20 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۷/۰۱ ۰۹:۵۲:۰۷
کد مطلب:  924025
محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در مراسم بازگشایی مدارس:
تهران یکی از محروم‌ترین مناطق کشور در سرانه آموزشی است

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه تهران یکی از محروم‌ترین مناطق کشور در سرانه آموزشی محسوب می‌شود، گفت: مدیریت شهری آماده حمایت از نهضت مدرسه سازی است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی وروابط عمومی آموزش وپرورش شهر تهران، محسن هاشمی رفسنجانی صبح امروز با حضور در مدرسه استثنایی ساریخانی منطقه ۵ در نخستین روز مهر ماه گفت: برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی در بین عزیزان تلاش جو انگیزه و معنایی مضاعف دارد چرا که شما علاوه بر تلاش در جهت علم آموزی و کسب دانش همانند سایر دانش آموزان در جهت کسب سلامتی و ارتقای توان جسمی نیز باید بکوشید و این نشان از اراده، تلاش و ارزش فعالیت شما دارد که طبیعتا باید از خانواده‌های شما عزیزان نیز به دلیل همراهی و حمایت قدردانی کرد.

وی افزود: بخش آموزش و پرورش در جامعه ما دچار یک مظلومیت تاریخی است. چرا که بر خلاف جوامع توسعه یافته که آموزش، تعلیم و تربیت نسل آینده را جزو هزینه‌های دولت فرض می‌کنند در حالیکه این بخش به نوعی مهمترین سرمایه گذاری ملی برای آینده کشور است و نباید آموزش و پرورش را بار و هزینه کشور دانست بلکه باید به آن به چشم فرصت و مهمترین منشأ ساخت فردایی بهتر برای ایران نگریست.

وی ادامه داد: البته حرکت‌های مثبتی در حوزه رفع محرومیت، بخش آموزش کشور به خصوص در حوزه زیرساخت‌ها از ابتدای انقلاب به ویژه در دوره سازندگی آغاز شد و نهضت مدرسه سازی در جهت تحقق سرانه استاندارد آموزشی برای دانش آموزان را آغاز کرد که جا دارد در اینجا یادی کنیم از آیت الله هاشمی رفسنجانی که رکورد مدرسه سازی را در کشور رقم زدند و در هشت سال سازندگی فقدان مدارس در بخش زیادی از مناطق محروم که در رژیم سابق و دوران دفاع مقدس ایجاد شده بود را برطرف کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه در دو دهه اخیر با وجود آنکه سونامی رشد جمعیتی دهه ۶۰ را عملا پشت سر گذاشته‌ایم و رشد جمعیت دانش آموزی با روند ملایمی صورت می‌گیرد، گفت: رونق سابق را در مدرسه سازی شاهد نیستیم و بر خلاف تبلیغات و تصورات هم اکنون تهران از محروم‌ترین مناطق کشور در سرانه آموزشی است که جا دارد شاهد یک نهضت مدرسه سازی دیگر از سوی دولت و خیرین باشیم و مدیریت شهری آماده هر گونه همکاری و حمایت از پروژه‌های آموزشی است.

وی سرانه آموزشی استاندارد در شهر را حدود سه متر مربع خواند و افزود: ما با این رقم در بسیاری از مناطق فاصله داریم و یکی از راهبردهای شورای پنجم استفاده از اراضی ذخیره و تغییر کاربری اراضی بلااستفاده به آموزشی، فرهنگی، تفریحی و ایمنی است. عدالت در زیست شهری برقرار شود.

وی افزود: لازم است از فعالان حوزه تعلیم و تربیت به خصوص معلمان عزیز قدردانی کنیم. گرچه این قشر فرهیخته و زحمتکش در شرایط دشوار اقتصادی کشور با مشکلات فراوانی روبروست. امیدواریم مسئولین اجرایی در عمل بتوانند وعده‌های خود را در جهت جبران زحمات و رفع محرومیت‌ها هم در حوزه آموزشی و هم در حل مسائل فرهنگیان عملی کنند.

 

 

 

به اشتراک بگذارید :