18 صفر 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۱۰ ۰۸:۲۵:۵۶
کد مطلب:  912183
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در نشست طرح نماد؛
میز نماد در همه مناطق آموزش‌وپرورش از اول مهر راه‌اندازی خواهد شد

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در نشست طرح نماد اظهار کرد: علاوه بر تقسیم‌کار ملی با حضور 13 دستگاه در طرح نماد، باید از ظرفیت درون‌سازمانی وزارت آموزش‌وپرورش به‌طور کامل استفاده کنیم.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی با اشاره به اینکه نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد) موضوع مهمی است، اظهار کرد: در طرح نماد کنترل، کاهش آسیب‌های اجتماعی در مدارس و دانش آموزان از یک‌سو و فرآیند رشدمدار و پیشگیری رشدمدارانه و توانمندسازانه از دیگر سو، هدف­گذاری شده است.

 

وی افزود: به این منظور لازم است، 13 دستگاه با آموزش‌وپرورش همکاری می‌کنند و وظایفشان باید تدقیق شود.

 

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه میز نماد در وزارتخانه تحت عنوان شورای عالی نماد شکل گیرد، گفت: در سلسله‌مراتب استانی از مناطق تا مدارس، میز نماد استان‌ها، مناطق و مدارس باید راه‌اندازی شود و این میز از سطح ستاد تا استان و مناطق و کانون تعلیم و تربیت یعنی مدارس با حضور شرکا شکل گیرد.

 

حسینی خاطرنشان کرد: در طرح نماد، علاوه بر تقسیم‌کار ملی با حضور 13 دستگاه، باید از ظرفیت درون‌سازمانی وزارت آموزش‌وپرورش به‌طور کامل استفاده کنیم ازجمله این ظرفیت‌ها؛ انجمن اولیا و مربیان هستند، که این انجمن از سه منظر در طرح نماد، می‌تواند همکاری کنند.

 

وی ادامه داد: از منظر اول، 9 هزار مربی آموزش خانواده که این انجمن در اختیار دارد و همگی آموزش‌دیده و توانمند هستند باید به‌طور مشخص به همکاری دعوت شوند. دوم؛ 350 مرکز مشاوره و راهنمایی خانواده، باید مثل 750 مرکز مشاوره در طرح نماد ایفای نقش کنند.

 

حسینی تصریح کرد: نکته سوم اینکه، باید از مجله پیوند برای گسترش فضای تبلیغاتی و فرهنگ‌سازی در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان باید استفاده بهینه شود.

 

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: با ایجاد خط «هات لاین» 3 رقمی که می‌توان از وزارت ارتباطات دریافت کرد و اتصال آن در سه سطح به میزهای نماد منطقه و استان و درنهایت میز نماد مرکز خدمات در قالب طرح نماد، از سطح 21 هزار مدرسه به‌کل دانش آموزان و مدارس تسری پیدا کند.

 

 حسینی در پایان با اشاره به اجرای دقیق طرح نماد و نقش‌آفرینی آن در کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، تأکید کرد: باید از ظرفیت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در اختصاص اعتبارات و نیز شوراهایی مثل شورای اجتماعی و ستاد مبارزه با مواد مخدر حداکثر استفاده را کرد. همچنین در موضوع کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی، باید طرح‌های مدیریت مورد، یاریگران زندگی، خانه پیشگیری، توانمندسازی دانش آموزان، اولیا و همکاران هم پیش از پیش موردتوجه قرار گیرد.

 

به اشتراک بگذارید :