30 جمادی‌الاول 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ ۱۴:۲۴:۱۹
کد مطلب:  916154
کودکان مناطق زلزله زده و سیل زده می گویند؛
ساخت مدرسه از ساخت خانه هایمان مهمتر است

خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های ملی در آستانه آغاز سال تحصیلی، به‌منظور بازدید از وضعیت فضاهای آموزشی و تهیه گزارش‌های میدانی به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه و مناطق سیل‌زده استان لرستان سفر کردند.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، در این گزارش‌ها خبرنگاران به روند مدرسه‌سازی در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه و پیشرفت این پروژه‌ها پرداخته‌اند و از دریچه نگاه خود به مدرسه‌سازی، کودکان و مناطق زلزله‌زده اشاره‌کرده‌اند. در زیر بخش‌هایی از روایت خبرنگاران آمده است:

 

روایت اول:‌ روایت «رایا‌» از روز‌های پرالتهاب زلزله

اسمش رایا است، در همان سن کودکی شعر‌های خوبی می‌گوید و مهر کلاس سوم می‌رود، از آن شبی گفت که مهمان پدربزرگش بودند و ناگهان زمین لرزید، چراغ‌ها خاموش شد و همه ناگهان به خیابان آمدند، بعضی‌ها مجروح شده بودند و درنهایت سهمشان از این اتفاقات یک چادر نزدیک خانه تخریب‌شده‌شان بود و بعد هم شعری که بعد از زلزله به امید حل مشکلات مردم سروده بود، برایم خواند.

دوست دیگرش هم آن‌طرف‌تر ایستاده و از آن شب سخت می‌گوید که چه اضطرابی را در نبود پدر هنگام زلزله تجربه کردند و اگر همسایه نبود که در قفل‌شده خانه‌شان را باز کند، ناگزیر در خانه محبوس بودند.

از روز‌های سخت زلزله می‌گفتند، اما وقتی مدرسه نوساز با حیاط بزرگش را می‌دیدند شوق کودکی در لحن صدایشان مشهود بود، آن‌قدر خوشحال بودند که بعضی‌هایشان دوست داشتند تا پایان دوره تحصیلی در همین مدرسه بمانند؛ انگار به‌غایت آرزویشان رسیده بودند، همان بچه‌هایی که ۱۰-۱۲ متر آن‌طرف‌تر باید در کانکس‌ها یا خانه‌های نیمه تخریبی‌شان زندگی می‌کردند.

 

روایت دوم: مدارس جدید در مناطق‌سیل‌زده با مکان‌یابی دقیق و اصولی ساخته می‌شوند

از آنجائی که فضاهای آموزشی که در حاشیه رودخانه و در مسیر سیلاب قرار داشتند بیشتر آسیب دیدند، احداث مجدد آن‌ها در همان مکان قبلی انجام نخواهد شد و برای جایگزینی آن مدارس درجاهای دیگر با مکان‌یابی دقیق و اصولی، اقدامات لازم انجام‌شده است.

حیدری ادامه دادمتأسفانه برخی از روی ناآگاهی و یا عمداً عکس‌هایی از مدارسی که تخریب شدند و هیچ اقدامی برای بازسازی آن انجام‌نشده در فضای مجازی منتشر کرده و اعلام می‌شود که این مدارس تا مهرماه آماده نمی‌شود! درحالی‌که بازسازی این نوع مدارس در همان مکان قبلی در دستور کار نیست.

به دلیل اینکه فضاهای آموزشی پس از تحویل در اختیار ادارات آموزش‌وپرورش قرار می‌گیرد، اداره کل اجازه تخریب و یا تخلیه آن را ندارد.

در فضای مجازی اخباری مبنی بر عدم آماده شدن مدارس تا ابتدای مهرماه از سوی برخی از رسانه‌ها عنوان می‌شود که در این راستا باید بگویم، با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای بازسازی و بهره‌برداری از مدارس تا آغاز سال تحصیلی، کارها با تلاش بی‌وقفه و به‌صورت شبانه‌روزی انجام می‌شود و در آغاز سال تحصیلی هیچ دانش‌آموزی بدون کلاس درس نخواهد بود.

 

روایت سوم:‌ مدرسه مهم‌تر است یا خانه؟!

گوشه دیوار تکیه داده بود، نسبت به هم سن و سال‌هایش برخوردش پخته‌تر بود و بزرگ‌تر از سنش رفتار می‌کرد، جلو رفتم تا با او صحبت کنم.

-اسمم نداست و امسال کلاس پنجم می‌روم

-موقعی که زلزله اومد یادته؟ چیکار کردی؟

-اون شب تولد پدربزرگم بود و همه خانه او جمع شده بودیم، اولین لرزه‌ها را جدی نگرفتیم، اما زلزله شدیدتر که آمد همه ترسیدیم، در جریان زلزله پام شکست و مامانم خیلی برام زحمت کشید.

-از زلزله نمی‌ترسی؟

-دیگه عادت کردم، مرگ حق آدمه، اگر زلزله بیاد و حتی آوار بیاد روم، اگر قسمتم نباشه نمی‌میرم.

-برات ساخت مدرسه مهم‌ترهست یا خونه؟

-مدرسه داشته باشم.

-چرا؟

-چون دوست دارم مثل دکتر‌هایی که تو این مدت به ما کمک کردند به مردم مخصوصا تو مناطق محروم کمک کنم، درسته دیر اومدن، اما خیلی کنارمون بودن.

-نزدیک اول مهر هستیم، چه حسی داری؟

-خیلی خوشحال که مدرسه میام، همین که اینجا بیام و مدرسه ام قشنگ باشه خوبه حالا خونمون هم درست نشد پیشکش (با لبخندی تلخ جمله آخرش را می‌گوید).

این فقط نظر ندا نبود کمی آنطرف تر هم مادری که همراه فرزندش آمده بود با لهجه غلیظ کردی می‌گفت اگر مدرسه ایمن برای بچه‌هایمان بسازند بهتر از خانه است، خیالمان راحت می‌شود وقتی بچه‌ام کنار نیست در جای امنی درس می‌خواند.

 

 

گزارش های این خبرنگاران را می توانید از اینجا بخوانید:

اینجا ثلاث؛ ناگفته‌هایی از دانش‌آموزان کرمانشاهی در چند قدمی «مهر» + فیلم

سقفم آرزوست

خبر خوش برای دانش‌آموزان لرستانی/مهر ۹۸ هیچ دانش آموزی بدون مدرسه نخواهد بود + فیلم

آغاز سال تحصیلی جدید در مدارس نوسازی شده شهرهای سیل زده لرستان 
 

به اشتراک بگذارید :