20 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۶ ۱۰:۲۲:۰۴
کد مطلب:  898803
درگفتگوی تلفنی دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکوبا مدیرکل سازمان آیسسکو:
پیشنهاد گفتگوی فرهنگی بین کشورهای جهان اسلام درچارچوب دیپلماسی فرهنگی

دکترکریمی قائم مقام وزیر در امور بین الملل و دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران در روز سه شنبه 98/5/15 طی گفتگوی تلفنی با دکترسالم محمدالمالک مدیرکل آیسسکو، بر همکاریهای متقابل وتلاش برای ارتقاء فعالیتهای آیسسکو در جهان اسلام،تاکید نمود و اظهار امیدواری کرد که در دوران مدیریت ایشان، سازمان آیسسکو بتواند با تلاشی مضاعف و رویکردی جدید،همکاری،همبستگی و موقعیت کشورهای اسلامی عضو آیسسکو را در زمینه های علمی، آموزشی و فرهنگی بیش از پیش بهبود بخشد.

    دکتر کریمی در این گفتگو، برتلاش کمیسیون ملی آیسسکو درجمهوری اسلامی ایران در جهت پیشبرد اهداف این سازمان درجهان اسلام اشاره کرد و آمادگی کشورمان را برای تبادل تجارب درزمینه فعالیتها و پیشرفتهای آموزشی، علمی و فرهنگی با دیگر کشورهای اسلامی اعلام نمود.

دبیرکل کمیسیون ملی آیسسکو دربخش دیگری از این گفتگو، فعالیتهای ملی، منطقه ای و بین المللی این کمیسیون را در زمینه های مختلف در چند ماه گذشته، به اطلاع مدیرکل آیسسکو رساند و ابتکار عمل کمیسیون ملی  آیسسکو درجمهوری اسلامی ایران را تحت عنوان " طرح گفتگوی فرهنگی بین کشورهای جهان اسلام به ویژه کشورهای منطقه درچارچوب دیپلماسی فرهنگی" به منظور کاهش اختلافات وکمک به انسجام بیشتر مسلمانان را به ایشان پیشنهاد داد که مورد استقبال مدیرکل آیسسکو قرارگرفت و پیشنهاد شد که طرح اجرائی آن  از طرف کمیسیون ملی جمهوری اسلامی ایران تهیه تا مقدمات بررسی و اجرای آن درسطح منطقه وجهان اسلام فراهم گردد.

در ادامه این گفتگو، دکترسالم بن محمد المالک، مدیرکل آیسسکو ضمن قدردانی از فعالیتهای کمیسیون ملی آیسسکو درجمهوری اسلامی ایران، آمادگی سازمان تحت مدیریت خود را برای کمک به پیشرفت برنامه های کشورهای اسلامی اعلام کرد وخواستار مشارکت و همکاری بیشتر در این زمینه شد.

مدیرکل آیسسکو در بخش دیگری از این گفتگو، پیشنهاد تاسیس یک صندوق مالی برای آیسسکو به منظور تامین نیازهای این سازمان را مطرح کرد تا در صورت عدم تامین یا تاخیر پرداخت حق عضویت کشورها، آیسسکو بتواند از درآمدهای این صندوق برای پیشبرد برنامه های خود بهره گیرد که  این  پیشنهاد  مورد  استقبال  دکتر کریمی قرار گرفت و ایشان موافقت و حمایت خود را ازچنین ایده ای ابراز کرد.

دکتر سالم بن محمد همچنین خواستار جلب مشارکت افراد خیر و توانمند از نظر مالی و نهادها و بنیادهایی که توان مالی دارند، گردید که برای کمک به سازمان آیسسکو دعوت شوند و در جهت پیشبرد برنامه های این سازمان حمایت مالی نمایند . در پاسخ به این پیشنهاد، دکترکریمی اظهار داشت که تلاش خواهیم نمود از اشخاص متمکن درداخل وخارج از کشور برای این منظور دعوت به عمل آوریم . درخاتمه این گفتگوی تلفنی، طرفین بار دیگر بر تلاش بیش از پیش برای پیشبرد اهداف آیسسکو درجهان اسلام و گسترش همکاری و همبستگی بین کشورهای عضو آیسسکو تاکید کردند.

همچنین مدیرکل آیسسکو موافقت خود را با اختصاص 50 هزار دلار ازحق عضویت معوق جمهوری اسلامی ایران برای کمک به مدارس سیل زده اعلام کرد که این مبلغ از بدهی های کشورمان به سازمان آیسسکو کسر خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :