24 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۰۹ ۱۷:۱۳:۴۹
کد مطلب:  895128
معاون سازمان سنجش و آموزش کشور:
وظیفه مشاوران راهنمایی دانش‌آموزان بر اساس عملکردشان در آزمون است نه انتخاب رشته

معاون فنی و آماری سازمان سنجش و آموزش کشور وظیفه مشاوران را راهنمایی داوطلبین بر اساس عملکردشان در آزمون عنوان کرد.

به گزارش اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران، احسان جمالی معاون فنی و اماری سازمان سنجش گفت:با توجه به دوگانگی موجود در  برگزاری آزمون سراسری بر مبنای ۳-۳-۶ نظام قدیم و نظام جدید، تلاش بر این شد تا حد ممکن این امتحانات هم‌تراز باشد چرا که داوطلبان هر دو نوع از آزمون‌ها برای ظرفیت‌های موجود با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

جمالی در خصوص انتخاب رشته داوطلبان گفت: ما نباید برای داوطلبان انتخاب رشته کنیم بلکه وظیفه ما این است که آنها را با توجه به  بررسی عملکردشان راهنمایی کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: اکثر سوالات داوطلبان با مطالعه دفترچه راهنما پاسخ داده ‌خواهد شد، لذا مطالعه دفترچه و ویژه‌نامه، اطلاعات و آگاهی مشاوران را نسبت به آزمون سراسری بالا برده و در راهنمایی داوطلبان کمک‌حالشان خواهد بود.

جمالی با اشاره به ظرفیت مناطق زلزله زده، افزود: به مناطق زلزله زده مانند کرمانشاه، ظرفیت‌های جداگانهای علاوه بر ظرفیت‌های دیگر مناطق اختصاص یافته است، درخصوص مناطق سیل زده نیز هنوز جوابی از وزارتخانه اعلان نشده است، ولی در خصوص مناطق زلزله‌زده برای شخصی که بر اثر این حادثه آسیب جدی دیده است با تایید فرماندار از این ظرفیت می‌تواند استفاده کند.


وی در خصوص نکات اساسی که باید در انتخاب رشته رعایت شود، گفت: میزان علاقه به رشته و دانشگاه، امکانات و شرایط دانشگاه، شهر محل تحصیل، شرایط و ضوابط خاص هر رشته با نوع هر رشته، نمره کل داوطلب در زیر گروه‌ها و عواملی از این قبیل را ملاک عمل خود قرار دهید تا داوطلبان انتخابی آگاهانه داشته باشند.

این مقام مسول گفت: در دنیا ۱۰ روش هم تراز سازی وجود دارد که ما همه این روش‌ها را به کار بسته‌ایم تا عدالت در این انتخاب رشته رعایت شود به گونه‌ای که برای رشته‌های پزشکی و زیر شاخه‌های پزشکی نسبت به سال گذشته ظرفیت از ۴۰ به ۳۰ درصد برای هر جنسیت مستقل است تا افراد با نمرات بالا، فارغ از جنسیت بتوانند به تحصیل در رشته‌های مذکور بپردازند.

کارگاه یکروزه دوره آموزشی توجیهی مدرسان کشور انتخاب رشته آزمون سراسری به میزبانی  آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران در اردوگاه شهید منتظری شهریار برگزار شد.

به اشتراک بگذارید :