28 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۱۰ ۱۷:۰۱:۳۹
کد مطلب:  895581
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در جمع مدیران مناطق 21 گانه شهرستان‌های استان تهران؛
تغییر گفتمان آموزش‌وپرورش در جامعه نیازمند تصویب قوانین خاص است

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در جمع مدیران مناطق 21 گانه شهرستان‌های استان تهران با تأکید بر اینکه آموزش‌وپرورش برای تغییر گفتمان نیازمند تصویب قوانین خاص است، گفت: آزادسازی ظرفیت‌های درون آموزش‌وپرورش به تصویب این قوانین خاص نیاز دارد.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی، سید جواد حسینی با ابراز خرسندی از حضور در جمع همکاران شهرستان‌های استان تهران با اشاره به چالش‌ها و مسائل حوزه آموزش‌وپرورش در شهرستان‌های استان تهران اظهار کرد: قرار گرفتن در کمربند یک کلان‌شهر بزرگ و سرریز جمعیت سیال این کلان‌شهر در شهرستان‌های استان تهران قطعاً مشکلاتی را با خود به همراه خواهد داشت که به‌راحتی نمی‌توان نادیده گرفت.

 

تغییر گفتمان جامعه در مورد نظام تعلیم و تربیت ضروری است

حسینی با اشاره به حضور بیش از 110 هزار دانش‌آموز اتباع خارجی در شهرستان‌های استان تهران و مسائل مختلفی که با خود به همراه خواهد داشت، تأکید کرد: به‌خوبی با چالش‌ها و پیچیدگی‌های مسائل آموزش‌وپرورش آگاه هستم و همکاران خود در این استان را درک می‌کنم.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش اولین مسئله در نظام آموزش‌وپرورش کشور را تغییر گفتمان در جامعه پیرامون نظام تعلیم و تربیت دانست و افزود: باید نگاه تمامی برنامه ریزان، دست‌اندرکاران و مسئولین در جامعه از نگاه هزینه‌ای به آموزش‌وپرورش به نگاه سرمایه‌گذاری تغییر کند و این باور که صرف بودجه برای آموزش‌وپرورش هزینه نیست، بلکه بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری است، باید در جامعه شکل گیرد.

حسینی با تأکید بر اینکه توسعه بدون آموزش‌وپرورش محقق نخواهد شد، تصریح کرد: پربسامدترین مفهومی که در دنیای امروز به‌کاربرده می‌شود مفهوم توسعه است و مشترک‌ترین سخن پیرامون توسعه این است که آموزش‌وپرورش، نهاد تحول توسعه‌خواه است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نظریه سرمایه انسانی، اظهار داشت: موسسه تحول‌خواه مدرسه است و کارگزار فکور، مؤثر و تحول‌خواه؛ «معلمان» هستند.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با تأکید بر اینکه فقط به دنبال افزایش سهم آموزش‌وپرورش تنها از بودجه ملی نباشیم، تصریح همه عوامل موثر در تولید را می سنجد. GDP را افزایش دهیم چراکه GDP کرد:باید سهم آموزش و پرورش از

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نمی‌توان نظام حساس، عریض و طویل و پهن‌پیکر آموزش‌وپرورش را با قوانین عام سایر دستگاه‌ها اداره کرد، تأکید کرد: باید قوانین خاص برای نظام آموزش‌وپرورش تدوین و تصویب کنیم.

حسینی ادامه داد: برای سنجش صلاحیت معلمان باید نظام پرداخت اجتماعی و اقتصادی خود را اصلاح کنیم چراکه با این نظام پرداخت نمی‌توان صلاحیت سنجی کرد.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش، با تأکید بر اینکه آموزش‌وپرورش برای تغییر گفتمان نیازمند تصویب قوانین خاص است، گفت: آزادسازی ظرفیت‌های درون آموزش‌وپرورش به تصویب این قوانین خاص نیاز دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه باید نگاهمان تثبیت ارزش‌ها با اصلاح روش‌ها باشد، تأکید کرد: نظام تعلیم و تربیت نیازمند اصلاح در تمامی زمینه‌ها است.

حسینی با اشاره به اینکه در کشور 4 هزار و نهصد ساعت نسبت به دنیا به کودکان بیشتر آموزش می‌دهیم، یادآور شد: همین فشردگی علاوه بر ایجاد هزینه، سبب بروز مشکلات و چالش‌هایی در مدرسه هم می‌شود.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش ساخت مدارس بزرگ برای اجرای تعلیم و تربیت تمام ساحتی را ضروری دانست و افزود: با ساخت مجتمع‌های بزرگ آموزشی می‌توان شرایط آموزشی، ورزشی و پرورشی مناسب جهت تربیت دانش آموزان فراهم کرد.

 

آموزش‌وپرورش باید از بدنه متصلب، متمرکز و بخشنامه گرا نجات یابد.

وی با تأکید بر توسعه مشارکت‌ها در تمامی ابعاد درون‌سازمانی و برون‌سازمانی تأکید کرد: آموزش‌وپرورش باید از این بدنه متصلب، متمرکز و بخشنامه گرا نجات یابد و رویکردها در آن تغییر کند.

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در پایان اجرای متعادل سند تحول بنیادین را وظیفه اصلی آموزش‌وپرورش دانست و خاطرنشان کرد: روح حاکم بر سند تحول بنیادین؛ ارتقا کیفیت و عدالت آموزشی است لذا این دو موضوع نباید فراموش شود.

به اشتراک بگذارید :