18 رجب 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ ۰۸:۲۷:۱۲
کد مطلب:  921640
، شاپور محمدزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور
آیین رونمایی از پلاک شهر یادگیرنده مشهد و انعقاد تفاهم نامه وقف سوادبرگزارشد

با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی، شهردار و رئیس شورای اسلامی شهر مشهد، آیین رونمایی از پلاک شهر یادگیرنده مشهد و انعقاد تفاهم نامه وقف سواد در سالن جلسات شهرداری مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نهضت سواد آموزی به نقل ازروابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، شاپور محمدزاده معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور در این مراسم با تقدیر از رویکرد و نگاه فرهنگی و خداپسندانه شهرداری و شورای اسلامی شهر مشهد گفت: بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران می گذرد و دستاوردهای بسیار بزرگی در زمینه ها و حوزه های مختلف از جمله سوادآموزی بدست آمده است.

وی افزود: براساس سرشماری ها در سال 1355 جمعیت ایران 35 میلیون نفر بود و در رده سنی 10 تا 49 سال فقط 48/8 درصد مردم ایران باسواد بودند و قریب به 18 میلیون نفر بی سواد بودند که خوشبختانه درصد آمار باسوادان کشور در سال 1395 به 94/7 درصد رسید و بررسی ها نشان می دهد در سال 1397 میانگین درصد سواد کشور 97/7 درصد می باشد.

محمدزاده اظهار کرد: قبل از انقلاب اسلامی روستاییان باسواد سطح کشور 28/8 درصد بوده اند اما در سال 1395 این آمار به 89/5 درصد ارتقاء یافته است.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور اظهار کرد: آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در حوزه سوادآموزی بسیار خوب عمل کرده است و درصد باسوادان این استان از میانگین کشوری بالاتر است.

وی تصریح کرد: یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری ریشه کنی بی سوادی در کشور است و تلاش می کنیم در آینده ای نزدیک به این مهم دست یابیم.

محمدزاده عنوان کرد: وزارت آموزش و پرورش این آمادگی را دارد که در شهرهای استان خراسان رضوی که درصد باسوادی آن از میانگی استانی کمتر است طرح شتاب بخشی سوادآموزی را اجرایی نماید.

معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور در پایان گفت: کار در حوزه سوادآموزی سخت و طاقت فرسا است و باید به دنبال افراد بی سواد بگردیم و آن ها را به سمت سوادآموزی هدایت نماییم و در این بین به کمک، هم افزایی و مشارکت تمام دستگاه ها و نهادهای ذیربط نیازمندیم تا بتوانیم این معضل اجتماعی را از بین برده و شاهد این باشیم که همه افراد جامعه در کشور عزیزمان ایران باسواد باشند.

به اشتراک بگذارید :