26 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ ۰۷:۳۰:۰۰
کد مطلب:  899133
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در شورای آموزش ‌و پرورش استان خراسان رضوی؛
طرح خرید خدمات آموزشی به معنای خصوصی‌سازی آموزش ‌و پرورش نیست

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش با اشاره به اینکه مهم‌ترین مشکل آموزش ‌و پرورش بازنشستگی 255 هزار نفر از پرسنل طی سال‌های ٩٧ تا١۴٠٢ است که کاهش 30 درصدی نیروی انسانی و افزایش 17،5 درصدی جمعیت دانش‌آموزی داریم، اظهارکرد: در حال حاضر٩٣٠ هزار نفر پرسنل داریم که از ٨٧٢ هزار نفر نیروی شاغل؛ ٣٩هزار نفر نیروی اداری، ۶۶ هزار نفر نیروی خدماتی، ۴٢هزار نفر نیروی کیفیت‌بخشی، ١٧۴ هزار نفر مدیران و ۵۴٢ هزار نفر معلمان هستند.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی در شورای آموزش‌وپرورش استان خراسان رضوی که در ساختمان استانداری شهر مشهد برگزار شد، اظهارکرد: هرلحظه توفیق خدمت در نظام تعلیم و تربیت؛ نعمت است.

وی بابیان اینکه مدیریت در استان خراسان رضوی به‌شدت سخت است، گفت: خراسان رضوی به‌صورت پیوسته در حال برگزاری برنامه‌ها و همایش‌های کشوری و ملی است و بار اضافی در مدیریت و ارائه خدمات فرا سازمانی دارد که علاوه بر وظایف سازمانی، خدمات فرا سازمانی باید ارائه داد که در هیچ جا دیده نمی‌شود.

حسینی خاطرنشان کرد: خوشبختانه از زمانی که در هیئت دولت آمده‌ام، در هیئت دولت دو آیین‌نامه ٢۶ماده‌ای با تمام مواد به تصویب رسیده است.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه بند «پ» ماده ٩ قانون بودجه، قدرت بخشی به شوراهای آموزشوپرورش است، اظهار کرد: بارها تکرار کرده‌ام، آموزش‌وپرورش یک لشکر اقتصادی خفته و بالقوه است و این آیین‌نامه در به فعلیت رساندن این لشکر بسیار کمک‌کننده است چراکه معتقدیم شورای آموزش‌وپرورش به‌مثابه پارلمان آموزش‌وپرورش است.

 

حسینی تصریح کرد: اینآیین‌نامه قدرت شورای آموزش‌وپرورش را افزایش می‌دهد و باید بپذیریم در هیچ جای دنیا آموزش‌وپرورش با تکیه‌بر منابع دولتی ارتقا پیدا نمی‌کند و چندان موفق نخواهد بود؛ هرچند سهم آموزش‌وپرورش از بودجه عمومی از ٨ به١٣درصد رسیده است اما استاندارد جهانی آن ٢۵درصد است.

 

با بودجه فعلی آموزش و پرورش پوشش تحصیلی 60 درصدی امکان پذیر است

 

حسینی بابیان اینکه باید به افزایش سهم آموزش‌وپرورش از GDP فکر کرد و گفت: در حال حاضر این سهم 1،5 درصد است که باید به ۶تا٧ درصد برسد. همچنین پوشش تحصیلی در کشور ٩٢درصد است درحالی‌که با این بودجه تنها می‌توانستیم پوشش ۶٠درصدی داشته باشیم.

 

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش تصریح کرد: باید مشارکت‌ها را افزایش دهیم و در حال تدوین نظامنامه تعامل آموزش‌وپرورش با سایر دستگاه‌ها هستیم و امیدواریم بتوانیم این نظامنامه را به تصویب برسانیم.

 

حسینی افزود: آموزش‌وپرورش نباید با قوانین عام سایر دستگاه‌ها اداره شود بلکه باید قانون خاص خودش را داشته باشد و با قانون عام نمی‌توانیم ظرفیت‌های نهفته درونی آموزش‌وپرورش را آزاد کنیم لذا گروهی در حال تدوین این قانون خاص هستند.

 

وی تأکید کرد: در استان خراسان رضوی هم باید ظرفیت‌ها را بشناسید و به فعل دربیاورید.

 

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش صرفه‌جویی در آموزش‌وپرورش را مهم دانست و گفت: هزینه زیادی با افزایش ساعت آموزشی در مدارس می‌کنیم اما کیفت آموزشی پایین می‌آید، درصورتی‌که دانش آموزان درس زندگی و مهارت یاد نمی‌گیرند اما به مهارت در زندگی نیاز دارند لذا به سمت مهارتی شدن حرکت کرده‌ایم.

 

سرپرست وزارت آموزش‌و پرورش بابیان اینکه برای بازگشایی مدارس آماده می‌شویم و چندین کار را شروع کرده‌ایم، گفت: برای مهرماه قول داده‌ایم که کلاس بدون معلم نداشته باشیم، یک دانش‌آموز بدون کتاب نباشد و پایان مدارس خشتی و برچیده شدن ٢۴هزار کلاس درس نفتی را جشن خواهیم گرفت.

 

وی خاطرنشان کرد: طی تفاهم‌نامه‌ای با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار شده است تا در طول برنامه ششم توسعه، تمام مدارس کشور هوشمند سازی شوند.

 

حسینی تأکید کرد: با تخصیص دو هزار میلیارد تومان، رتبه‌بندی معلمان را اجرایی خواهیم کرد و پاداش بازنشستگان در دو مرحله در پایان مرداد و شهریور پرداخت خواهد شد.

 

وی در ادامه اضافه کرد: برای سال تحصیلی آینده ٨٠ درصد معلمان آموزش ضمن خدمت دیده‌اند و١٢هزار مدیر مدرسه که در سامانه مدیریت ثبت‌نام کرده‌اند آماده آموزش ضمن خدمت هستند.

 

مهم‌ترین مشکل آموزش ‌و پرورش بازنشستگی نیروی انسانی است

 

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش با بیان اینکه توزیع نامناسب نیروی انسانی در آموزش ‌و پرورش داریم، گفت: در حال حاضر ٩٣٠ هزار نفر پرسنل داریم که از ٨٧٢ هزار نفر نیروی شاغل؛ ٣٩هزار نفر نیروی اداری، ۶۶هزار نفر نیروی خدماتی، ۴٢هزار نفر نیروی کیفیت ‌بخشی،١٧۴هزار نفر مدیران  و ۵۴٢ هزار نفر معلمان هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: ۶٨هزار نفر در سال٩٨ بازنشسته می‌شوند و تنها٢٠ هزار نفر از دانشگاه فرهنگیان، شهید رجایی و ماده ٢٨ وارد آموزش‌ و پرورش می‌شوند و ١٢هزار نفر هم نیروهای حق‌التدریسی و نهضت سوادآموزی خواهند بود که کسری نیرو را می‌توان با چند راهکار دیگر کاهش داد اما برای اول مهر انشالله هیچ مشکلی برای نیروی انسانی نخواهیم داشت.

 

راه موقت برای برون‌رفت از مشکل کمبود نیروی انسانی طرح خرید خدمات آموزشی است

 

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش تأکید کرد: راه موقت برای برون‌رفت از مشکل کمبود نیروی انسانی در حال حاضر طرح خرید خدمات آموزشی است. این طرح به معنای خصوصی‌سازی آموزش ‌و پرورش نیست چرا که امنیت، سلامت و تعلیم و تربیت امری حاکمیتی است.

 

وی تصریح کرد: جمعیت حاشیه شهر مشهد از جمعیت شش استان کشور بیشتر است که به بخش زیادی از آن‌ها به دلایل قانونی نمی‌توان خدمات ارائه داد.

 

 سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با اشاره به اینکه هر پروژه‌ای را که 30 درصد تأمین منابع آن را استان بر عهده بگیرد، ٧٠درصد منابع دیگر آن را آموزش ‌و پرورش تأمین خواهد کرد، اظهار کرد: بزرگ‌ترین هتل فرهنگیان کشور در مشهد در حال احداث است که پیشرفت ٧٠درصدی داشته است و پیگیری خواهیم کرد تا حتماً به افتتاح برسد.

 

به اشتراک بگذارید :