20 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۲۶ ۱۶:۲۶:۲۰
کد مطلب:  904204
برگزاری کارگاه آموزشی حقوق و تکالیف شهروندی در نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران

کارگاه سه روزه "حقوق و تکالیف شهروندی در نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران" برای دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان با حمایت مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور و همکاری دانشگاه فرهنگیان در محل پردیس نسیبه تهران به پایان رسید.

به گزارش اداره اطلاع رسانی مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور، صبح روز  بیست و سوم مرداد ماه سال هزار و سیصد و نود و هشت "کارگاه آموزشی حقوق و تکالیف شهروندی در نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران" در پردیس نسیبه با حضور جناب آقای دکتر غلامرضا کریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور، دکتر انصاری راد سرپرست معاونت دانشجویی دانشگاه فرهنگیان و مدیر امور پردیس های استان تهران، خانم دکتر بازگیر رئیس پردیس نسیبه تهران  و خانم دکتر میترا تیموری معاون امور بین الملل و جمعی از دانشجومعلمان پردیس نسیبه دانشگاه فرهنگیان تهران و همکاران حوزه ستادی آغاز به کار نمود. شایان ذکر است این کارگاه طی روز های چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه به صورت کارگاهی و از طریق تیم استادان مجرب این حوزه از دانش برگزار شد.

دکتر غلامرضا کریمی، در آیین افتتاحیه این کارگاه ضمن سپاس از همکاری موثر دانشگاه فرهنگیان در برگزاری کارگاه مذکور اظهار داشت: حقوق شهروندی بحثی نیست که صرفا در اسناد بدان اشاره شده باشد، بلکه حقوق شهروندی یک فرایند اکتسابی است که بشر توانسته تناسب بین سطوح شهروندی را  در گذر زمان کسب نماید.

  وی افزود: داشته های ما در این زمینه ماحصل تلاش هزاران ساله نوع بشر است که نتیجتا وضعیت کنونی را رقم زده است. سپس با اشاره به این که ما حوادث وحشتناکی در طول تاریخ داشتیم گفت: در مقطعی از تاریخ بشریت ۲۰۰هزار جفت چشم روی هم انباشته می شد و اراده، اراده پادشاه بود، همین طور گواه تاریخ به کرات بر  قتل و کشتارهای دسته جمعی بوده است. همه این موارد نشات گرفته از نبود موضوعیت حقوق و تکلیف در آن دوران و عدم آشنایی نوع بشر با "حقوق و تکلیف" بود. آشنایی با این مباحث به مرور  و در طی زمان صورت گرفت و به ویژه با ظهور اسلام، حق و تکلیف به معنای واقعی و دینی مطرح شد.

قائم مقام وزیر در امور بین الملل ضمن اشاره به ارزش وجودی مباحث حقوق و تکالیف در عرصه تعلیم و تربیت تصریح کرد: حقوق شهروندی در حیطه کار معلمی بسیار حائز ارزش و اهمیت است به نحوی که باید این تکالیف را به مرور به دانش آموزان آموزش دهند تا هم با حقوق خود آشنا شوند و هم تکالیف خود را به درستی ادا نمایند.

ایشان افزود: اگر موازنه بین حق و تکلیف ایجاد شود جامعه، جامعه ای سازمان یافته خواهد شد.

وی همچنین با تاکید بر اثرات وافر رفتار و کردار معلمان در تقویت حقوق و تکالیف شهروندی اظهار داشت: در قرآن مجید تعابیری بر کرامت انسان مترتب است؛ اما متاسفانه در قرن‌ بیست و یکم برخی به نام تمسک به دین سرها بریدند و از آموزه های اخلاقی که در قرآن آمده است سوء استفاده کردند. که مصداق بارز این موارد گروه هایی مانند داعش و القاعده و طالبان است. پس بنابراین اکتفا به چند کتاب و واحد درسی به هیچ عنوان کفایت نمی کند و نمی توان صرفا با گذراندن عناوینی در دانشگاه ادعا نمود که به حقوق و تکالیف مشرف شده ایم بلکه ضرورت دارد این مهم در عملکرد و رفتار حرفه ای ما نهادینه شود.

رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور در ادامه افزود: اولین اندیشه ای که بعد از قرون وسطی مطرح شد توسط هابز بود که مبین این امر بود که تا یک دولت مقتدر وجود نداشته باشد رابطه بین مردم و دولت ایجاد نمی شود. بعد از هابز، جان لاک بحث اراده عمومی و مالکیت خصوصی را مطرح کرد و نشان داد که دولت ها همچنان قدرت را درست داشته و  قوی هستند. مونتسکیو بحث تفکیک قوا را مطرح کرد و قائل به سه قوه مجزای قضائیه، مقننه و مجریه بود.   همین طور اندیشمندان دیگری ظهور کردند و  در پی آن انقلاب کبیر فرانسه رخ داد که طی آن قدرت تقسیم شد و یک سوم قدرت به مردم واگذار گردید. این روند ادامه داشت تا این که حقوق و تکالیف به تدریج ضابطه مند شدند. ایشان در ادامه سخنان خود اظهار داشت: سرعت و حرکت بشر برای توازن بین حق و تکلیف در قاره ها و کشورها متفاوت است و هر کشوری که توازن بیشتری بین این دو ایجاد کند توسعه یافتگی در آنجا به شکل بهتری اتفاق می افتد.

وی با اشاره به این که صرف داشتن شناسنامه نشانه شهروندی برای افراد یک کشور نیست بلکه باید حقوق و تکالیف متناظر با آن هم برای آن فرد بایستی در نظر گرفته شود ادامه داد: به کسی می توان عنوان "شهروند" اطلاق نمود که از آگاهی های لازم برای شکل دادن هویت و منافع جمعی نفع آفرین برخوردار باشد. لذا هیچ سقفی برای رسیدن به مراحل متعالی شهروندی وجود ندارد. بنابراین باید نهایت تلاش انجام شود که با مفاهیم حقوق شهروندی و تکالیف مترتب بر آن آشنا شد و روز به روز ظرفیت خود و جامعه را در این زمینه تقویت نمود.

این مقام مسئول افزود: در جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یکی از مترقی ترین نظام ها طراحی شده که بیشترین نگاه را به مردم دارد و نمونه بارز آن صحیفه نور امام خمینی(ره) است که در آن بارها به کلمه "مردم" اشاره شده است. با توجه به این که کلمه "مردم" در سخنرانی های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) یکی از پرتکرارترین واژه هاست می توان به اهمیت این موضوع در بطن نظام جمهوری اسلامی ایران پی برد.

وی با اشاره به این که فرایند کار در جهت کسب حقوق و ادای تکالیف شهروندی، امروز بیشتر از قبل عینی تر شده است؛ اظهار داشت به همین دلیل رفتار معلمان امروز بیش از گذشته زیر ذره بین است. پس بنابراین این عقیده که من معلم ریاضی یا شیمی هستم‌ و فقط بایستی درس خودم را بدهم و کاری به فرآیند جامعه ندارم، به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

دکتر کریمی در پایان با تاکید بر این که امروز تک تک افراد جامعه باید به حقوق خود آشنا باشند و به تکالیف خود عمل کنند افزود: معلمی که نسبت به محیط مدرسه و جامعه حساس باشد فرد تاثیرگذاری است و فرهنگ های جوامع مختلف  و در ادیان گوناگون داریم که نقش معلم به عنوان یک قشر تاثیرگذار در جامعه  بسیار مهم است و جایگاه و موقعیت و اعتبار معلمی ایجاب می کند که در موضوع حقوق شهروندی نقش راهبردی را در جامعه ایفا نماید.

دکتر انصاری راد دیگر سخنران این مراسم با ذکر این موضوع که ماموریت ما در دانشگاه فرهنگیان، تربیت معلم شایسته است، اظهار داشت: وقتی می توانیم این کار را انجام دهیم که در راستای سند تحول بنیادین کارگاه هایی برگزار کنیم. سرپرست معاونت دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: آموزش نگرش ها و آموزه های دینی و مهارت های  زندگی از جمله مواردی است که باید به دانشجو معلمان آموخته شود و این کارگاه حقوق و تکالیف شهروندی در راستای همین اهداف برگزار می شود. ایشان افزود:  مساله حقوق شهروندی یک مساله جهانی است که منطبق بر ساحت های شش گانه سند تحول بنیادین و تعریف انسان عدالت جو و در پی حقیقت و درستکاری است.

مدیر امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان تهران در پایان بر این موضوع تاکید داشت که  اگر دانشجو معلمان ما این مهارت را کسب نمایند در کلاس درس نیز برای دانش آموزان مثمر ثمر خواهند بود.

به اشتراک بگذارید :