23 ربیع‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۵/۰۹ ۰۷:۳۰:۰۰
کد مطلب:  894683
سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در ستاد هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مطرح کرد؛
کنترل و کاهش آسیب‌ها و اعتیاد در مدارس با رویکرد پیشگیرانه، توانمندسازانه و تاب آورانه

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، به ارائه گزارشی از اقدامات وزارت آموزش‌وپرورش در این حوزه پرداخت.

به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت آموزش‌وپرورش، سید جواد حسینی در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اجرای طرح نماد در مدارس، اظهار کرد: نظام مراقبت از دانش آموزان با عنوان طرح نماد در 21 هزار مدرسه در تمامی 670 منطقه آموزش‌وپرورش در 750 مرکز مشاوره با همت مشاوران تربیتی و تحصیلی در حال اجرا و انجام است.

 

طرح نماد در 21 هزار مدرسه کشور اجرا می‌شود

 

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: طرح «کانون یاریگران زندگی» با رویکرد پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در 10 درصد کلاس‌های دوم متوسطه سراسر کشور اجرایی شده است.

 

حسینی با اشاره به دوره‌های آموزشی پیشگیری اولیه از اعتیاد، گفت: این دوره‌ها برای چهار میلیون و چهارصد هزار دانش‌آموز و 511 هزار نفر از کارکنان بخش‌های مختلف آموزش‌وپرورش و اولیای دانش آموزان در 41 هزار مدرسه برگزارشده است.

 

وی بابیان اینکه جشنواره نوجوان سالم با 500 هزار اثر فرهنگی و هنری دانش آموزان سراسر کشور برگزارشده است، تصریح کرد: نمایشگاه دائمی پیشگیری از اعتیاد با عنوان «طرح خانه پیشگیری» در 17 استان کشور دایر شده که امسال به‌کل استان‌ها تسری پیدا خواهد کرد.

 

اعتیاد؛‌معتاد را به‌شدت دچار و فروپاشی می‌‌کند و منشأ 16 نوع آسیب است

 

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه اعتیاد از سه جهت یک آسیب جدی و اثرگذار است، اظهار کرد: اول آنکه اعتیاد؛‌معتاد را به‌شدت دچار فروپاشی می‌کند، دوم؛ اعتیاد منشأ حداقل 16 نوع آسیب دیگر هم می‌شود به طوری که 65 درصد همسر آزاری، 55 درصد طلاق‌ها، 30 درصد کودک‌آزاری‌ها، 25 درصد قتل‌ها، 23 درصد نزاع و خشونت‌ها و 20 درصد جرائم منکراتی و منافی عفت، منشأ اعتیاد دارند.

 

وی افزود: سوم؛ اعتیاد بیشترین میزان اثرگذاری مستقیم و غیرمستقیم روی سایر افراد خانواده، همکاران، همسایگان و دوستان را از خود برجای می‌گذارد.

 

حسینی با اشاره به مطالعات انجام‌شده پیرامون اعتیاد، اظهار کرد: فرآیندهای آسیب شناسانه و درمانگرایانه ناموفق بوده است و بسیاری از معتادان بعد از ترک اعتیاد بازگشت مجدد دارند و این رقم به بالای 90 درصد می‌رسد لذا در بحث اعتیاد باید رویکرد پیشگیری، توانمندسازانه وتاب آورانه را بیشتر موردتوجه قرارداد و آموزش‌وپرورش و مدارس، کانون این نوع نگاه باید باشد.

 

طرح‌های آموزش‌وپرورش

 

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش در ادامه اضافه کرد: بر این اساس در آموزش‌وپرورش در سه سطح برنامه‌ها تدوین‌شده‌اند؛ محور اول: آموزش پیشگیرانه اولیه از اعتیاد، محور دوم: ترویج و فرهنگ‌سازی پیشگیری اولیه از اعتیاد و محور سوم: شناسایی درمان و مددکاری است. با این نگاه چندین برنامه و اقدام مهم در آموزش‌وپرورش طراحی و به اجرا گذارده شده و می‌شود.

 

محور اول: آموزش پیشگیرانه اولیه از اعتیاد

 

حسینی با اشاره به آموزش پیشگیر اولیه از اعتیاد و اجرای طرح توانمندسازی هم‌زمان دانش آموزان، والدین و کارکنان بیان کرد: این آموزش‌ها در چند بعد آموزش مهارت‌های، شناخت رفتارهای پرخطر، شیوه‌های خود مراقبتی با محوریت درس‌نامه‌های پیشگیری به انجام می‌رسد.

 

وی افزود: در این خصوص 511 هزار نفر از کارکنان، بیش از یک‌میلیون و چهارصد هزار دانش‌آموز و بیش از یک‌میلیون و یکصدهزارنفر از اولیا در نزدیک به 41 هزار مدرسه، آموزش‌های لازم را دیده‌اند و در سال 1398 بیش از 65 درصد مدارس شامل این طرح خواهند شد که افزایش 25 درصدی خواهیم داشت و در افق آینده 100 درصد مدارس تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

 

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: برنامه‌ها با رویکرد ترویج و فرهنگ‌سازی پیشگیری از اعتیاد است و در این خصوص چند برنامه داشتیم که چهارمین هفته مبارزه با مواد مخدر با 50 برنامه پیشگیرانه همراه بود، هشتمین دوره جشنواره سالم با 1500 اثر تولیدی به انجام رسید که از سطح مدرسه تا سطح ملی جریان سازی شده است، خانه پیشگیری در 17 استان راه‌اندازی و برای امسال در 31 استان کشور و همه مناطق راه‌اندازی خواهد شد.

 

حسینی با اشاره به تشکیل گروه‌های هنجار اجتماعی (همیار مشاور و هنجار پیشگیری)، اظهار کرد: این طرح در 41 هزار مدرسه با مشارکت توانمندسازانه 100 هزار دانش‌آموز به انجام خواهد رسید و هم‌چنین 33 هزار نفر از معلمان با رشته‌های تخصصی مشاوره و روانشناسی آموزش خواهند دید که علاوه بر مشاوران موجود در مدارس ابتدایی و مدارسی که مشاور ندارند نقش مشاوره را انجام دهند.

 

سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به رویکرد شناسایی، درمان و مددکاری، اذعان کرد: ازجمله برنامه‌های این رویکرد می‌توان به گسترش اجرای طرح مددکاری اجتماعی در مدارس، برگزاری دوره‌های «مدیریت مورد» در تمامی استان‌های کشور با توانمندسازی 511 هزار همکار فرهنگی، راه‌اندازی فاز سوم پایش و مدیریت آسیب‌های اجتماعی دانش آموزان که 12 میلیارد برای بهسازی تجهیزات مراکز مشاوره تخصیص می‌یابد و برگزاری آزمون سلامت و روان برای تمام 3 میلیون دانش‌آموز دوره اول متوسطه  اشاره کرد.

 

به اشتراک بگذارید :