4 ربیع‌الاول 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۳۱ ۱۰:۵۷:۱۱
کد مطلب:  922677
مشاور امور زنان وزیر آموزش و پرورش.
دوره‌های دانش‌افزایی برای تربیت مدیران زن برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- مشاور امور زنان وزیر آموزش و پرورش، برگزاری دوره­‌های دانش‌افزایی و مهارت افزایی ویژه تربیت مدیران زن این وزارتخانه، تهیه بسته‌های آموزشی و بهداشتی مکمل ویژه دختران دانش‌آموز، اجرای فاز دوم پروژه علل ترک تحصیل و بازماندگی از تحصیل دختران در پنج استان را از برنامه‌های این دفتر در سال تحصیلی جدید عنوان کرد.

«فرحناز مینایی پور» روز یکشنبه در گفت‌و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا با تشریح تحولات ساختاری در دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش، مهم ترین برنامه های این دفتر برای زنان فرهنگی و دانش آموزان دختر در سال تحصیلی ۹۸ را نظارت بر کیفیت آموزش ویژه دختران متناسب با اختصاص های آنان براساس اسناد تحولی (اجرایی سازی بسته سیاستی مربوط به تعلیم وتربیت دختران بر اساس اسنادتحولی) بیان کرد.

وی اظهارداشت: افزایش مشارکت اجتماعی دختران، گفت و گوی بین نسلی و ارتباط موثر، رویدادهای کارآفرینی، خوب زیستن در مسیر زندگی مشترک، نظارت بر ارتقای شاخص های عدالت جنسیتی در آموزش وپرورش،  آموزش حقوق شهروندی به معلمان ودانش آموزان و پیگیری سه موافقت نامه اصولی (تفاهم نامه با معاونت امور زنان وخانواده ریاست جمهوری) درخصوص مسائل دختران منطقه دیشموک استان کهگیلویه وبویراحمد از دیگر برنامه های این دفتر در سال تحصیلی گذشته بود.  

مشاور امور زنان وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: در سال تحصیلی گذشته طراحی برنامه های آموزشی ویژه زنان سرپرست خانوار در استان ها، طراحی، تدوین دوره­ های دانش افزایی و مهارت افزایی تربیت مدیران زن آینده آموزش و پرورش، تهیه بسته های آموزشی، بهداشتی مکمل (ویژه بلوغ دختران دانش آموز انجام شد که امسال این برنامه ها ادامه می یابد.

 مینایی ادامه داد: برگزاری دوره‌های توان‌افزایی و ارتقای سطح علمی زنان شاغل ستاد و استان ها،  طراحی و اجرای آموزش ها و مهارت های ویژه دختران دانش آموز و اجرای فاز دوم پروژه علل ترک تحصیل و بازماندگی از تحصیل دختران و راهکارهای جذب آنان در پنج استان کشور با رویکرد عملیاتی کردن راهکارهای تولید شده (عقد تفاهم نامه جدید با معاونت امور زنان وخانواده ریاست جمهوری) از دیگر برنامه‌های این حوزه در سال تحصیلی جدید است.  

وی از ارسال، اجرا و پیگیری شیوه نامه طرح حامی (خواهر خواندگی مدارس) در تمام استان ها با مشارکت بیش از دو هزار مدرسه در سراسر کشور در راستای گسترش عدالت آموزشی- تربیتی با توسعه ارتباطات، تعاملات و تبادلات فرهنگی بین مناطق مختلف کشور خبر داد و افزود: برگزاری کارگاه آموزشی ویژه دو هزار دانش آموز دختر متوسطه دوم به میزان هشت ساعت از مهم ترین برنامه‌هایی است که در خصوص حقوق شهروندی برای معلمان و دانش‌آموزان انجام شد.  

مشاور امور زنان وزیر آموزش و پرورش برگزاری کارگاه آموزشی هشت ساعته ویژه دو هزار والدین دانش آموزان، برگزاری کارگاه آموزشی ویژه مربیان همان دانش آموزان به تعداد ۴۸۰ نفر و به میزان هشت ساعت در مجموع چهار هزار و ۴۸۰ نفر و  ۳۵ هزار و ۴۰  نفر ساعت، تالیف کتاب حقوق شهروندی برای دانش آموزان و چاپ و توزیع این کتاب در سطح کشور را از دیگر برنامه‌های حقوق شهروندی در خصوص معلمان و دانش‌آموزان عنوان کرد.  

مینایی تصریح کرد: آشنایی دانش آموزان با حقوق شهروندی، افزایش همدلی و همبستگی اجتماعی و اخلاقی بین اعضای جامعه، ارتقای آگاهی دانش آموزان، والدین و مربیان از حقوق فردی، اجتماعی و خانوادگی و ارتقای نگرش دانش آموزان در جهت حقوق و تکالیف مدنی و مشارکت آگاهانه برای حضور در عرصه های مختلف از مهم ترین برنامه‌های حقوق شهروندی است.  

وی همچنین درمورد تشکیلات امور زنان در این وزارتخانه گفت: پیشینه این تشکیلات در عرصه تصمیم‌گیری و سیاست گذاری کلان آموزش‌ و پرورش به سال ۱۳۷۰ و با حضور مشورتی و ابلاغ مشاور امور زنان با حفظ سمت آموزشی برمی‌گردد.

وی افزود: با تلاش های مسئولین وقت در سال ۷۵ ستاد امور بانوان با سه پست سازمانی و  در سال ۷۷ این مجموعه کوچک با عنوان دفتر امور زنان ذیل حوزه وزیر با تعداد ۲۴ پست کارشناسی امور زنان و یک پست مشاور وزیر و مدیر کل دفتر درساختار سازمانی وزارت آموزش و پرورش تعریف و مصوب شد.

مشاور امور زنان وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در سال۱۳۸۶ دفتر امور زنان به مشاور امور زنان با تعداد هشت پست کارشناسی و یک پست مشاور وزیر و مدیرکل ذیل حوزه وزیر تبدیل شد. در سال ۱۳۹۰ نیز  مشاور امور زنان به مدیریت امور زنان با تعداد سه پست کارشناسی و یک پست مدیر ذیل سازمان مدارس غیر دولتی، توسعه مشارکت های مردمی و خانواده تغییر یافت.

مینایی‌پور تصریح کرد: در سال ۱۳۹۱ ذیل سازمان مدارس غیر دولتی، توسعه مشارکت های مردمی و خانواده، مدیریت امور زنان تبدیل به دفتر امور زنان و خانواده  با تعداد ۱۴ پست تغییر یافت.

وی یادآور شد: از ابتدای سال ۱۳۹۸ نیز با توجه به حذف این دفتر از سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت های مردمی، این مجموعه با مسئولیت مشاور وزیر در امور زنان و به شکل یک گروه در حوزه وزارتی به فعالیت­ های خود از جمله برقراری عدالت جنسیتی، توجه ویژه به اختصاص های تربیت دختران براساس اسناد بالادستی، سیاست گذاری و اجرای برنامه درحوزه زنان فرهنگی و دختران دانش آموز پرداخت.

مشاور امور زنان وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: با توجه به گستره مخاطبین این بخش در آموزش و رورش، توسعه وتقویت این جایگاه در اولویت برنامه این مجموعه قرار دارد.

به اشتراک بگذارید :