19 ربیع‌الاول 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ ۲۲:۰۶:۵۲
کد مطلب:  905025
رفیعی مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان در جلسه شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش:
رویکرد مدیریتی در اسلام، از دیدگاه حضرت علی (ع) مبتنی بر تکلیف است

جلسه شورای معاونین اداره کل آموزش و پرورش استان با حضور مدیرکل و دیگر اعضای شورا ظهر امروز برگزار شد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان، ابراهیم رفیعی مدیرکل آموزش و پرورش با تبریک اعیاد قربان و غدیر گفت: اعیاد قربان و غدیر اعیاد متوسلین به امیرالمؤمنین هستند و چنین وقایعی در تاریخ اسلام چنان اثرات عمیقی داشتند که تا عصر حاضر نیز محل بحث و نظر می باشند.

 

  وی با اشاره به وظایف دستگاه تعلیم و تربیت در ابعاد سیاسی و اجتماعی افزود: به عنوان متولیان امر تعلیم و تربیت بایستی در حوادث عظیم صدر اسلام تأمل و در بازنشر اهداف و پیام های آنها تلاش کنیم.

 

رفیعی خواستار توجه به مشی عملی حضرت علی (ع) شد و تصریح کرد: مشی امیرالمؤمنین در گفتار و نوشتار و مدیریت به سبک اسلامی، بایستی مدنظر همه ما باشد و در همین زمینه منابع مکتوب متعددی برای رجوع داریم که میتوانیم با مراجعه به آنها از این سبک مدیریتی تبعیت کنیم.

 

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان زنجان، نامه حضرت علی به مالک اشتر را منشور حکومتی قابل اجرا خواند و اضافه کرد: رویکرد مدیریتی در اسلام، از دیدگاه حضرت علی (ع) مبتنی بر تکلیف است و نه حق ومسئولیت در اسلام امانت است نه طعمه و اساس مسئولیت در اسلام بر خدمت است نه ریاست.

 

  وی این سه مسیر را جزو اصول اساسی خدمت دانست و ابراز داشت: هدف خدمت است و نه ریاست و در اسلام نقش رهبری برجسته تر از نقش ریاستی است و بنا به تاکیدات امام، یکی از ضرورتهای اساسی مدیریت، تعلیم و تجربه است.

 

رفیعی زبان گویا، توکل بر خدا و شرح صدر را جزو اصول اساسی دیپلماسی برشمرد و گفت: در مکتب امیرالمؤمنین (ع) قائل بودن به حمد و سپاس، تقوای الهی و نظم، کار شورایی، عبادت و رعایت اصول اخلاقی جزو اصول جدایی ناپذیر مدیریت هستند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش استان ویژگیهای مدیران در نهج البلاغه را پرهیزکاری، توانمندی، تسلط بر نفس، حسن سابقه، امانتداری، مهربانی، میانه روی، سعه صدر، وفای به عهد، احتیاط و دور اندیشی و پرهیز از خودپسندی عنوان کرد که می تواند در هدفگذاری عملیاتی مسئولان سرلوحه کار قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید :