3 ذیقعده 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۳ ۱۰:۱۵:۰۰
کد مطلب:  926679
مدیرکل امور شاهد و ایثارگران آموزش‌وپرورش؛
۳۸۲ هزار و ۱۶۰ دانش‌آموز در مدارس شاهد تحصیل می‌کنند

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش‌وپرورش از تحصیل ۳۸۲ هزار و ۱۶۰ دانش‌آموز در مدارس شاهد خبر داد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش به نقل از ایرنا، محمدرضا رزاقی با اشاره به آمار دانش آموزان مشغول به تحصیل در مدارس شاهد، اظهار کرد: در کل کشور تعداد دانش‌آموزان دختر مدارس شاهد در دوره ابتدایی ۸۵هزار و ۴۷۶نفر و  تعداد دانش آموزان پسر ۹۲هزار و  ۱۲۹نفر است که درمجموع ۱۷۷هزار و ۶۰۵دانش‌آموز در دوره ابتدایی در مدارس شاهد تحصیل می‌کنند.

وی افزود: دانش‌آموزان دختر متوسطه دوره اول نیز۵۰هزار و ۱۰۶نفر و دانش‌آموزان پسر در این دوره۵۳هزار و ۴۰۶نفر است و در کل تعداد دانش‌آموزان دوره اول ۱۰۳هزار و ۵۱۲نفر است.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مجموع دانش‌آموزان دختر و پسر متوسطه دوره دوم ۱۰۱هزار و ۴۳نفر است، گفت: ۵۳هزار و ۳۷۴دانش‌آموز دختر در متوسطه دوره دوم و ۴۷هزار و ۶۶۹دانش‌آموزان پسر در این دوره تحصیل می کنند.

رزاقی خاطرنشان کرد: دو دسته دانش‌آموز اعم از طرح شاهد (فرزند شهید، آزاده و جانباز ۵۰درصد به بالا) و دانش‌آموزان غیرشاهد در این مدارس تحصیل می‌کنند که هزینه ثبت نام دانش‌آموزان طرح شاهد از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت می‌شود. 

وی در ادامه اضافه کرد: کمک سرانه دانش‌آموزان غیرشاهد توسط اولیاء دانش‌آموزان تامین می‌شود که هزینه این کمک سرانه شامل حداقل و حداکثری است. این مبلغ از طرف وزارت آموزش و پرورش به استان‌ها ابلاغ می‌شود و استان‌ها و مدارس شاهد کل کشور طبق دستورالعمل باید اقدام کنند و در استان‌ها و مناطق این مبلغ برحسب مدرسه و موقعیت جغرافیایی و بومی و فرهنگی تعیین می‌شود که هرمدرسه (تعیین کمک سرانه) چه میزان باید دریافت کند.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران با اشاره به اینکه به‌صورت محدود در استان‌ها افزایش کلاس داشته‌ایم و این امر بستگی به جامعه ایثارگری و داشتن فضا در مدرسه دارد، اظهارکرد: افزایش کلاس‌ها به فضای موجود برای ایجاد کلاس و تصویب ستاد مرکزی استان و اینکه آمار ایثارگری مدرسه بالا باشد، برمی‌گردد و با این‌وجود کلاس‌های جدید به‌ صورت محدود ایجاد می‌شود.

وی بابیان اینکه مدارس شاهد در صورت ثبت‌نام کردن از دانش‌آموزان سهمیه‌ای و تکمیل نشدن ظرفیت می‌توانند از دانش‌آموزان عادی ثبت‌نام کنند، گفت: طبق دستورالعمل ثبت‌نام جامعه ایثارگری، جانبازی، رزمنده و ... هرکدام امتیازهای خود را دارد و زمانی که در مدرسه‌ای هیچ‌کدام از این اولویت‌های امتیازی وجود نداشته باشد، مدرسه با توجه به تعداد باقی‌مانده پذیرش، دانش آموزان عادی را ثبت‌نام می‌کند.

رزاقی در خصوص اضافه شدن رشته‌های کاردانش در مدارس شاهد، تصریح کرد: ضمیمه شدن برخی رشته‌های کاردانش باهدف توسعه رشته‌های مهارتی به مدارس شاهد طرحی است که مکاتبات آن با ادارات مربوطه انجام‌شده و منتظر دریافت نظر و پاسخگویی از اداره مربوطه هستیم که در صورت پذیرفته شدن آن این رشته را ایجاد خواهیم کرد.

وی با اشاره به کلاس‌های پیش‌نیاز و مکمل برای دانش آموزان مدارس شاهد، اظهار کرد: ساعت مکمل در هفته برای دوره ابتدایی دو ساعت بوده و در متوسطه دوره اول و دوم این زمان در هفته چهار ساعت است.

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران افزود: مهارت‌هایی که برای دانش‌آموزان در مقاطع مختلف در نظر گرفته می‌شود، بستگی به مدیر مدرسه با توجه به شرایط فرهنگی، محیطی و دانش‌آموزی و جغرافیای مدرسه دارد. به‌طور مثال مدرسه‌ای در استان سیستان و بلوچستان مهارت‌هایی را نیاز دارد که در تهران یا استان‌های دیگر به آن مهارت‌ها نیازی ندارند و این مهارت‌ها متفاوت بوده و نیاز استان‌ها را می‌طلبد.

رزاقی خاطرنشان کرد: این طرح به دانش‌آموزانی اطلاق می‌شود که در مدرسه شاهد ثبت‌نام نمی‌کنند، چه در آن منطقه مدرسه شاهد وجود داشته یا نداشته باشد به‌طور مثال در تهران مدرسه شاهد وجود دارد اما تعدادی از دانش‌آموزان طرح شاهد (فرزند شهید، آزاده و جانباز) تمایلی به ثبت‌نام در این مدارس نداشته و به مدارس دیگر اعم از غیرانتفاعی و دولتی رفته و در آنجا درس می‌خوانند.

وی در ادامه اضافه کرد: این دانش‌آموزان طبق ماده ۶۷قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و آیین‌نامه اجرایی آن‌که در خصوص تخصیص نیروی انسانی است، با توجه به آمار دانش‌آموزی هر منطقه از ۶ساعت تا ۴۸ساعت در هفته نیرو به آن‌ها تخصیص می‌دهیم.

به اشتراک بگذارید :