16 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۳ ۱۴:۲۵:۴۲
کد مطلب:  896968
سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش در دیدار با مدیران و کارکنان سازمان آموزش‌ و پرورش استثنایی کشور؛
خدمت به دانش آموزان با نیازهای ویژه؛ گامی در راستای تحقق عدالت اجتماعی و آموزشی است

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش در دیدار با مدیران و کارکنان سازمان آموزش ‌و پرورش استثنایی کشور، هزینه زمانی، فکری و اعتباری برای دانش‌آموز با نیازهای ویژه را پنج برابر دانش آموزان عادی اعلام و عنوان کرد: هر خدمتی به دانش آموزان با نیازهای ویژه؛ گامی در جهت تحقق عدالت اجتماعی و آموزشی است.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش ‌و پرورش، سید جواد حسینی در نشست با مدیران و کارکنان آموزش‌ و پرورش استثنایی کشور که در سالن جلسات این سازمان  برگزار شد؛ آموزش ‌و پرورش را سازمانی عریض و طویل دانست که ساختار برخی از مجتمع‌ها یا مدارسش از ادارات کل سایر سازمان‌ها و نهادها به ‌مراتب بیشتر و بزرگ‌تر است.

وی افزود: کار کردن در چنین ابرسازمانی نیازمند همگرایی درون‌سازمانی و کاهش فاصله صف تا ستاد است؛ لذا باید در هر دو زمینه فعال باشیم درک مشترک سازمانی پیدا کنیم و مراقب باشیم، تملک سازمانی به‌جای تعلق سازمانی ننشیند زیرا اگر چنین شد؛ تعارضات سازمان پیش می‌آید که مانع تحقق اهداف سازمانی می‌شود.

 سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش، سازمان‌ها را به انواع غاری شکل، کلبه‌ای شکل و شیشه‌ای تقسیم و عنوان کرد: بهترین نوع سازمان، مدل شیشه‌ای است که در حکم رانی خوب ایجاد سازمان شیشه‌ای و ارتقا همگرایی سازمانی دو امر برای ارتقا خدمات محسوب می‌شوند. لذا سازمان شیشه‌ای به همگرایی و شفافیت می‌انجامد و تعارضات را کاهش می‌دهد و تعلق سازمانی بر تملک سازمانی فائق می‌آید.

وی بر ارتباط میکروفنی به‌جای تریبونی در دیدارهایش با بخش‌های مختلف وزارتخانه تأکید و اظهار کرد: معتقدم باید جهت‌گیری‌ها را از اصلاح نام‌ها شروع کنیم لذا یکی از نام‌هایی که باید اصلاح شود نام آموزش ‌و پرورش است زیرا بر اساس آیات قرآن تربیت بر تعلیم مقدم است. درگذشته هم نام آموزش ‌و پرورش، وزارت فرهنگ و معارف بوده است و امروز در هیچ جای دنیا آموزش‌ و پرورش نمی‌گویند لذا این نام باید اصلاح شود. همچنین آموزش ‌و پرورش استثنایی نیز این باید به‌صورت «سازمان تعلیم و تربیت با نیازهای ویژه» تغییر نام پیدا کند.

وی ادامه داد: هزینه‌های؛ فرصتی، فکری و اعتباری دانش‌آموز با نیازهای استثنایی، پنج برابر دانش‌آموز عادی است؛ بنابراین باید در این خصوص به همکاران سازمان استثنایی به دلیل تلاش‌های خستگی‌ناپذیرشان، تبریک و خدا قوت گفت و از آن‌ها صمیمانه تشکر کرد.

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش انجام یک سال زودتر غربالگری در جهت پیشگیری و ارائه خدمات را بسیار مطلوب  دانست و عنوان کرد: تحقق صددرصدی غربالگری و خدمات پس‌ازآن به دانش آموزان با نیازهای ویژه‌کار ارزشمندی است که باعث تقویت پیشگیری، کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری می‌شود.

 وی بر گسترش خدمات به دانش آموزان هدف تأکید و اضافه کرد: روح حاکم بر سند تحول بنیادین ارتقای کیفیت و افزایش عدالت است و این دو روح در دانش آموزان با نیازهای ویژه اولویت دارتر است لذا هرگامی که در جهت ارائه خدمات به این دانش آموزان برمی‌داریم،گامی در جهت تحقق عدالت آموزشی و عدالت اجتماعی است و هر اقدامی که در این حوزه انجام دهید به روح عدالت حاکم بر سندتحول کمک می‌کند.

وی فراگیرسازی را یکی از فرایندهای بسیار ارزشمند برشمرد و گفت: فراگیرسازی با رویکرد تلفیقی باید تقویت و گسترش یابد و از جداسازی دانش آموزان تا حد ممکن پرهیز کنیم.

وی حامی قرار دادن مدارس استثنایی برای مدارس تلفیقی را کاری ارزشمند دانست و افزود: در مدارس تلفیقی دانش آموزان نیازمند خدمات حرفه‌ای هستند لذا باید از جایی پشتیبانی شوند و برای استانداردسازی خدمات و متناسب‌سازی در سه حوزه فضا، تجهیزات، نیروی انسانی و محتواهای آموزشی در این نوع مدارس تلاش کرد.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش بر متناسب‌سازی نیروی انسانی در روش، بینش و دانش تأکید و تصریح کرد: اگر چنین نشود این نوع تعلیم و تربیت به سمت تعلیم و تربیت کیفی پیش نخواهد رفت لذا باید در جهت استانداردسازی‌های فرایندها و فراورده‌ای تعلیم و تربیت به‌ویژه در بحث محتوای کتاب‌های درسی پیش برویم.

وی ادامه داد: باید آموزش‌های بیمارستان، موسسه و خانه محورانه را هدف‌گذاری کنیم، در همین راستا در دنیا شهرک‌هایی به نام شهرک‌های بازسازی‌شده داریم که برای هر خانواده و دانش‌آموزی که آسیب‌دیده است و آن خانواده قادر به انجام وظایفش در قبال دانش آموزش نیست؛ خانواده‌ها را در قالب جامعه محورانه، توانمندسازی می‌کنند.

حسینی فعالیت‌های مکمل و موقعیت‌های متعدد یادگیری و خلق فرصت‌های یادگیری برای دانش آموزان با نیازهای ویژه را نسبت به دانش آموزان عادی ضروری‌تر دانست و اظهار کرد: اگر دانش‌آموزی در دوره دوم متوسطه فارغ التحصیل شود اما حداقل یک مهارت را نیاموخته باشد، آموزش‌وپرورش کار ناتمام انجام داده است و این مهارت‌آموزی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه در راستای توانایی انجام کار و احساس مفید بودن ضروری تر است.

 سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش اظهار کرد: باید آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را با رویکرد کفایت سازی و توانمندسازی دانش آموزان استمرار دهیم، همچنین تکلیف قانونی در این خصوص در برنامه ششم توسعه هم داریم.

وی گفت: اینکه در این سازمان هیچ‌گونه برنامه‌ای بدون مبانی علمی پی‌ریزی نمی‌شود امری مطلوب است و اگر درجایی غیر از این اتفاق بیفتد جای سؤال دارد.

وی از راه‌اندازی سه کارگروه؛ سامان‌دهی و برنامه‌ریزی نیروی انسانی، اقتصاد آموزش ‌و پرورش و هدایت تحصیلی و توسعه متوازن خبر داد که در هر یک از این کارگروه‌ها نماینده سازمان آموزش‌ و پرورش استثنایی حضور خواهد داشت.

گفتنی است؛ قبل از سخنان سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش تعدادی از کارکنان این سازمان به ارائه نقطه نظرات خود در موضوعات مختلف پرداختند.

به اشتراک بگذارید :