17 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۷ ۱۴:۴۳:۳۲
کد مطلب:  928883
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش فارس خبر داد:
اجرای طرح شتاب بخشی سوادآموزی در5 شهرستان در فارس

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش فارس: همکاری همه جانبه نهادها و ارگانهای شهرستان رستم با سوادآموزی تأثیر انکار ناپذیری در ارتقاء سطح سواد در این شهرستانها دارد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، دکتر بهزاد نوروزی چگینی در جلسه  شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان رستم که به منظور بررسی وضعیت سوادآموزی و اجرای طرح شتاب بخشی سوادآموزی در این شهرستان تشکیل شده بود،ضمن تقدیر از تلاشهای صورت گرفته در عرصه سوادآموزی در این شهرستان گفت:در حقیقت شروع کننده نهضت سوادآموزی پیامبر گرامی اسلام (ص)بودند که با تأکید بر خواندن و نوشتن در این راستا گام برداشتند .

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش فارس افزود: در انقلاب اسلامی نیز امام خمینی(ره)به تأسی از مکتب تعلیمی و آموزشی پیامبر(ص)ادامه دهنده همان راه و همان سنت بودند و بر همین اساس نیزدستور تأسیس سازمان نهضت سوادآموزی را صادر نمودند .

وی ضمن تشریح برنامه ها و فعالیت های حوزه کاری خود،گفت: در سطح استان فارس پنج شهرستانِ رستم،کوار،زرین دشت،قیر و کارزین و فراشبند شهرهایی هستند که نسبت به بقیه شهرها و مناطق بی سواد بیشتری دارند ،لذا با توجه به مصوبه شورای پشتیبانی سواد آموزی استان که با حضور دکتر محمدزاده معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور برگزار شد، مقرر گردید با  برنامه ریزی معاونت سوادآموزی استان فارس، طرح شتاب بخشی در این 5شهر اجرا شود.

نوروزی افزود:طبق سرشماری سال1395 جمعیت 6سال به بالای شهرستان رستم 39386نفر است و درصد باسوادی آن حدود 80درصد است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش فارس گفت: تعداد کل بی سوادی این شهرستان 8143نفر است اما تعداد افراد بی سواد بین 10تا 49 سال که جامعه آماری مخاطب سوادآموزی می باشد و سوادآموزی باید برای آموزش سواد به آنان برنامه ریزی و اقدام نماید 2 هزار و سیصد نفر است.

وی همکاری همه دستگاهها و نهادها با سوادآموزی استان را ضروری دانست و گفت:برای ارتقاء سطح سواد در این شهرستان و همچنین سایر شهر ها و مناطق،  همه ادارات و نهادها به ویژه ادارات و ارگانهایی که با سوادآموزی تفاهم نامه همکاری دارند ،باید حضور داشته باشند و یقینا همکاری آنها نقش ویژه و تعیین کننده ای در کاستن از تعداد و نرخ بی سوادی خواهد داشت ،لذا ضروری است فرماندار محترم اقدامات و دستورات لازم را صادر نموده و بر حسن اجرای آن نظارت داشته باشند.

فرماندار شهرستان رستم نیز ضمن تبیین برداشت کنونی جامعه از سواد گفت: باید وظایف اعضای شورای پشتیبانی سوادآموزی  مشخص شود  و هرکس نسبت به وظیفه ای که دارد آگاه باشد.

سید ابوطالب حسنی افزود : امروزه پایه  برنامه ریزی وتصمیم گیری در جهان آمار است و تا آمار دقیقی از جامعه ی هدف نداشته باشیم؛ قطعاً نخواهیم توانست یک برنامه ریزی صحیح برای رسیدن به هدفمان داشته باشیم؛ پس باید تمام نهادهای شهرستان از جمله بهزیستی،شبکه ی بهداشت و درمان،کمیته ی امداد، دهیاران و .... در گردآوری یک آمار نزدیک به واقعیت گام بردارند.

وی خاطر نشان کرد: در شهرستانی که آمار قبولی کنکور سراسری سال 98 آن در رشته ی پزشکی 16 نفر بوده و دارای تحصیل کردگان و چهره های علمی کشوری وجهانی است،آمار بی سوادی نگران کننده ای دارد ونیاز هست که نهضتی عمل کنیم و همه در بحث سوادآموزی فعال باشیم.

به اشتراک بگذارید :