12 ربیع‌الثانی 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۷ ۰۹:۳۶:۲۲
کد مطلب:  904518
مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور و دانشگاه فرهنگیان برگزار کردند؛
برگزاری کارگاه آموزشی حقوق و تکالیف شهروندی برای دانشجو معلمان

کارگاه سه‌روزه حقوق و تکالیف شهروندی در نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران برای دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان با حمایت مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور و همکاری دانشگاه فرهنگیان در محل پردیس نسیبه تهران به پایان رسید.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌ و پرورش، کارگاه آموزشی حقوق و تکالیف شهروندی در نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران در پردیس نسیبه دانشگاه فرهنگیان برگزار شد. غلامرضا کریمی رئیس مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور اظهارکرد: حقوق شهروندی بحثی نیست که صرفاً در اسناد بدان اشاره ‌شده باشد، بلکه حقوق شهروندی یک فرایند اکتسابی است که بشر توانسته تناسب بین سطوح شهروندی را درگذر زمان کسب نماید.

 وی افزود: داشته‌های ما در این زمینه ماحصل تلاش هزاران ساله نوع بشر است که وضعیت کنونی را رقم‌زده است.

کریمی با اشاره به این‌که ما حوادث وحشتناکی در طول تاریخ داشتیم گفت: در مقطعی از تاریخ بشریت ۲۰۰هزار جفت چشم روی‌هم انباشته می‌شد و اراده، اراده پادشاه بود، همین‌طور گواه تاریخ به‌کرات بر قتل و کشتارهای دسته‌جمعی بوده است. همه این موارد نشات گرفته از نبود موضوعیت حقوق و تکلیف در آن دوران و عدم آشنایی نوع بشر با حقوق و تکلیف بود. آشنایی با این مباحث به‌مرور و در طی زمان صورت گرفت و به‌ویژه با ظهور اسلام، حق و تکلیف به معنای واقعی و دینی مطرح شد.

قائم‌مقام وزیر در امور بین‌الملل ضمن اشاره به ارزش وجودی مباحث حقوق و تکالیف در عرصه تعلیم و تربیت تصریح کرد: حقوق شهروندی در حیطه کار معلمی بسیار حائز ارزش و اهمیت است به‌نحوی‌که باید این تکالیف را به‌مرور به دانش آموزان آموزش دهیم تا دانش آموزان هم با حقوق خود آشنا شوند و هم تکالیف خود را به‌درستی ادا نمایند.

وی با اشاره به این‌که صرف داشتن شناسنامه نشانه شهروندی برای افراد یک کشور نیست بلکه باید حقوق و تکالیف متناظر با آن‌هم برای آن فرد در نظر گرفته شود ادامه داد: به کسی می‌توان عنوان شهروند اطلاق کرد که از آگاهی‌های لازم برای شکل دادن هویت و منافع جمعی نفع آفرین برخوردار باشد. لذا هیچ سقفی برای رسیدن به مراحل متعالی شهروندی وجود ندارد؛ بنابراین باید نهایت تلاش انجام شود که با مفاهیم حقوق شهروندی و تکالیف مترتب بر آن آشنا شد و روزبه‌روز ظرفیت خود و جامعه را در این زمینه تقویت نمود.

کریمی افزود: در جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مترقی‌ترین نظام‌ها طراحی‌شده که بیشترین نگاه را به مردم دارد و نمونه بارز آن صحیفه نور امام خمینی (ره) است که در آن بارها به کلمه مردم اشاره‌شده است. با توجه به این‌که کلمه مردم در سخنرانی‌های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) یکی از پرتکرارترین واژه‌ها است می‌توان به اهمیت این موضوع در بطن نظام جمهوری اسلامی ایران پی برد.

وی با اشاره به این‌که فرایند کار در جهت کسب حقوق و ادای تکالیف شهروندی، امروز بیشتر از قبل عینی‌تر شده است؛ اظهار کرد: به همین دلیل رفتار معلمان امروز بیش از گذشته زیر ذره‌بین است. پس این عقیده که من معلم ریاضی یا شیمی هستم‌ و فقط بایستی درس خودم را بدهم و کاری به فرآیند جامعه ندارم، به‌هیچ‌عنوان پذیرفتنی نیست.

کریمی در پایان با تأکید بر این‌که امروز تک‌تک افراد جامعه باید به حقوق خود آشنا باشند و به تکالیف خود عمل کنند افزود: معلمی که نسبت به محیط مدرسه و جامعه حساس باشد فرد تأثیرگذاری است و فرهنگ‌های جوامع مختلف و در ادیان گوناگون داریم که نقش معلم به‌عنوان یک قشر تأثیرگذار در جامعه بسیار مهم است و جایگاه و موقعیت و اعتبار معلمی ایجاب می‌کند که در موضوع حقوق شهروندی نقش راهبردی را در جامعه ایفا نماید.

به اشتراک بگذارید :