20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ ۱۰:۲۰:۰۰
کد مطلب:  924038
وزیر آموزش و پرورش در مراسم آغاز سال تحصیلی:
پرسش مهر جریانی تربیتی و پژوهشی است

وزیر آموزش و پرورش گفت: پرسش مهر رئیس جمهوری یک جریان تربیتی و پژوهشی برای دانش‌آموزان است که در این راستا کنگره ملی پرسش مهر تشکیل شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش وپرورش شهر تهران،«محسن حاجی میرزایی» صبح امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی در مدرسه دخترانه شاهد حضرت خدیجه (س) منطقه ۱۸ تهران با حضور رئیس جمهوری با اشاره به اینکه سنت حسنه‌ پرسش مهر رئیس جمهوری از ۲۰ سال گذشته همزمان با آغاز سال تحصیلی به اجرا درآمده است، افزود: هر ساله شور و شوقی در نظام تعلیم و تربیت درباره پرسش مهر شکل می گیرد و در طول سال تحصیلی این سوال، موضوع تلاش و کوشش میلیون ها معلم و دانش آموز آموزش و پرورش می شود.

وی تصریح کرد: نتیجه اصلی در همین فکر کردن ها و نوشتن ها حاصل می شود و برای افزایش انگیزه در قالب مسابقات فرهنگی، علمی و آموزشی رقابتی سازنده بین دانش آموزان و معلمان شکل می گیرد و با ارزیابی داوران آثار منتخب معرفی می شود.

وزیر آموزش و پرورش با گرامیداشت یاد ۴۱ هزار شهید فرهنگی، اظهار داشت: بازگشایی مدارس برای ما بهار تعلیم و تربیت، جشن ملی و یکی از رویدادهای بزرگ فرهنگی کشور است و انتظار می رود آغازی پرشکوه، بانشاط و پایانی پر از معنویت، دستاورد و موفقیت باشد.

حاجی میرزایی با بیان اینکه از رئیس جمهوری که ترجیح دادند یک روز سفر خود به نیویورک را به تاخیر انداخته و برای چندمین بار در کنار فرزندان خود و همکاران آموزش و پرورش جشن آغاز سال تحصیلی حضور داشته باشند، صمیمانه تشکر می کنم، تصریح کرد: این خود نشانه ای است از توجه دکتر روحانی به موضوع تعلیم و تربیت است.

وی با بیان اینکه ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دانش آموز با حضور در ۱۱۰ هزار مدرسه سال تحصیلی جدید را آغاز کردند، ادامه داد: در در طول تابستان که به نظر می رسید همکاران فرهنگی در تعطیلات باشند تمام تلاش و کوشش خود را به کار گرفتند تا سال تحصیلی جدید بدون کوچکترین مشکل و دغدغه آغاز شود و همه مدارس، معلم داشته باشند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در مناطق زلزله زده کرمانشاه تمام مدارسی که تخریب شده بود یا نیاز به تعمیر و نوسازی داشت، تعمیر و آماده است، افزود: حتی سرانه آموزشی در این مناطق نسبت به قبل افزایش پیدا کرد.

حاجی میرزایی اضافه کرد: امسال آموزش و پرورش با مدارس خشتی و گِلی به جز در استان سیستان و بلوچستان تا قبل از پایان فصل پاییز خداحافظی کرده و جشن حذف این مدارس در همه مناطق کشور برگزار می شود.

وی با تاکید بر اینکه در سال تحصیلی جدید چند نکته به عنوان محورهای اساسی دنبال می شود، اظهار داشت: اول اینکه خانواده مدرسه اول است و مدرسه خانه دوم، دیوار و فاصله بین خانه و مدرسه باید برداشته شود و هر دو محیط باید سالم، امن، بانشاط و سرشار از شوق و انگیزه یادگیری باشد.

به گفته وزیر آموزش و پرورش روش های آموزشی و تربیتی باید مبتنی بر مشارکت جدی خانه و مدرسه و براساس انتخابات آگاهانه و مشارکت مسئولانه دانش آموزان طراحی و اجرا شود.

وی تصریح کرد: دسترسی به تحصیل و آموزش از حقوق پایه همه افراد است و تلاش برای پوشش تحصیلی کودکان به ویژه در مناطق محروم و حاشیه شهرها وظیفه همگانی است، بهبود مستمر کیفیت به ویژه در مدارس دولتی و آماده کردن فرزندان برای مواجهه با پیچیده ترین موضوعات علمی، اقتصادی، اجتماعی و فناوری مهمترین جهت گیری نظام آموزشی کشور است.

وزیر آموزش و پرورش کیفیت یادگیری را محصول تلاش هماهنگ و خردمندانه همه عوامل سهیم و موثر در آموزش و پرورش دانست و گفت: صیانت از سلامت جسمی، روانی، عاطفی، شادابی و نشاط دانش آموزان و ترویج فرهنگ مسئولیت پذیری، صداقت، شجاعت، پاکدامنی، ایمان و عفاف در برنامه های مدارس ترویج می شود.

به اشتراک بگذارید :