0 جمادی‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۶/۰۴ ۱۴:۳۵:۰۰
کد مطلب:  909009
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش خبر داد؛
پرداخت 50 درصد پاداش فرهنگیان بازنشسته/ جبران کمبود معلم با 12 روش

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش از پرداخت 50 درصد پاداش فرهنگیان بازنشسته و جبران کمبود معلم با استفاده از 12 روش خبر داد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش ‌و پرورش، سید جواد حسینی در برنامه زنده تلویزیونی سلام صبح ‌به‌خیر سیما که به مناسبت گرامیداشت هفته دولت حضور یافته بود، آموزش ‌و پرورش را فراتر از یک وزارتخانه دانست و با ارائه گزارشی از عملکرد بیش از دو ماهه خود اظهارکرد: برنامه‌های اوقات فراغت با رویکرد تعمیق ارزش‌های دینی و تقویت و توسعه مهارت‌آموزی و در قالب 40 برنامه در پایگاه‌های تابستانی در حال انجام است.

 

80 درصد ثبت‌نام دانش آموزان انجام‌شده است

 

وی در خصوص ثبت‌نام دانش آموزان افزود: فرایند ثبت‌نام دانش آموزان در مدارس با روندی ساده، قانونی و روان انجام می‌شود و تاکنون بیش از 80 درصد دانش آ‌موزان ثبت‌نام‌شده‌اند، لذا تلاش کردیم با افزایش اکیپ‌های نظارتی و همچنین نظارت سامانه‌ای، تخلفات ثبت نامی را کاهش دهیم.

 

75 درصد معلمان آموزش‌ها و توانمندی‌های لازم را کسب کرده‌اند

 

حسینی تصریح کرد: آمادگی‌های لازم برای بازگشایی مدارس در اول مهرماه انجام ‌شده است و 75 درصد معلمانی که باید آموزش مربوطه را ببینند و توانمندی‌های لازم را به دست آوردند در دوره‌ها شرکت کردند و آموزش افراد باقیمانده تا 15 شهریور انجام می‌شود.

 

وی از انتخاب و انتصاب 12 هزار مدیر مدرسه در قالب فرایند انتخاب مدیران در سال جدید تحصیلی خبر داد و خاطرنشان کرد: بیش از 142 میلیون جلد کتاب درسی دوره‌های مختلف تحصیلی با بیش از1000 عنوان چاپ و توزیع‌شده و دانش آموزان در سراسر کشور بدون هیچ مشکلی می‌توانند کتاب‌های خود را تهیه کنند بنابراین در اول مهر هیچ دانش‌آموزی بدون کتاب نخواهد بود.

 

افتتاح دو هزار پروژه تا ابتدای مهر

 

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش در خصوص فضا و تجهیزات تصریح کرد: تا ابتدای مهر دو هزار پروژه در آموزش ‌و پرورش از جمله؛ ١٠هزار کلاس درس و ١۴٢سالن ورزشی به بهره‌برداری می‌رسد بنابراین در آغاز سال تحصیلی١۴٠٠مدرسه که در مناطق سیل‌زده دچار آسیب شده‌اند به‌جز ١۵٠مدرسه که کاملاً تخریب‌شده، آماده تحویل خواهد بود.

 

وی گفت: برای اول مهرماه تلاش کردیم هیچ کلاسی بدون معلم نباشد هرچند60 هزار معلم بازنشسته می‌شوند و تنها 20 هزار دانشجو معلم از دانشگاه فرهنگیان فارغ‌التحصیل می‌شوند اما با 12 روش کمبود 40 هزار معلم را جبران می کنیم.

 

ارائه طرح رتبه‌بندی اصلی نیازمند مصوبه مجلس است

 

حسینی ادامه داد: احکام نظام رتبه‌بندی معلمان را از اول مهر صادر می‌کنیم 2000 میلیارد اعتبار برای اجرای آن تخصیص‌یافته است و به‌صورت میانگین بین400 تا 600 هزار تومان به حقوق معلمان اضافه می‌شود هرچند رتبه‌بندی اصلی نیازمند ارائه طرح به دولت و مصوبه مجلس است.

 

پرداخت 50 درصد پاداش فرهنگیان

 

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش خاطرنشان کرد: پرداخت پاداش بازنشستگان سال 97 از دیروز آغازشده است و با توجه به شرایط بد اقتصادی50 درصد پاداش آن‌ها را پرداخت می‌کنیم و بقیه پاداش را در ادامه می‌پردازیم. همچنین طرحی در دستور کارداریم که بر اساس آن در760 منطقه آموزشی، بزرگ‌ترین مدرسه در نوبت بعدازظهر جهت انجام فعالیت‌های هنری مهارتی در اختیار پیشکسوتان قرار می‌گیرد. همچنین 5 باشگاه پیشکسوتان در کشور داریم که این تعداد تا پایان سال 98 به 17 باشگاه می‌رسد و تا پایان سال 99 هر استان داری یک باشگاه ویژه پیشکسوتان خواهد شد.

 

20 هزار میلیارد تومان مطالبات آموزش ‌و پرورش

 

 وی به مطالبات20 هزار میلیارد تومانی آموزش ‌و پرورش اشاره کرد و ادامه داد: معتقدیم حاکمیت باید تصمیم بگیرد مطالبات معلمان را تسویه کند. در سال 92 بودجه آموزش‌ و پرورش 15 هزار میلیارد بود که 9 درصد بودجه عمومی کشور بوده، اما امروز این بودجه بیش از 50 هزار میلیارد است یعنی 13 درصد بودجه عمومی می‌شود. معتقدیم باید سهم آموزش‌ و پرورش از بودجه عمومی بین 20 تا 25 درصد باشد زیرا با این بودجه امکان پوشش تحصیلی 65 درصد دانش آموزان وجود دارد. همچنین سهم بودجه کشور از GDP که در حال حاضر 1.5 تا 1.7 است باید 6 تا 7 درصد باشد.

 

افزایش 100 درصدی حقوق دانشجو معلمان

 

حسینی افزود: حقوق دانشجو معلمان از 800 هزار تومان به یک‌میلیون و 560 هزار تومان افزایش‌یافته است و تلاش کردیم حق‌التدریس، معلمان شاغل برون‌سپاری‌ها، مدارس خارج از کشور را ساماندهی کنیم.

 

وی40 تا 45 درصد سهام بانک سرمایه را مربوط به آموزش ‌و پرورش دانست و عنوان کرد: موضوع صندوق ذخیره فرهنگیان مربوط به وام‌هایی است که در دولت قبل پرداخت‌ شده که این وام ها بیش‌از اندازه بوده اما این وام‌ها بازپرداخت نشده است لذا تلاش می‌کنیم سهم معلمان را بگیریم. همچنین سه اقدام در این زمینه انجام دادیم؛ افزایش سهم سود فرهنگیان، افزایش ارزش‌افزوده دارایی‌های صندوق ذخیره و واگذاری شرکت‌هایی که به سوددهی رسیده‌اند به فرهنگیان.

 

سرپرست وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: اردوگاه باهنر در تملک آموزش ‌و پرورش هست و خواهد بود در برهه‌ای از زمان با هدف پرداخت مطالباتی از فرهنگیان جهت اخذ ضمانت وام قرار داده‌ شده و اقساط آن وام نیز در حال پرداخت است.

 

به اشتراک بگذارید :