16 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۲۴ ۰۷:۴۲:۴۰
کد مطلب:  918604
معاون اول رئیس‌جمهور در آیین تکریم و معارفه وزیر آموزش‌وپرورش؛
محور توسعه علمی و نیروی انسانی کشور؛ آموزش‌وپرورش است

معاون اول رئیس‌جمهور در آیین تکریم و معارفه وزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا زمینه رنج کودکان، نوجوانان و جوانان را از بین ببریم و این رویکردها باید به شکل جدی پیگیری شود تا شاهد شکوفایی بیشتر کشور باشیم.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، صبح امروز اسحاق جهانگیری در آیین معارفه و تکریم وزیر آموزش‌وپرورش که در سالن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، با آرزوی قبولی عزاداری‌های ایام سوگواری شهادت حضرت امام حسین علیه‌السلام ویاران باوفایش، اظهارکرد: از زحمات سید محمد بطحایی که دوران مسئولیت را با فضل الهی و تلاش پشت سر گذاشت، قدردانی می‌کنم . وی با تصمیم شخصی خواست استعفا دهد و البته از این موضوع زمانی خبردار شدم که با استعفا وی موافقت شده بود و بسیار تعجب کردم که وی می‌خواهد نماینده مجلس شورای اسلامی شود.

 

جهانگیری تصریح کرد: از فعالیت‌ها و تلاش حسینی بسیار سپاسگزارم، هرچند که از انتخاب رئیس‌جمهور برای سرپرستی وزارت آموزش‌وپرورش خوشحال شدم اما دغدغه این را داشتم که شاید برای وزارت معرفی نشود و البته در این مدت به رفتار حسینی غبطه خوردم که با تمام وجود مسئولیت را قبول کرد که حتی به‌عنوان سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش باشد و در این مدت بسیار مطلوب اقدام کرد.

 

وی بابیان اینکه به حاجی میرزایی خوشامد می‌گویم، افزود: قطعاً با آمدن وی به آموزش‌وپرورش، اولین ضرر برای من است چراکه شش سال در کنار من به برنامه‌های دولت کمک کرد و بخش زیادی از مصوبات دولت مدیون تلاش‌های حاجی میرزایی است.

 

معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه حاجی میرزایی مدیری موفق و راهبردی در دولت است، گفت: وی مدیری صاحب‌فکر و برنامه است و قدرت هماهنگی و استفاده از توانمندی‌های مختلف را دارد و مورد اعتماد رئیس‌جمهور و اکثریت قاطع نمایندگان مجلس شورای اسلامی استلذا امیدوارم با حمایتی که دولت از وی خواهد کرد بتواند برنامه‌هایش را به نحو مطلوب پیش ببرد.

 

وی با اشاره به جایگاه آموزش‌وپرورش در جمهوری اسلامی، اظهار کرد: در آموزش‌وپرورش وفور اسناد بالادستی وجود دارد و همیشه تأکید مهمی بر اجرای اسناد بالادستی به‌ویژه سند تحول بنیادین وجود دارد لذا برنامه وزرای انتخابی برنامه جامعی برای عبور از تنگناها و اجرای دقیق آن است.

 

جهانگیری با اشاره به شرایط پیچیده و ویژه فعلی کشور، خاطرنشان کرد: بعد از انتخابات ٩٢ به دنبال شناسایی اولویت‌های کشور و حل‌وفصل مسائل بودیم لذا یکی از آن‌ها ارتباط‌های  بین‌المللی بود.

 

وی در ادامه گفت: با آمدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا توافقات انجام‌شده در اردیبهشت ٩٧ برهم زده شد و در حال حاضر راهبرد اصلی آمریکایی‌ها فشار حداکثری بر ایران و فروپاشی اقتصاد جمهوری اسلامی است و جنگ اقتصادی نابرابری علیه اقتصاد کشور شروع‌ شده است.

 

معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه جنگ علیه ایران جنبه‌های اقتصادی و امنیتی پیدا کرده است، گفت: باید تحلیلی درست از منطقه داشته باشیم تا سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری خوب طرف مقابل را به شکست بکشاند چراکه دولت می‌خواهد کشور را متناسب با شرایط کنونی به‌خوبی اداره کند.

 

وی تأکید کرد: در حال حاضر آمریکایی‌ها مأیوس شده‌اند و می‌گویند فشار می‌آوریم تا ایران پای میز مذاکره بیاید و به‌جایی رسیدند که کشتی ایران را بدون دلیل متوقف کنند و به کشورهای دوست ایران فشار وارد می‌کنند تا از خرید نفت ایران خودداری کنند و روی کاهش منابع درآمدی ایران تمرکز کرده‌اند.

 

جهانگیری خاطرنشان کرد: در سال جاری یک‌سوم بودجه کشور از فروش نفت است و اگر نفت کمتر فروش برود فشار به بخش‌هایی از اقتصاد کشور وارد می‌شود لذا راهبردی که مقام معظم رهبری اعلام کرده‌اند؛ مقاومت فعال برای شکسته شدن راهبرد آمریکایی‌ها است.

 

وی در ادامه اضافه کرد: اوایل سال 97 و با شروع تحریم‌های اقتصادی تلاطمی در اقتصاد ایجاد شد اما در حال حاضر درروند بهبود هستیم، البته دشمنان مکرراً گفته‌اند که تورم چند صددرصدی در ایران، اقتصاد ایران به شکل اقتصاد ونزوئلا می‌شود اما خوشبختانه ثباتی ایجادشده که باتحمل مردم موفق شدیم به شرایط ثبات برسیم.

 

معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه در این شرایط سخت اقتصادی این سؤال پیش می‌آید که آیا توسعه کشور اتفاق می‌افتد، گفت: توسعه به معنای توسعه بخش علمی و توسعه نیروی انسانی است و اولین نکته درکشورهایی که پس از جنگ به توسعه رسیدند این است که بیش از توسعه فیزیکی بر روی توسعه علمی و آموزش‌وپرورش تمرکز کردند و برای همین بود که درگذشته در ایران پس از سال‌ها جنگ به این فکر افتادند که دارالمعلمین تأسیس شود.

 

وی بابیان اینکه زمانیکه از توسعه علمی و نیروی انسانی صحبت می‌شود محور آن آموزش‌وپرورش است، گفت: در این بخش مهم‌ترین مسئولیت و مأموریت بر عهده آموزش‌وپرورش است و سرمایه‌گذاری در آموزش‌وپرورش هزینه سرمایه‌گذاری است نه هزینه مصرفی.

 

جهانگیری با اشاره به اینکه مهم‌ترین ارزش‌افزوده جامعه از آموزش‌وپرورش خلاق بیرون می‌آید، اظهارکرد:هوش و استعداد زمانی در جامعه بیرون می‌آید که در آموزش‌وپرورش کشف شود و در عصر دانایی قرار داریم که تغییر و تحولات بسیار سریع است و آموزش ‌و پرورش باید تغییرات را سریع شناسایی کند و مدارس متحول داشته باشد و نیاز داریم تا کودکان، نوجوانان و جوانان به‌جای سکوت و انفعال با شرایط جدید تحول تطابق پیدا کنند.

 

وی گفت: آموزش‌وپرورش باید انسان‌هایی متفکر و نقاد و مشارکت‌جو تربیت کند البته آموزش‌وپرورش با تنگناهایی روبرو است که یکی فرهنگ و ساختارهای حاکم بر نظام آموزشی است که باید تغییر پیدا کند تا فردی که از مدرسه بیرون می‌آید مطلوب تربیت‌شده باشد.

 

جهانگیری تصریح کرد: دیگر تنگنای موجود، مسائل بودجه‌ای آموزش‌وپرورش است و در این دولت تلاش شده تا تخصیص سهم بودجه به آموزش‌وپرورش از همه دستگاه‌ها بالاتر باشد.

 

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: دولت به شرایط سخت زندگی معلمان به‌عنوان موتور اصلی توسعه آگاه است و تأکیدداریم که معلمان باید زندگی شرافتمندی داشته باشند و امیدوارم در دولت سهم بیشتری به آموزش‌وپرورش اختصاص داده شودچراکه در تمام نظرسنجی‌ها معلم در بالاترین رأی و نظر مردم قرار دارد.

 

وی تصریح کرد: تعداد کمی مدارس کپری داریم اما فاصله این مدارس با مدارس هوشمند زیاد است که باید به‌سرعت کم شود و به نقطه قابل‌توجهی برسدو در این مسیر هم تلاش و هم ارتباط دولت، جامعه و آموزش‌وپرورش باید وجود داشته باشد.

 

جهانگیری با اشاره به اینکه خیرین مدرسه‌ساز یکی از ظرفیت‌های موجود در جامعه است و امکانات آموزش‌وپرورش همچون صندوق ذخیره فرهنگیان از دیگر ظرفیت‌هایی است که باید به فعلیت برسد، اذعان کرد: در مجموعه برنامه‌ریزی‌هایی که در آموزش‌وپرورش انجام می‌شود، این موضوع که آموزش‌وپرورش چه رویکردی نسبت به مسائل دارد، مهم است و باید با حساسیت دنبال شود.

 

‌وی در ادامه اضافه کرد: یکی از این رویکردها به رسمیت شناختن دوران کودکی و نوجوانی است چراکه کودک حق بازی، ورزش، نشاط و شادی دارد و باید این حقوق به رسمیت شناخته شود.

 

معاون اول رئیس‌جمهور تأکید کرد: باید کاری کنیم تا حس تعلق به کشور، دین، خانواده و مدرسه درآنان زیاد شود و باید تلاش کنیم تا زمینه رنج کودکان، نوجوانان و جوانان را از بین ببریم. این رویکردها باید به شکل جدی پیگیری شود تا شاهد شکوفایی بیشتر کشور باشیم.

 

وی در پایان بابیان اینکه درآستانه بازگشایی مدارس هستیم، گفت: آغاز شکوهمند سال تحصیلی نیاز و ضرورت کار ملی دارد و باید همه کمک کنند تا انشالله شروع سال تحصیلی بسیار خوب و موفقیت‌آمیز برای کشور باشد.

 

 

به اشتراک بگذارید :