14 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۵ ۱۴:۱۵:۰۰
کد مطلب:  909923
سرپرست وزارت آموزش و پرورش در نهصد و ششمین جلسه شورای عالی؛
استقرار دو میز سند تحول و میز نماد در 752 منطقه آموزشی کشور

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در نهصد و ششمین جلسه شورای عالی اظهار کرد: علیرغم بازنشسته شدن60 هزار فرهنگی تنها 20 هزار دانشجو معلم فارغ التحصیل می شوند لذا برای تامین 40 هزار نیروی انسانی مورد نیاز 12 روش پیش بینی شده است و اول مهر کلاس بدون معلم نخواهیم داشت.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت آموزش و پرورش، عصر دیروز سید جواد حسینی در نهصد و شصت و ششمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش که در ساختمان شهید رجایی برگزارشد، اظهار کرد: در هر یک از 752 منطقه آموزشی سراسر کشور، یک میز به نام طرح ملی نماد با هدف پیشگیری و مبارزه با  آسیب های اجتماعی با حضور 13 دستگاه مرتبط با 20 برنامه برای کاهش آسیب های اجتماعی تدوین شده است. همچنین  یک میز  برای اجرای لایه نهادی و تقسیم کار سند تحول به نام تحقق عملی سند تحول با حضور شرکای سند از جمله نماینده دانش آموزان، معلمان، انجمن اولیا، مدیران، خیرین، صاحب نظران و ... در ادارات آموزش و پرورش استقرار می یابد تا فرایند تحقق محتوای سند را پیگیری کنند.

وی با اشاره به دومین حضورش در جلسه شورای عالی، افرود: امیدوارم جلسه بعد با حضور رئیس جمهور محترم سه موضوع آموزش های فنی و حرفه ای، تحقق عملی سند تحول و طرح جامع مشاوره مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

حسینی از انتخاب و انتصاب 12 هزار مدیر مدرسه وآموزش آنها در ده عنوان خبر داد و خاطرنشان کرد: بیش از 142 میلیون جلد کتاب درسی در دوره‌های مختلف تحصیلی با بیش از 1000 عنوان چاپ و توزیع‌شده و دانش آموزان در سراسر کشور بدون هیچ مشکلی می‌توانند در اول مهر با کتاب های درسی در کلاس درس حاضر باشند.

وی تصریح کرد: نیروی انسانی تنها باید از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تامین شود و این یک اصل است اما با مصوبه  مجلس شورای اسلامی، جذب نیروهایی به ما تحمیل شده است، در شرایطی که بسیاری از نیروی های زبده فارغ التحصیل دانشگاه ها نمی توانند وارد آموزش و پرورش شوند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: تعداد نیروهای حق التدریس که طبق قانون باید تعیین تکلیف شوند حدود یکصد هزار نفر هستند که بر اساس برنامه ششم توسعه آموزش و پرورش باید براساس نیازهایش نیروها را جذب کند لذا به تدریج نیروهای مورد نظر مصوبه مجلس جذب آموزش و پرورش خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: آمادگی‌های لازم برای بازگشایی مدارس در اول مهرماه انجام ‌شده است10 هزار کلاس درس جدید آماده بهره برداری است و1400 مدرسه آسیب دیده نیز جهت استفاده دانش آموزان آماده شده است.

حسینی از تشکیل ستاد سامان دهی نیروی انسانی خبر داد و افزود: تا سال 1402 حدود 255 هزار نیرو بازنشسته می شوند لذا برای تامین نیروی جایگزین برنامه هایی را پیش بینی کردیم. برای تامین سی درصد نیروی موردنیاز علاوه بر استفاده از ظرفیت دانشگاه فرهنگیان از دانشگاه هایی که استاندارد دانشگاه فرهنگیان را رعایت کنند استفاده خواهیم کرد.

وی گفت: در قانون آمده است50 درصد از عوارض گاز را باید برای سیستم سرمایشی و گرمایشی مدارس هزینه کرد اما به دلیل محدودیت تاکنون20 درصد آن را به آموزش و پرورش تخصیص داده شده لذا با پیگیری های انجام شده امسال50 درصد را  اختصاص دادند که حدود500 میلیارد تومان می شود لذا از این فرصت استفاده می کنیم و بخاری های نفتی را جمع آوری می کنیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: علیرغم بازنشسته شدن 60 هزار فرهنگی تنها 20 هزار دانشجو معلم فارغ التحصیل می شوند لذا برای تامین 40 هزار نیروی انسانی مورد نیاز 12روش پیش بینی شده است و اول مهرکلاس بدون معلم نخواهیم داشت.

وی ثبت ‌نام دانش آموزان را اولین نقطه پروژه مهر برشمرد و افزود:راهبرد ما در ثبت نام روندی ساده، قانونی و روان است همواره این دغدغه به حق درآموزش و پرورش وجود داشته است تخلفات نیز همواره وجود داشته است اما امسال با اعزام ده هزار اکیپ نظارتی و همچنین راه اندازی سامانه نظارتی تخلفات ثبت نامی را به شدت کاهش دادیم.

حسینی گفت: تاکنون بیش از 80 درصد دانش آ‌موزان ثبت‌نام‌شده‌اند. همچنین سرانه فضای آموزشی شهر تهران را 4 و نیم متر اعلام کرد که بعد از استان سیستان و بلوچستان در رده دوم از لحاظ کمترین سرانه آموزشی قرار دارد.

به اشتراک بگذارید :