معتقدیم باید در این زمینه از هرگونه اجبار و اکراه خودداری شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش وپرورش شهر تهران ، محمدرضا مسیب زاده مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش گفت: امسال سال نماز درآموزش‌وپرورش است همان‌طور که می‌دانید در پیام مقام معظم رهبری به بیست و هفتمین دوره اجلاس سراسری نماز به‌صراحت ایشان فرمودند «مدارس را مزین کنید به نمازخوانی نوجوانان؛ این برترین تضمین برای سلامتی آینده‌ جامعه است» و این نص صریح فرمایشات مقام معظم رهبری است که تنها راه سعادت جامعه نمازخوانی دانش آموزان است و همین امر مسیری برای پیشرفت و تعالی دانش آموزان این مرزوبوم خواهد بود.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: به همین منظور سال تحصیلی 98-99 را با نماز آغاز کردیم و تاکنون دو بخشنامه یکی با امضای وزیرآموزش‌وپرورش و یکی دیگر با امضای معاون پرورشی و فرهنگی وزیر به استان‌ها ابلاغ‌شده که در این بخشنامه‌ها تأکید مؤکد بر رعایت مسائل مربوط به نماز شده است.

وی تصریح کرد: بر همین اساس شعار آغاز سال تحصیلی را «مهر، مقاومت و نماز» تعیین کردند و در تمامی مدارس کشور نماز جماعت روز اول مهر به‌صورت پرشور و باشکوه برپا شد و به یاری خداوند همین روند تا پایان سال تحصیلی ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: البته ما به ‌عنوان خادمین نماز وظیفه‌ داریم بستر نماز جماعت مدارس اعم از تجهیز نمازخانه‌ها، تعیین امام جماعت و تعیین زنگ اذان را فراهم کنیم اما حضور دانش آموزان در نماز جماعت مدارس کاملاً اختیاری است زیرا معتقدیم باید دراین زمینه از هرگونه اجبار و اکراه خودداری شود.

مسیب‌زاده ادامه داد: در کنار این بخشنامه‌ها پیش اجلاس‌هایی درزمینه نماز مدارس در سطح استان‌ها و مناطق آموزش‌وپرورش برگزار می‌شود همان‌طور که می‌دانید بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز با عنوان «نماز و مدرسه» است که بخشنامه آن ارسال شد.

وی تصریح کرد: در بخش قرآن نیز یک بحث محوری با عنوان حفظ جز30 قرآن کریم داریم در همین زمینه بخشنامه‌ای به استان‌ها ابلاغ‌شده و مورد تأکید ویژه است که دانش آموزان باعلاقه و با پرهیز از اجبار و اکراه حفظ جزء30 قرآن کریم را در دستور کار خود قرار دهند.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش گفت: سال گذشته نزدیک به 2 میلیون و300 هزار دانش‌آموز در طرح حفظ جز 30 قرآن کریم شرکت کردند که امیدواریم امسال تعداد شرکت‌کنندگان نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

مسیب زاده یاد آورشد: تهیه بسته محتوایی و تهیه یک کار برگ در قالب‌های مختلف و همچنین آموزش‌هایی با همکاری و هماهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه برای معلمان و فرهنگیان در نظر گرفته‌شده که کار بسیار ارزشمندی است.

وی همچنین به توجه ویژه به بحث امام شناسی در قالب طرح (مصباح الهدی) برنامه‌ریزی اشاره کرد و گفت: که البته بحث محوری ما در حوزه عترت و امام شناسی توجه به هیئت‌های مذهبی دانش آموزان است.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز خاطرنشان کرد: همان‌طور که می‌دانید 34 هزار هیئت فعال مذهبی دانش‌آموزی در سطح مدارس کشور داریم که ساماندهی و تقویت کیفی و افزایش کمی آن‌ها در دستور کار جدی قرار دارد و باید تذکر بدهیم که امسال همه دستور العمل‌های حوزه قرآن، عترت و نماز در قالب مدرسه محوری انجام خواهد گرفت.

به اشتراک بگذارید :