22 صفر 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۲۷ ۱۱:۱۴:۲۸
کد مطلب:  920582
معاون پرورشی و فرهنگی در اختتامیه سیزدهمین کنگره اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی؛
سیاست وزارت آموزش‌وپرورش کاهش تنوع مدارس در راستای افزایش عدالت آموزشی است

 معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش تأکید کرد: نظام‌ جمهوری اسلامی به سمت عدالت آموزشی و اجتماعی حرکت کرده، موفقیت‌های زیادی داشته است و فاصله‌ای تا تحقق آن وجود ندارد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش به نقل از پانا، علیرضا کاظمی در مراسم اختتامیه سیزدهمین کنگره اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، دانش‌آموزان عضو اتحادیه را گل‌های سرسبد جامعه دانش‌آموزی دانست و گفت: «یکی از شاخص‌های دانش‌آموزان تراز سند تحول بنیادین و نظام جمهوری اسلامی روحیه پرسشگری و مطالبه گری است که آغاز مسئولیت‌های اجتماعی همین روحیه است.

وی افزود: قرآن کریم بهترین راهبردها را برای اصلاح جامعه به ما ارائه داده که منتهی به ساختن فرد و جامعه می‌شود، بسیاری از مشکلات امروز جامعه ناشی از ضعف در این حوزه‌های راهبردی قرآن کریم است.

کاظمی یکی از این راهبردها را توجه به نماز، ذکر و اثر آن دانست و به آیاتی از قرآن اشاره‌ کرد و گفت: این موضوعات نقش بنیادی در سلامت و سعادت واقعی جامعه دارد. راهبرد دیگری که خداوند در قرآن مطرح می‌کند معطوف به ساختن خود انسان برای ساختن جامعه است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: مجموعه اتحادیه به‌عنوان یک تشکل ممتاز ویژگی‌ها، اهداف و مأموریت‌های ارزشمندی دارد که قابل قیاس با هیچ تشکلی نیست. اتحادیه به‌ واسطه حضور نماینده مقام معظم رهبری، طبیعتاً متمایز با تمام تشکل‌هاست.

دبیرخانه گام دوم انقلاب به اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزی واگذار می‌شود

وی افزود: اگر تاریخچه اتحادیه را در طول ۴۰سال نگاه کنیم اکثراً مسئولان عرصه‌های مختلف، دانش‌آموزان و دانشجویان که در عرصه دفاع از آرمان‌های انقلاب جان دادند از اتحادیه بودند و اتحادیه بالاترین سهم را به خود اختصاص داده است بنابراین می‌توانیم ادعا کنیم اتحادیه نیز می‌تواند در افق جدیدی که بر اساس بیانیه گام دوم برای انقلاب ترسیم‌شده است، نقش ممتاز و اول را ایفا کند.

کاظمی از واگذار شدن دبیرخانه گام دوم به اتحادیه خبر داد و گفت: بیانیه گام دوم به‌عنوان منشور حرکت انقلاب در چهل سال دوم یک برنامه بلندمدت است، بنابراین اکنون اتحادیه باید بر روی ابتدایی‌ها سرمایه‌گذاری کند‌ و برای تربیت نسلی که در چهل سال دوم به انقلاب خدمت کند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: «دانش‌آموزان اتحادیه می‌توانند الگوی یک دانش‌آموز تراز سند تحول بنیادین و صالح در نظام تعلیم و تربیت و مدرسه آنان باید مدرسه تراز سند و صالح از منظر سند تحول باشند.

وی گفت: مأموریت شما دانش‌آموزان تدوین برنامه برای ارتقای توانمندی‌ها، شایستگی‌ها، صلاحیت‌ها، معرفت و بصیرت خود و تدوین برنامه‌هایی برای جذب دانش‌آموزان و اثرگذاری بر جامعه مخاطب است شما باید به رویش‌های انقلاب کمک کنید.

کاظمی گفت: تمام‌ تشکل‌های دانش‌آموزی عضوی از اعضای تعلیم و تربیت هستند. اتحادیه را به‌هیچ‌وجه جدا نمی‌دانیم بلکه می‌تواند ما را در تحقق مأموریت‌ها کمک کند بنابراین در این زمینه سیاست‌های آموزش‌وپرورش در حوزه تشکل‌ها تدوین و ابلاغ‌شده است چراکه تشکل‌ها بهترین ابزار برای تحقق اهداف متعالی سند تحول بنیادین هستند.

فضای‌ مجازی یک فرصت است نه یک تهدید

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: اتحادیه در چهل‌سالگی انقلاب باید مأموریت‌های جدیدی داشته باشد بنابراین نیاز به تعریف و بازبینی مأموریت‌ها داریم. امروزه برخورد با فضای‌مجازی و انحرافات موجود در مسائل مختلف نیازمند حضور جوانان خلاق، توانمند و دلسوز در این حوزه دارد و اتحادیه باید در این حوزه در سالم‌سازی فضا پیشران باشد. ما به فضای‌ مجازی به‌عنوان یک فرصت نگاه می‌کنیم نه یک تهدید.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالات دانش‌آموزان به موضوع کنکور اشاره کرد و گفت: کنکور و مافیای آن به‌عنوان بزرگ‌ترین سد تعلیم و تربیت، برای همه ما مهم است اما دلیل اینکه چرا تاکنون کنکور حذف نشده این است که مسئولیت برگزاری کنکور متوجه آموزش‌وپرورش نیست.

آموزش‌وپرورش بر اساس سند تحول بنیادین حرکت می‌کند

کاظمی بر میدان دادن و تسهیلگری فعالیت‌های تشکل‌های دانش‌آموزی تأکید کرد و گفت: بهترین راز موفقیت جلب مشارکت مدیران و معاونان استان‌ها بخشنامه نیست، تعامل دوستانه است. آغاز میدان اصلی فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی در مدرسه است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: هنر ما این است که بتوانیم دانش‌آموزان را از مدرسه به هیئت‌ها، مساجد، اتحادیه و اردوگاه‌ها بکشانیم.

وی به بحث سند تحول بنیادین و نقد یکی از دانش‌آموزان که ناهنجاری‌های جامعه بر اساس سند ۲۰۳۰است اشاره کرد و گفت: این اتفاقات در جامعه بوده و چیزی به نام ۲۰۳۰نه جریان داشته، نه جریان دارد و نه جریان خواهد داشت آموزش‌وپرورش بر اساس سند تحول بنیادین حرکت می‌کند. بخشی از این ناهنجاری‌ها به دلیل نفوذ فرهنگی دشمن به جامعه است‌.

یکی از سیاست‌های دشمن ایجاد فضای بی‌اعتمادی نسبت به تعلیم و تربیت است

کاظمی به بحث ناکارآمدی برخی از معلمان که دریکی از سؤالات دانش‌آموزان بیان شد اشاره کرد و گفت: یکی از سیاست‌های دشمن ایجاد فضای بی‌اعتمادی نسبت به تعلیم و تربیت است اگر روزی این موضوع در جامعه فراگیر شود روزهای خطرناکی برای جمهوری اسلامی است.

فاصله‌ای تا تحقق عدالت آموزشی وجود ندارد

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: «سند تحول بنیادین تأکید دارد ورود دانشجو معلم به فضای تعلیم و تربیت صرفاً از دانشگاه فرهنگیان باشد. در بحث عدالت آموزشی نیز اگر شاخص‌های مختلف را بررسی کنیم نشان می‌دهد تا عدالت آموزشی فاصله‌داریم اما نظام‌ جمهوری اسلامی به سمت عدالت آموزشی و اجتماعی حرکت کرده، موفقیت‌های زیادی داشته است و فاصله‌ای تا تحقق آن وجود ندارد.

تنوع مدارس برای بی‌عدالتی آموزشی است

او افزود: تنوع مدارس برای بی‌عدالتی آموزشی است که سیاست وزارت آموزش‌وپرورش بر کاهش تنوع مدارس است. آقای حاجی میرزایی نیز گفته که باید از توسعه این مدارس جلوگیری شود.

کاظمی در پایان ابراز امیدواری کرد به آموزش‌وپرورش کمک کنیم تا بتوانیم آن را از تأثیرپذیری سیاسی دور کنیم. در پایان این مراسم از یک خانواده شهید مدافع حرم در حضور علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش تقدیر شد.

به اشتراک بگذارید :