6 صفر 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ ۱۴:۲۵:۲۳
کد مطلب:  899164
در راستای تقویت فرهنگ و گسترش همکاری های آموزشی، علمی و فرهنگی صورت گرفت؛
امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه فرهنگیان و معاونت آموزش متوسطه

در راستای تقویت فرهنگ و گسترش همکاری در زمینه‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین دانشگاه فرهنگیان و معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش ‌و پرورش، علیرضا کمرئی با اشاره اینکه پایان کار دانشجویان در دانشگاه فرهنگیان آغاز کار آنان در آموزش‌ و پرورش است، اظهار کرد: کارورزی آغاز تجربه حرفه‌ای معلمان است و دانشجو معلمان با کارورزی آموخته‌های خود را در میدان تجربه و عمل محک می‌زنند و تجارب و رخدادهای خوشایند و ناخوشایند از این دوره‌ها در ذهن دانشجو به‌عنوان یکی از ماندگارترین دوره‌ها خواهد ماند؛ به همین دلیل آموزش‌ و پرورش کمک خواهد کرد تجربیات خوشایند برای دانشجویان در دوره کارورزی اتفاق بیفتد.

وی در ادامه افزود: هراندازه این همکاری‌ها نزدیک‌تر باشد، به نفع نظام آموزشی کشور خواهد بود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌ و پرورش خاطرنشان کرد: کارورزی فقط یکی از زمینه‌های مشترک جهت همکاری و هماهنگی وزارت آموزش ‌و پرورش با دانشگاه فرهنگیان است و موارد متعدد و جامع‌تر دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به‌عنوان فصول مشترک همکاری بین آموزش ‌و پرورش و دانشگاه تعریف شوند.

کمرئی تصریح کرد: نیاز است کارگروه‌های مشترک تخصصی در سطح کارشناسان در آینده تشکیل‌شده تا در جهت عملیاتی کردن امور مشترک و  در طراحی و تدوین رشته‌های دانشگاهی مورد نیاز باهم تعاملی سازنده داشته باشند.

کمرئی توسعه شایستگی‌های معلمان در زمینه‌های شغلی را جزو اولویت‌های اصلی وزارت آموزش‌ و پرورش برشمرد و افزود: دانشجو معلمان به ‌عنوان مهم‌ترین ورودی‌های آموزش ‌و پرورش از اهمیت خاصی برای نظام آموزشی کشور برخوردارند و دوره‌های کارورزی به‌ عنوان نخستین تجارب معلمان آینده در مسیر شایستگی‌های شغلی آن‌ها دارای اهمیت خاصی هستند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌ و پرورش با تحلیلی از دشواری‌های تنظیم برنامه برای دوره‌های کارورزی در مدارس و کلاس‌های درس متوسطه، گفت: چنانچه معلم خود را تسهیل گر ببیند، کلاس را برای حضور مؤثر دانشجو معلمان آماده می‌کند و حضور دانشجو در دوره کارورزی در کلاس  بسیار راحت‌تر عمل کرده و کمک می‌کند تا آموزش‌های کارورزی به اهداف خود برسد.

در ادامه خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان از کارورزی به‌عنوان عرصه عمل و تجربه یادکرد و در تبیین اهمیت نیروی انسانی در آموزش‌ و پرورش و شایسته گزینی، اظهار کرد: آموزش خوب گزینش بد را جبران نمی‌کند لذا امر گزینش امری بسیار مهم بوده و عرصه کارورزی یکی از مهم‌ترین آموزش‌ها در تربیت یک معلم شایسته است.

وی تصریح کرد: دانشجو معلمان درمجموع 512 ساعت کارورزی را در 4 دوره از ترم پنجم آغاز می‌کنند و درترم هشتم به طراحی واحدهای یادگیری و تدریس همه مراحل به شیوه مشارکتی مبادرت می‌کنند.

شایان‌ذکر است این تفاهم‌نامه همکاری در اجرای هدف عملیاتی شماره 11 فصل هفتم از سند تحول بنیادین و راهکارهای 2-11 و 8-11 و به‌منظور طراحی و ارتقای نظام تربیت حرفه‌ای معلمان در آموزش ‌و پرورش با تأکید بر حفظ تعامل مستمر دانشجو معلمان با مدارس و نهادهای علمی و پژوهشی در طی دوره، فراهم آوردن زمینه کسب تجربیات واقعی از کلاس درس و محیط‌های آموزشی و نیز با عنایت به مأموریت و رسالت دانشگاه فرهنگیان در راستای تعلیم و تربیت دانشجو معلمان با شایستگی‌های اخلاقی، اعتقادی، انقلابی، تخصصی و حرفه‌ای و مسلط بر مبانی و شیوه‌های تربیت اسلامی و نیز فراهم آوردن فراهم آوردن زمینه بهره‌گیری از ظرفیت مدارس متوسطه در توسعه و تکامل شایستگی‌های حرفه‌ای دانشجو معلمان و تعامل هدفمند و سازنده دانشگاه با معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش ‌و پرورش در جهت شناخت مسائل و نیازهای واقعی این حوزه و هماهنگی و همکاری در جهت رفع آن‌ها، به امضای دو طرف رسید.

به اشتراک بگذارید :